Finski hokejisti v boju za bron premagali Američane

Soči, 22. 02. 2014 18.20 |

Finska hokejska reprezentanca si je prva zagotovila odličje na olimpijskem hokejskem turnirju. Finski hokejisti so v boju za bronasto odličje presenetljivo visoko premagali reprezentanco ZDA s 5:0.

Teemu Selanne je prvi premagal vratarja Jonathana Quicka in popeljal Fince do bronaste medalje. FOTO: Reuters

Finska hokejska reprezentanca je v tekmi za tretje mesto na olimpijskem turnirju v Sočiju prepričljivo s 5:0 (0:0, 2:0, 3:0) premagala ZDA. Finci so tako ponovili uspeh z zadnjih iger v Vancouvru, ko so prav tako osvojili bron. V velikem finalu OI se bodo v nedeljo pomerili Kanadčani in Švedi. Za Finsko, ki je morala v petkovem polfinalu priznati premoč sosedom Švedom z 1:2, so v malem finalu zadeli veteran Teemu Selanne dvakrat (22., 50.), Jussi Jokinen (22.), Juuso Hietanen (47.) in Olli Määttä (53.).

Ne le izvrstna obramba, tudi napad je bil tokrat močno finsko orožje. Veteran Teemu Selanne je, kot že mnogokrat, dokazal, da zanj štetje let ne velja in je pri krepko več kot 43 letih kot blisk zadel dvakrat. Svoje so dodali še njegovi mlajši kolegi in na koncu je moral klubski soigralec slovenskega zvezdnika Anžeta Kopitarja Jonathan Quick kar petkrat po plošček v mrežo, ubranil pa je 23 strelov. Tuuka Rask je ustavil vseh 27 ameriških strelov. Tekma za tretje mesto je imela dve prelomni točki: prva je bil Američan Patrick Kane, ki ni imel najboljšega dne. Najprej je v 14. minuti zapravil en kazenski strel, Rask je njegov poskus ubranil, v 27. pa še drugega, ko je zadel prečko. A takrat je bila ameriška barka že napol potopljena, saj je Finski v 22. minuti uspelo v pičlih 11 sekundah zadeti dvakrat, prvič je zadel Selänne, drugič pa Jussi Jokinen. Zadnje ameriške upe na preobrat je končal Juuso Hietanen v 46. minuti, Selänne pa je postavil piko na i odlični predstavi z drugim golom za 4:0 v 49. minuti, za končni izid je poskrbel Olli Määttä, Finci pa so z zadnjima dvema goloma ob številčni prednosti le še potrdili ameriško nemoč na današnji tekmi.

Finska - ZDA 5:0 (0:0, 0:2, 3:0)