FIT 24UR

130 milijard težka industrija 'super živil': super hranilna ali le super draga?

Ljubljana, 30. 06. 2016 07.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
63

Ko se je pojavil izraz super hrana, je bil govor o vsem znanem sadju in zelenjavi, ki sta boljša alternativa hamburgerjem in čipsu. Danes je to praviloma ime za drago hrano iz oddaljenih krajev. Pa je res nujno, da zanjo izpraznimo denarnico?

Uporabo super živil in tekmovanje, kdo jih bo zaužil več, naj bi poganjala tudi družbena omrežja.
Uporabo super živil in tekmovanje, kdo jih bo zaužil več, naj bi poganjala tudi družbena omrežja. FOTO: Thinkstock

Ko govorimo o fit telesu, zdravju in dobrem počutju, ob gibanju večina najprej pomisli na hrano. Ob poplavi prehranskih načrtov, ki naj bi prinesli pozitivne učinke za telo, je izjemno težko izbrati najboljšega. Še posebej ob dejstvu, da vsaka sezona prinese nov "čudežen" način prehranjevanja, ki bo rešil vse težave.

Eden zadnjih hitov je prehrana s super živili. Ta naj bi prinesla zdravo telo, mladosten videz, ob tem pa opravila še s kakšno boleznijo.

Pa smo pobrskali za tovrstnimi prehranjevalnimi načrti. Eden izmed njih pravi, da dan začnimo s "super napitkom", v katerega stresemo čajno žličko prahu, v katerem so mucuna, šatavari, sladkor kokosove palme, šisandra jagode, cimet in maca, temu dodamo 2 decilitra mandljevega mleka, skodelico goji jagod, žlico kokosove moke, žlico chia semen, žlico ječmenove trave in veliko banano. Vse našteto naj bi bilo garancija, da bomo dan začeli z dovolj energije, telo pa bo delovalo, kot mora.

Super živila po "super" cenah

Ječmenova trava, alge, inkovske jagode, goji jagode, acai jagode, borovnice, koren mace, chia semena, lucuma … Vsa ta bolj ali manj znana živila prehranski guruji torej opevajo kot "super živila". Šlo naj bi za živila, ki so bogata z vitamini, minerali, antioksidanti in esencialnimi maščobnimi kislinami, zaradi česar naj pripomogla k boljšemu zdravju in boljšemu počutju.

Vsekakor se – če jih boste redno kupovali – ne bo debelila vaša denarnica. Pobrskali smo po (spletnih) trgovinah in našli 50 gramov acai jagod ekološke pridelave v prahu za 13,99 evra, 100 gramov čaga gobe v prahu za 11,99 evra – ta naj bi sicer – obljublja trgovec – vsebovala več kot 200 hranilnih snovi, zaradi vsebnosti vitamina D pa pomagala pri obnovi kosti in zob. Za 200 gramov alg ekološke pridelave v tabletah bi kupec odštel slabih 12 evrov, za 100 gramov guarane v prahu ekološke pridelave slabih 15 evrov, 11 evrov za 100 gramov he shou wuja iz ekološke pridelave in slabih 16 evrov za 100 gramov ekološko pridelanega rožnega korena v prahu iz Tibeta, ki naj bi pomagal pri depresiji in utrujenosti.

Industrija za 130 milijard

Tržniki s "super živili" izkoriščajo dejstvo, da zdrav življenjski slog in zdrava prehrana zares zmanjšajo tveganje za bolezni srca, ožilja, kap in rak, pravijo strokovnjaki. S tem pa trkajo na zavest ljudi in obljubljajo boljše rezultate, če bodo na primer namesto jabolka pojedli neko uvoženo super živilo iz Tibeta.
Prehranjevanje s super živili že dolgo ni več le način prehranjevanja, ampak življenjski stil, ki ga propagirajo nekateri bogati, slavni in nekaj gurujev, ki na ta način precej dobro služijo.

Global Industry Analysts ocenjuje, da globalna industrija super živil na leto obrne 130 milijard dolarjev. Ciljna skupina so predvsem milenijci, za katere naj bi bila prehrana, ki vsebuje vsaj nekaj super živil, norma, če želijo biti "v trendu".

