Glasba

FOTO: Alter valentinovo s The Raveonettes

Ljubljana, 16. 02. 2013 12.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
0

Nekateri, ki se niso stiskali kje na toplem, po možnosti ob kaminu kje v zasneženih hribih, so si z okusom za dobro alter godbo dali duška na The Raveonettes. Danski duo je nekoliko sramežljivo postregel z romantičnim mračnjaštvom za izbrance.

Če ju nekateri označujejo za "glasbeno različico Bonnie in Clyda", potem smo se ob prvem gostovanju danskega dua The Raveonettes lahko prepričali, da se njun rock'n'roll ali "noise pop", kakor koli ga že poimenujemo, dobro prime pri vseh tistih, ki jim "sede" njuna alter kitarska zmes trušča, ritma in izmenjavanje vokalov Suna Rosa Wagnerja in Sharin Foo.

Njun hipnotični zvok, ki sta ga poleg kitare, basa in bobnov, občasno samo dveh kitar proizvajala, je zagotovo navdušil vse nostalgike po retro zvoku, ki se giblje nekje med 60. in 80. leti prejšnjega stoletja. Z osveženim pridihom, seveda. Za vse tiste, ki radi slišijo "kaj iz starih časov" torej zanimiva reč, hkrati pa tudi dovolj mična in vabljiva za mlajši živelj, ki je tovrstno godbo morda pripravljen sprejeti brez predsodkov in ob njej uživati na nekoliko bolj "neobremenjen" način.

Poleg nekaterih starejših pesmi sta predstavila zadnji album Observator, ki sta ga zaradi "dobre avre in duhov preteklosti" posnela v dveh tednih v losangeleškem studiu Sunset Sound Recorders, kjer so snemali tudi The Doors. Njun zvok je tako izdatno okrepljen s kitarami in mračnim vzdušjem, za dodatek pa imata tudi elektroniko, ki je bila posneta pri nastopu v živo. Duo je zdaj lociran večinoma v ZDA, levji del pesmi napiše Wagner, ki menda boleha za klinično depresijo, zapeti pa zna, kot smo se lahko prepričali tudi v Kinu Šiška, tudi precej v visokih tonih, da je bilo mestoma težko razločiti, ali poje on ali boljša polovica dua. Glasba kot zanimiva zmes preprosto deluje, četudi skozi besedila ponuja in opominja na številna brezna življenja.

In občinstvo? Poleg obvezne hipsterske klientele, v kateri so prevladovale mlajše generacije, je bila sestava obiskovalcev bolj nagnjena k trideset plus, intelektualcem in vsem, ki prisegajo na alter sceno osemdesetih in se najdejo v kakih Jesus & Mary Chain ali Joy Divison. No, praznik za ljubitelje slednjih bo zagotovo konec marca, ko v naše kraje prihaja Peter Hook & The Light. Žal tudi v Ljubljani nista zaigrala priredbe I Wanna Be Adored zasedbe The Stone Roses, za katero sta v zadnjih časih dobila precej prošenj, da bi jo izvedla v živo. Škoda. Za ogrevanje je poskrbela izvrstna hrvaška kantavtorica Nina Romić. Utrinki v galeriji in videih!

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.