Zanimivosti

FOTO: Anatomija srečanja ali preplet treh elementov flamenka

Ljubljana, 13. 11. 2013 20.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Ljubljani je bila nedavno premiera in tudi ponovitev plesno-gledališke predstave Anatomija srečanja; Sylvia, Carmen, Maria, v katerem so združeni trije elemetni flamenka, in sicer ples, petje in kitara. Nastopili so Ana Pandur, Vesna Zornik in Vito Marenče.

Anatomija srečanja je že v izhodišču dvojna; po eni strani gre za srečanje treh elementov flamenka (petje, ples, kitara), po drugi za umetnice, ki so s svojimi potmi bistveno zaznamovale prostor, v katerem so delovale. Veliko plesalko flamenka Carmen Amayo in ameriško pesnico in pisateljico Sylvio Plath si je plesalka in koreografinja Ana Pandur vzela kot izhodišče predstave; v kateri je med časom, ki je minil, in trenutkom danes postavila zrcalo.

Za petje je poskrbela Vesna Zornik, za ples pa Ana Pandur.
Za petje je poskrbela Vesna Zornik, za ples pa Ana Pandur. FOTO: Darja Štravs Tisu

"Zrcalo, v katerem se vidim in ki vidi mene, in s katerim se nikoli ne bi strinjala, da sem to zares jaz. Jaz, ki imam svoje telo, svojo pesem, svoj glas. Jaz, ki nenehno pripovedujem, ki sem zdaj tu – in me hkrati ni, čeprav se zdi, kot da nisem nikamor odšla. Pa sem to res jaz ali zgolj srečanje s teboj? S tvojo pesmijo, tvojim glasom, s tvojim telesom? Gledališče je mesto hrepenenja; biti nekdo drug, si želeti nečesa drugega, početi nekaj drugačnega; nekaj, kar nisem jaz," je prepričana Pandurjeva.

In leto 2013 je leto srečevanj. Pred petdesetimi leti je umrla Sylvia Plath, pred stotimi leti se je rodila Carmen Amaya, medtem ko se zdi, da pesem Maria de la O ni nikamor odšla, temveč je njena otožna melodija več čas tu in odseva v zrcalu, v katerem se sproti zabrisuje skupaj z gibom plesalke na drugi strani.

Ko govorimo o flamenku, imamo v mislih prvenstveno petje, ob čemer večino pesmi v flamenku lahko spremlja tudi ples. Enako velja tudi za kitaro oziroma za pesmi, imenovane palos flamencos. Gre za nekakšne družine pesmi z enakimi karakteristikami in različnimi besedili ter interpretacijami, ki se razlikujejo po ritmični in muzikalni strukturi, po geografskem in zgodovinskem izvoru, a imajo skupno ime – flamenko.

Vito Marenče je virtuozni kitarist in skladatelj, ki velja za enega najboljših slovenskih flamenko kitaristov.
Vito Marenče je virtuozni kitarist in skladatelj, ki velja za enega najboljših slovenskih flamenko kitaristov. FOTO: Darja Štravs Tisu

Ana Pandur, diplomantka španščine in filozofije na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, se je preučevanju flamenka posvetila že v okviru študija in tudi kasneje. Med letoma 2002 in 2004 je študirala flamenko ples na akademiji Amor de Dios v Madridu pri mojstrici Merche Esmeraldi in drugih. Redno sodeluje tako s tujimi (Jose Torres Vicente, Leonor Lea) kot s slovenskimi glasbeniki (Mia Žnidarič, Vesna Zornik, Matjaž Stošić, Damir Mazrek, Nino Mureškič, Robert Jukič), kot tudi s plesalci in koreografi (Maša Kagao Knez, Rosana Hribar & Gregor Luštek). V zadnjem času redno sodeluje v flamenko zasedbi Vita Marenčeta, s katero v formatu "plesnega koncerta" nastopajo na številnih festivalih doma in v tujini.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.