Svoje naj bi k temu doprinesla tudi družbena omrežja, še posebej Instagram, kjer ima objavljanje zdravih napitkov in jedi prav posebno mesto. Strokovnjaki za marketing ocenjujejo, da so ljudje vse bolj zaskrbljeni za svoje zdravje, zato želijo aktivno delovati in izboljšati počutje. Da bi dosegli cilj, pa so pripravljeni seči globoko v žep.

202-odstotna rast super živil

Kako zelo so pri doseganju tega cilja pripravljeni poseči po čudežnih živilih, pa medtem razkriva Global New Products Database, ki ugotavlja, da se je število produktov hrane in pijače, ki vsebujejo super živila med letoma 2011 in 2015 povečalo za 202 odstotka. Samo leta 2015 je bila ta rast 36-odstotna. Največ novih tovrstnih proizvodov prihaja iz ZDA (30 odstotkov), Avstralije (10 odstotkov), Nemčije (7 odstotkov), Velike Britanije (6 odstotkov) in Kanade (6 odstotkov).

Večja ponudba ustreza večjemu povpraševanju. Ankete kažejo, da sedem od desetih potrošnikov v Franciji, Nemčiji, Italiji in Španiji meni, da določena živila lahko pomembno dodajo k človekovemu zdravju. Še posebej velik razcvet so doživela chia semena. Število produktov hrane in pijače, ki jih vsebujejo, je med letoma 2014 in 2015 zraslo za 70 odstotkov. Sledi kvinoja, število izdelkov, ki jo vsebujejo, se je v dobrem letu povečalo za 27 odstotkov.

Rast povpraševanja po "super žitih" spodbuja predvsem gonja proti nekaterim tradicionalnim žitom – predvsem pšenici, in strah pred glutenom, ki se mu izogibajo celo tisti, ki jim ne povzroča nobenih težav.

Povpraševanje po super živilih spodbuja tudi vse več prehranskih gurujev, ki izpostavljajo, da so današnja živila manj hranilna od tistih, ki so jih ljudje uživali pred leti, zato naj bi bilo nujno, da hrani dodajamo super živila. Raziskovalci ocenjujejo, da ima industrija super živil še dodaten potencial za rast, saj so tovrstna živila in izdelki ljudem blizu tudi, ker gre za pridelke narave, ki jim ljudje zaupajo bolj kot kemičnim nadomestkom za vitamine.

Hranila, ki jih ponujajo uvožena super živila z eksotičnimi imeni, najdete tudi kar na domačem vrtu ali tržnici.
Hranila, ki jih ponujajo uvožena super živila z eksotičnimi imeni, najdete tudi kar na domačem vrtu ali tržnici. FOTO: Thinkstock

Včasih super hrana česen, danes jagode s težko izgovorljivim imenom

V zgodnjih devetdesetih letih prejšnjega stoletja se je na knjižnih policah pojavila knjiga alternativnega zdravilca Michaela Van Stratena poimenovana "Superfoods" – super hrana. Ta naj bi bil nekakšen neuradni avtor te besedne skovanke, ki je danes po zaslugi spretnega marketinga ena najbolj uporabljanih.

Straten je pisal o živilih, ki odganjajo infekcije, bolezni, znižujejo raven stresa, njegovo knjigo povzema Guardian. Na njegovem seznamu super živil je bila večina tistega, kar danes poznamo kot klasično zdravo hrano – zelenjava, sadje, žita, oreščki. Torej vse, kar je nekakšna protiutež hitri hrani sodobnega človeka, ki ima rad procesirane mesne izdelke, mastne hamburgerje, slaščice …

A to je bilo takrat. Ko je pred nekaj leti izraz posvojil marketing, so super živila postali večinoma sadeži in korenine iz oddaljenih držav z "eksotičnimi" imeni, predvsem pa z visokimi cenami.

Promocija se je vrtela večinoma okoli teorije antioksidantov, ki se bodo spopadli z zlobnimi prostimi radikali, ki so krivi, da smo videti stari in se slabo počutimo.

Reklamne kampanje so skoraj vsak dan poročale o novih odkritjih v zvezi z antioksidanti, skladno s tem so na trg prihajala nova in nova živila in vsako je vsebovalo višjo koncentracijo želenih snovi kot prejšnje.

Ne, nismo podhranjeni

In ljudje so ta "strokovna opozorila in priporočila" vzeli zelo zares. Zakaj narekovaji? Oglaševalci so v sloganih spretno uporabili izraze, kot so "lahko pripomorejo", "naj bi" in podobne, s katerimi so se zaščitili pred tem, da bi morali svoje trditve strokovno dokazati. In tudi to je po mnenju strokovnjakov eden od razlogov, da je trajalo kar nekaj časa, da so se strokovnjaki začeli zares ukvarjati s temi trditvami. Na koncu so ugotovili, da pravzaprav ne potrebujete inkovskih jagod ali česa podobnega iz daljnih dežel.

Naša prehrana, če se držimo smernic zdravega prehranjevanja, namreč zagotavlja povsem dovolj hranil. Kupovanje drage super hrane zato ni potrebno. "Resnica je, da ob pravilni prehrani v telesu nimamo premalo hranil, ampak povsem dovolj, celo preveč," je dejal avtor raziskave, objavljene v strokovni reviji Annals of Internal Medicine, Edgar Miller.

Vmes je padla tudi teorija o antioksidantih, je za Guardian povedala kanadska raziskovalka Wilhelmina Kalt, ki razlaga, da so poznejše raziskave ugotovile, da se s prostimi radikali uspešno spopada naše telo samo, antioksidantov pa naše telo niti ne absorbira tako dobro, kot so menili. "To ne pomeni, da vsebnost antioksidantov ni koristna, dobro vplivajo na regenerativno sposobnost telesa," nadaljuje raziskovalka.

A to še vedno ne pomeni, da morate običajno skledo solate s piščancem nujno zamenjati za napitek iz zmletih eksotičnih jagod in korenin. Sestavine, ki bodo opravile svoje delo, namreč najdete kar na domačem vrtu ali tržnici. Tudi če se ne imenujejo "super".

Menza
Menza FOTO: Thinkstock

Strokovnjaki opozarjajo

Na marketinške navedbe o nujnosti uživanja super živil so se strokovnjaki odzvali z nekaj zamude, zato so bila njihova priporočila v času, ko je industrija super živil že v polnosti cvetela, tudi manj slišna.

Organizacija Cancer Research UK je na primer sporočila, da zdrava prehrana vsekakor pomaga k zmanjšanju možnosti za raka, da pa "je zelo malo verjetno, da bo le eno živilo preprečilo razvoj bolezni".

Opozorili so tudi, da v laboratorijih običajno testirajo čiste snovi in njihov vpliv na telo, medtem ko so nato te iste snovi v živilu prisotne v le majhnem odmerku, zaradi česar je nemogoče zaužiti dovolj živila, da bi bili učinki res veliki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (63)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jak Tobim
01. 07. 2016 10.50
+2
ob mojem nadimku je zmeraj filter, ki nasprotna mnenja ne mara. pa naj pojasnim nekaj. glukoza je reducent. to je antioksidant. v metabolnih procesih se oksidira in ostale spojine reducira. deluje, tako kot vsi reducenti - antioksidativno. to je osnovnošolska kemija, če se prav spomnim. od tu naprej pa do mitologij o paleu, kot prehrani brez kruha (ma, kje pa, človek je poznal ogenj, zato je človek, prej ni bil človek, z ognjem pa je prva hrana, ki jo je človek pripravljal bil kruh - od tu ob puščici ali ostankih ognja paleo ljudi cel kup pražit!). ne morem verjeti, da so danes mladi tako zablodili, da sodobnim pekarskim izdelkom rečejo kruh, še bolj pa, da so zablodili do mere, ko govorijo o kruhu, kot prazni energiji. To mi trdi tisti s slikico s šestimi paketki na trebuhu. ja, za kriščevo voljo, kemijsko sestavo vsakega pravega kruha poglejte. tistega iz ajde, iz čičerike, iz pšenice, iz ječmena, iz ovsa, iz nakaljenih žitaric, tistega v katerega zavijete korenje, pa zelje, pa oljke, pa lan, pa sveže ali sušeno sadje, pa ga zamesite iz paradižnikovega soka ali ribane zelenjave,.. in, še enkrat, kdo vam prodaja pravljice o kruhu kot prani energiji. milijarde so preživele od njega skozi celotno zgodovino človeštva in na pravem kruhu in vodi se preživi in živi dolgo so dokazali brezštevilni menihi. kaj je narobe spoštovani, da je razum rekel adijo na tem svetu? sodobni kruh je res iz prečiščene moke (pa ima še zmeraj kup mineralov, proteinov, maščob in predvsem škroba), dodano je vsaj 5% dodatkov (verjetno celo stari dodatek kalcijev karbonat, ki te napihne in so ga dodajali že v 14 stoletju, pa nepredstavljivi koktejl kemije s pertirano količino soli - ampak to ni kruh). ja, kruh je superživilo. Bilo in bo ostalo. pecite si svoj kruh, pijte vodo in ste zdravi in živi neprimerno dlje, kot katerokoli drugo posamezno živilo na planetu. seveda v praksi te neumnosti ne priporočam nobenemu, ampak,.. nevednost, nevednost in trmasto vztrajanje pri njej?
jzkzfzmz
01. 07. 2016 11.11
kim llsung
01. 07. 2016 12.07
+2
Tale zgodbica ne drzi vode...ampak ok,ti si "strucko" na podrocju kruha...
ADRR
01. 07. 2016 13.24
James, "kruh" ki ga 99,99% ljudi vsak dan konzumira ni K od kruha o katerem razlagaš ti. Torej ko ti govoriš o kruhu kot o zdravem živilu v bistvu nehote zavajaš normalnega občana, ki si tvoje hvalisanje kruha predstavlja po svoje. Se strinjaš? Če bi v trgovini kupljen kruh bil tak kot ti navajaš, bi marsikdo bolj zdravo živel, pa pustimo zdej paleo na strani.
Jak Tobim
01. 07. 2016 15.16
+1
strinjam se ADDR, da to ni kruh, ki si ga normalen občan privošči vsak dan, ne strinjam pa se z zavajanjem, ker točno razložim in definiram kaj kruh je. drži pa obratno - zavaja, in to res hudo, množična proizvodnja kruha, ko ne pove, nikoli, kako?, iz česa?, kdaj?, kje? je ponaredek proizvedla. mimogrede, kruhu dodaš kalcijev karbonat (nekateri to celo napišejo na deklaraciji), imaš zagotovljeno napihnjenost trebuha, pek pa, zara
nestabilen
30. 06. 2016 20.55
+4
Rad bi videl laboratorijski izvid teh zivil, koliko mineralov,vitamino vsebujejo. Vemo da je ameriski paradiznik izgubil vec kot 50% mineralov,vitaminov potem ko so ga naredili "super".
popravc
30. 06. 2016 19.38
+8
js jem samo vegetarian, anti-aging, handcrafted, cruelty-free,vegan,eko,organic, bio,freerange,gluten intolerance friendly, fair trade, local, no gmo, pesticide free, detox, grassfed, natur, eggfree, lactosefree, sugarfree, fda approved, 100% pure, superfood certified, not tested on animals, brez dodanih barvil in ojačevalcev okusa, raw, ethical, palmoil free, no dairy, 0% wheat, soy free, usda organic, no artificial colors or preservatives hrano
49mf5k0d
01. 07. 2016 11.33
nitiniti
30. 06. 2016 18.21
+10
Savina je dobro zaslužila z filozofijo super živil....sama je pa na trgu kupovala regrad
leond1
30. 06. 2016 21.23
+3
majazmaja2
30. 06. 2016 16.55
+21
Jaz imam cel vrt superživil: solata, bob, rdeča pesa, fižol, dolga vigna, koleraba, petršilj, pastinak itd. Kdaj ljudem ne bo jasno, da je to, kar prodajajo razne Malince in Savine, navaden nateg?
49mf5k0d
30. 06. 2016 14.20
+0
super živila so zato, ker rastejo na tleh, ki niso revna z marsičem pomembnim, tako kot so tla v industrializiranem delu sveta. to je vsa modrost okrog tega.
gongash
30. 06. 2016 14.08
+3
če ni sveže z vrta potem le super draga, tudi z vrta zna marsikaj biti precenjeno ali nepravilno označeno kot bio
gongash
30. 06. 2016 14.09
+14
pa ta super živila pridobijo iz izvornih držav za drobiž tukaj pa prodajajo kot da je zlato, same neke čudne packarije
ONniON
30. 06. 2016 13.38
+5
kdaj bo crknit ta sistem ?!
gost20
30. 06. 2016 12.59
+23
super draga IN ČISTO NIČ DRUGEGA!!!
Jak Tobim
30. 06. 2016 12.20
+7
še ena šokantna novica za razne paleo in keto in low carb sploh hiper porabnike prehranskih suplementov. najbolj razširjen antioksidant v telesu je,. je, no,.. ja, glukoza. sladkor glukoza. doma pečeni, neslan kruh iz vsega rastlinskega kar omogoča, da se ga speče, taka in drugačna cela, rastlinska, škrobna ali s sadnimi sladkorji založena hrana,.. pa pade antioksidantov, da te kap (ja, čebula je sladka, je žilica sladkorja, ki jo izogibalci sladkorja veselo mečejo na svoje zrezke).. no, sedaj pa stran s posmehljivostjo na račun neskončno naivnih šest paketkov trebuh zanesenjakov,.. tole s superhrano je dejansko bilzu tistemu kar lahko imenujemo kriminal.
ADRR
30. 06. 2016 15.55
+4
OMG spet ti s svojim kruhom. Pa to ne morš verjet kakšno prijaviš.... da je kruh antioksidant?!?!?? Potem bi bili Slovencu ultra zdrav narod saj pojemo kruha in krompirja kot za šalo. Daj no daj.
fosho
30. 06. 2016 16.27
+1
Hahaha :D No, na low carb/keto/paleo pač ne jemlješ suplementov. Ješ pravo hrano, nepredelano, in je to to. Aja, pa ne ješ kruha :) In ne rabiš nobenih dodatkov.
Winston 1984
30. 06. 2016 17.21
+1
sej je vse kul, sam sladkor da je antioksidant? mogoče na kakšnem drugem planetu. da nisi kaj preveč domačga pokadil :)
AxisDei
30. 06. 2016 11.45
+62
''Super hrana'' je larifari. Še več, je tudi zelo nevarna. Naj pojasnim: narava je ustvarila živila tako, da so njihove hranilne snovi ''pokrite'' z našimi želodci. To pomeni, da lahko denimo, čebule pojemo toliko, kot njenih snovi telo načeloma zadrži in uporabi. Potem se nam bodisi začne upirati ali pa telo po prvem predoziranju jasno pokaže, da to ni pametno, z drisko in slabostjo. Tako je na začetku tudi s čokolado - človeška meja zanjo je na začetku nekako postavljena na do 2-3 velike vrstice za odrasle in 65% tega za otroke, ker pa je večini okus čedalje bolj všeč, se počasi, počasi, prag zvišuje in dobimo svojo predispozicijo za kilograme. Dejstvo je, da so superživila, ki jih mi dobimo, v odmerkih tako koncentrirana, da ne konkurirajo nobeni ''običajni'' inačici, ampak le-to presežejo. Zaradi velike koncentracije oz. relativno celostne stopnje absorpcije, tako kmalu po zaužitvi občutimo ''rush'' - to, kar bi sistematično uživali čez dan in na koncu zadostili potrebi po tem, z konstantni zmernim vnosom pa ohranjali telo na tekoči ravni, se po nas raznese v enem samem odmerku. Zaradi tega se za kratek čas, uro ali dve, počutimo močnejše, osvežene, polne energije in zmožne vsega, potem pa ta energija ekspresno pade in v kolikor ne vzamemo naslednjega superživila, ki bi obnovil prejšnje stanje, nam je slabo, smo razdraženi, utrujeni. Ker pa običajno ''uvod'' v to vsebuje razne popuste, poskusna obdobja in frej vzorce, pa si poganjalci tega sistema zagotovijo, da negativnega učinka na telo ne čutiš, dokler nisi že zasvojen in boš v vsakem primeru šel po nove surovine - klin se s klinom zbija - ker si se po njih tako zelo dobro počutil! In na koncu ne boš več mogel funkcionirati brez mac, spirulin, alg, školjkinih lipidov itd, ki bodo zagotavljali ''rush'', čebula pa ne bo več dovolj zate.. Gre pravzaprav za drogo, ki je legalizirana in zakamuflirana z lepimi besedami. Konkretno, sam sem začel s svojo punco hoditi ravno takrat, ko se je začela manija z določenim izdelkom za hujše, ki se ga je hudo promoviralo tudi na tem portalu, celo akcija je bila, in seveda, kot vsaka mlada ženska, je mislila, da bo z nekaj kilogrami manj videti lepše (pa nikoli ni spadala med debeluške), jaz pa sem si mislil, ah, če ji je, naj pa proba, hujšega ne more biti. Po enem tednu uživanja tega po navodilih je shujšala za 3 kg in pol, bila navdušena, češ, že deluje, se odločila še za enega in zgubila dodatne 1,5 kg. Okej, sem rekel, dovolj, ne boš več, itak nisi nikdar imela resnega viška kg, kot kemiku mi te stvari že po defaultu niso ljube, poleg tega si pa zame itak najlepša. Potem pa se je začelo: Ne, ne bom nehala, s tem sem se ful dobro počutila - razdražena, občutljiva, nihala z razpoloženjem, libido tako nizek, da kljub temu, da sva bila takrat še mlad par v 2 mesecu zveze (večina ve, kako takrat praviloma še ne moreš rok odstaviti z drugega), se je zgodilo, da nisva po en teden skupaj, ker ona ni želela, pa še kadar je, se me je bolj usmilila. Potem si je že sama v trgovini kupila naslednjo ''dozo'' - takrat je pa počilo. Ponorel sem in pred njo vrgel vse tiste praške v koš in ji rekel, da sedaj je pa dosti in da bova od zdaj, če želi ''oblikovala'' telo drugače, ali pa greva pač narazen - po premisleku se je odločila za drugo. Kljub temu, da sva bila oba športnika, ona konkretno tabornica, vajena narave in športnih aktivnosti, ni mogla več teči, dolgo hoditi - seveda, shranje je pobiralo njeno mišično maso- in to jo je poleg mojega odziva, dokončno streznilo. Trajalo je kake 3 mesece, da sva jo spravila nazaj v kondicijo, napram 3 tednom jemanja. Ko sva naslednjič videla to v trgovini, sva ugotovila ravno to, kar je novinarka - ker je vse naj bi, ničemur ne moreš oporekati in nič preveriti. Sam sem potem pozorno preučil sestavine in se na koncu sam počutil krivega, ker sem ji to
AxisDei
30. 06. 2016 11.48
+35
pustil jesti - oba sva bila zgrožena nad mojimi odkritji! In ti strupi so se svoj čas še javno promovirali na televiziji, ve se, kdo! Pa oprostite za megalomansko dolg komentar, ampak zdi se mi, da je prav, da veste. Pa lep dan želim!
Uporabnik543728
30. 06. 2016 12.03
+13
Res odličen komentar. Ko bi se vsaj več ljudi držalo tvojih nasvetov. Glede hujšanja pa naj povem le še (opažamo lahko namreč kakšni so pritiski medijev), da je pri hujšanju nujno, da gaspremlja redna telesna aktivnost, ki energijo sproščeno pri razpadu maščob pretvarja v mišično maso. Najnevarnejše je namreč hujšanje brez telovadbe in izpuščanje posameznih obrokov, kar nas naredi šibke in razdražene občasno pa vodi tudi v depresijo. Morda še najpomembnejše pa je, da pijemo veliko vode, saj se tako telo razstruplja, čimhitreje pa se je potrebno znebiti vseh sokov, ki vsebujejo tudi do 30% sladkorja, kar je znatno preveč!
Struna
30. 06. 2016 12.12
+15
In tak komentar dobi minuse ... raja, zbudi se!
ADRR
30. 06. 2016 12.13
+0
Doziranje je pomemben del pri jemanju. Predvsem se dogaja to, da imajo nekatera superživila notri poživila (kofein, tein ipd), ki ti dajo nek rush za nekaj ur, potem pa sledi občutek pomanjkanja. Pravilno doziranje bi moralo biti večkrat na dan po malo, samo vemo kako gre to v realnosti. Vse se zmeče v en smoothie in vse naenkrat za cel dan.
Jak Tobim
30. 06. 2016 12.59
+0
res je, da je gibanje najbolj pomembno. celo tako, da tale vaša s sladkorjem drži samo relativno. tudi pitje soka maratoncu popolnoma nič ne škodi, ker energijo porabi. energija iz maščob ne gre v mišično maso - energija se porabi za delovanje organizma, materija iz njih pa se v največji meri sprosti v zrak z izdihano paro in ogljikovim dioksidom. sokovi niso rak rana sodobne prehrane. so maščobe, maščobe in še enkrat maščobe, ki jih je vsepovsod preveč. rafinirane maščobe so dosti večji problem od vsakega sladkorja, ki je definitivno nepotreben v prehrani in mora ven. ampak, da pa je on glavni krivec pa je najhujša neumnost sodobnega sprenevedanja.
VolkBrenin
30. 06. 2016 13.04
+9
Hvala za trud ...kemik ...sam sicer nikoli nisem jedel kaj podobnega ...razen česna in ocvirkov in podobno ...Se pa pa zdi pomembno. ..da tisti ki imate o čem "pojma " ...Tudi na takšen način izobražujete ljudi ...Če se prime tvoj komentar več kot 3.ljudi ....je namen več kot dosežen . Pa lep dan
MM?
30. 06. 2016 16.54
+4
jamesblake, mislim da je ubijalska kombinacija maščoba s sladkorjem (npr. masten krof), to te res "ubije". Glede samih maščob je pa spet odvisno kakšne ješ. Rafinirane so definitivno katastrofa.
catman
30. 06. 2016 11.44
+13
"Je dovolj česen ali so nujne jagode z eksotičnim imenom?" - če želiš kakemu nezaželjenemu čisto na blizu pred nos kaj konkretnega povedat, je česen čisto ok.
ADRR
30. 06. 2016 10.51
+16
Že res da imajo praktično vsa ta superživila res pozitiven učinek na človeško telo. Je pa tudi res, da ga ima prav tako tudi česen, čemaž, sveža zelenjava z vrta in kup začimb in živil iz okoliških travnikov in gozdov. Ampak ker te niso oglaševani in se jih ne promovira, izgubijo veljavo. In ljudje s(m)o naivni.
Jak Tobim
30. 06. 2016 12.50
-1
eh, kaj bi s superživili, ko pa je antioksidanta, ki ga je pri človeku, ki normalno je, točno toliko kot ga rabimo,.antioksidanta, ki je? kaj že? ja, glukoza, vendarle. gluza je tisti super reducent v telesu. Dobri, stari kruh je treba jesti z nič ali malo soli, pa repo in zelje. tudi čebula na zrezku je ena žlica sladkorja. in, da. od kruha imamo šest paketkov na trebuhu. resnično. dokazano čez vso zgodovino človeštva. supeživila? neumnost, da je večje ni. meritve antioksidantov iz supeživil so pokazale to, kar zdrav razum pove samo po sebi - nimajo kaj iskati v krvi in jih telo zabriže iz nje popolnoma enako kot glukozo. popolnoma enako, najprej pik, potem pa izločanje in padec pod nivo mirovanja (ta pa se meri potem, ko je človek bil dva dni na dieti iz belega kruha, bele moke oz. testenin in z vodo, kot pijačo. nula, pa lahko pojeste borovnic, da bo vijoličasta še šarenica. telo vzame svoje.
ADRR
30. 06. 2016 16.01
+4
prosim te lepo, zdaj boš prodajal, da je kruh superživilo?!?! Pa daj ga lomit no, tako pa ne moreš biti zaveden no?!? Ne rečem zelenjava in povrtnine, te so super in vsaka posebej dobrodošla za telo, ampak kruh je pa prazen razen kalorij. In glukoza prav nič ne deluje kot antioksidant, ne vem kje si to pobral. Morda v letaku od kakšne pekarne?
tedoVV1CHmedo
30. 06. 2016 10.37
+6
Če nekdo napše knjigo, da je našel super hrano, se ve, da to oglašuje ali prodaja. To se dela tudi tukaj s članki o dobri in slabi hrani, metodah hujšanja, dobrih in slabih turističnih lokacijah...V medijih in knjigah ni ničemur za verjeti, Moraš odkriti sam ali tvoji znanci, da si siguren v to.
kor22
30. 06. 2016 10.16
+6
kaj to bo postalo dražje ko heroin al kaj?, to bi moglo bit prepovedano, al pa bi moglo bit tak fejst obdavčeno da preprodajalec nebi mel vlkega zaslužka
hondica
30. 06. 2016 10.12
+14
Jejte vse, ampak v majhnih količinah, zmanjšajte ogljikove hidrate, če želite shujšati. To je vsa umetnost.
Ka pa mislis
30. 06. 2016 10.24
+9
tedoVV1CHmedo
30. 06. 2016 10.44
+9
Manj teh hidratov in manj vseh sort masti (npr. olje, mleko, sir,...). Na sploh manj jesti. No ja, mi suhci se lahko delamo pametne, preveč debeli si ne morejo, eni tudi nočejo pomagati. Poznam ene, ki jim je navada veliko jesti in na skoraj vse dati nariban sir. Če si navajen na en način prehranjevanja, tudi če je ta slab, je težko preklopiti na drug način.
hondica
30. 06. 2016 11.01
+3
Shujšat se da že tako, da samo ukineš sladke pijače, tudi razredčen sok in namesto tega piješ vodo. Maščobe pa niso tako slabe, kot so menili dolga leta, bolj so problem ogljikovi hidrati, celo v sadju je preveč ogljikovih hidratov, zato tudi sadja ni dobro preveč pojesti.
Uporabnik543728
30. 06. 2016 12.08
+4
Poleg zgoraj omenjenega je potrebna tudi redna telesna aktivnost, ki je velikokrat spregledana. Pri maščobah pa se je potrebno izogibati predvsem trans maščobnih kislin, ki so v margarini, nastanejo pri visokih temperaturah (cvrtje)...- če hočemo zmanjšati nastanek le teh moramo uporabljati masti, ki so v trdni obliki pri sobni temperaturi (kokosovo olje oz. živalska mast).
Jak Tobim
30. 06. 2016 13.11
-1
no, hondica, tale mitologija, ki pomeni, da je svet eksplodiral pod težo epidemije predebelosti je znanstveno dokazana ničvrednost. maščobe morajo biti, vendar v izjemno majhnih količinah,. v zadnjih dvajsetih letih so ljudje ponoreli za njimi in postali, tam kjer so, ponorelo predebeli. ni res, je dokazano v gori znanstvenih člankov, da lahko ješ maščob več kot jih rabiš. resnica je v realnem svetu. ljudje, ki jedo mastno hrano so bolj debeli od tistih, ki jedo nemastno hrano in pika. od domačega kruha, nemastnega krompirja, sadja in zelenjave še nihče ni bil debel. maslo na kruh, čips, zelenjava z žicami kokosovega maščobe, oljčnega olja,.. vsi debeli.
ADRR
30. 06. 2016 16.04
james: tisti ki tako je kot pišeš, tudi nekaj ve o prehrani in se ne prenajeda, poleg vsega pa je verjetno še vegeterjanec ali vegan. Seveda taki niso debeli. Tisti ki je debel pa je vse (B, M in OH) in tega veliko in v vseh kombinacijah skupaj s predelano prehrano.
zassa
30. 06. 2016 10.02
+9
Nase babice pa dedki so prezvel 85 90 let. Vsega po mal jest bit velik v stiku z naravo pa je. Ta superzivila valda da morjo met nek pozitiven ucinek sam ce vsa druga podrocja v lajfu ne stimajo so tut suuuuperzivila brezpredmetna.
kor22
30. 06. 2016 10.00
+11
ne pustite tujo pri miru, jejte hrano ki je tipična za evropo, pustite razne banane pa one neke čudne goja jagode pa to... Jejte našo, tak kot naši predniki
zimerman
30. 06. 2016 09.59
+17
To kar so včasih jedli, ker ni bilo drugega so danes super živila. Seveda je vse ciljano na mlade, ki preteklosti ne poznajo in tako recimo kupujejo razne oreščke sumljivega izvora iz eksotičnih krajev, v bistvu pa imajo doma navaden svež oreh, ki po učinkovitosti in blagodejnosti primerljiv če ne boljši od vsakega super oreščka.
Gospod .
30. 06. 2016 12.47
+3
Ne meci vseh mladih v isto kos, nekateri smo se naucili jesti domaco hrano, pa se jo vedno jemo. Seveda hvala bogu nisem odrasel v mestu. Med studijem vidis razliko med ljudmi, sosolec je cisto vsak dan sel v ta mcdonalds, osebno sem raje sel na pravo kosilo, ne to sranje.
zimerman
30. 06. 2016 16.59
Ne mečem vseh v isti koš, vendar pa dejstvo je da skoraj vsaka industrija najbolj "napada" in cilja na neizkušenost in mladi so temu v povprečju najbolj podvrženi. Saj potem ko začnejo malo mislit z svojo glavo in ko dajo nekaj izkušenj skozi, začnejo spoznavati delovanje sveta in gospodarstvo in s tem se naučijo ločit zrnje od plevela. Saj mi smo bili podobni.
vezuv_
30. 06. 2016 09.55
+20
super živilo je edino biološko pridelana zelenjava z našega vrta in sadje iz domačega sadovnjaka. Drugo neokusno , hitro vzgojeno, polno vode..... pa drago kot žafran