Slovenija

Mlajši kirurg prevzel ambulanto za lahke travme na UKC Ljubljana

Ljubljana, 24. 03. 2014 10.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
N.Š.K./STA/U.Z.
Komentarji
40

Mlajši kirurg je podpisal podjemno pogodbo za delo v kliničnem oddelku za travmatologijo kirurške klinike UKC Ljubljana in prevzel eno ambulanto. Po besedah predstojnika oddelka Mateja Cimermana se stanje umirja, popolnoma pa se bo umirilo aprila, ko bodo dobili še več zdravnikov.

Ljubljansko urgenco, kjer vladajo katastrofalne razmere, saj bolniki na obravnavo čakajo tudi do deset ur, je danes kadrovsko okrepil mlajši kirurg Tomaž Kastelec, ki je podpisal podjemno pogodbo za delo v kliničnem oddelku za travmatologijo kirurške klinike. Ob 14. uri je prevzel ambulanto za lahke travme, kjer so nastajale najdaljše čakalne dobe, je povedal predstojnik oddelka za travmatologijo Matej Cimerman. Stanje se je tako po njegovih besedah sedaj bistveno izboljšalo, bolniki povprečno čakajo dve uri, za prvi pregled pa bistveno manj.

Drugi mladi zdravnik o podpisu pogodbe še razmišlja, po Cimermanovih besedah pa podjemne pogodbe pripravljajo še za ostale sobne zdravnike in za vsaj dva upokojena zdravnika. Ko bodo podpisali pogodbe, bodo te zdravnike postopoma uvrščali v delovišča. Cimerman pričakuje, da se bo stanje popolnoma normaliziralo v enem tednu. A hkrati opozarja, da tudi ko se bo stanje normaliziralo, še vedno ne bo optimalno za bolnike. Za to namreč potrebujejo novo urgenco.

Monitor na ljubljanski urgenci, ki kaže vrstni red čakajočih bolnikov.
Monitor na ljubljanski urgenci, ki kaže vrstni red čakajočih bolnikov. FOTO: POP TV

Na urgentnem kirurškem bloku kirurške klinike UKC Ljubljana zaradi kadrovskih težav, v katerih so se znašli, zbirajo tudi podpise pod peticijo, v kateri zaposleni opozarjajo na nevzdržne razmere, ki že ogrožajo varnost in življenje pacientov. V urgentnem bloku so namreč zaposleni le en zdravnik specializant, ena diplomirana medicinska sestra in en zdravstveni tehnik, ki izvajajo ambulantno oskrbo za več kot 150 različno prizadetih bolnikov. Zaradi tega bolniki čakajo predolgo na obravnavo, posledično je tudi ogroženo življenjsko stanje mnogih bolnikov.

V hudi kadrovski stiski so se na kirurški urgenci znašli potem, ko šestih od devetih zdravnikov, ki tam delajo, ne morejo zaposliti, čeprav so že dobili soglasje ministrstva za zdravje za njihovo zaposlitev. Upoštevati morajo namreč zakon o izvrševanju proračunov za leti 2014 in 2015, ki prepoveduje zaposlitev zdravnikov kljub prejetem soglasju ministrstva, dokler ni sprejet program dela in finančni načrt, vključno s kadrovskim načrtom. Strokovne službe UKC Ljubljana bodo predlog finančnega načrta posredovale svetu zavoda predvidoma v začetku aprila.

Varuh človekovih pravic je v petek pozval vodstvo UKC Ljubljana in ministrstvo za zdravje, da skupaj poiščeta pravne podlage za dodatno zaposlitev nujno potrebnega osebja ter zagotovita ustrezna sredstva za normalno delo zaposlenih. Na ministrstvu za zdravje pa so v četrtek dejali, da nimajo pristojnosti ureditve zaposlitev, ki bi bila v nasprotju z zakonodajo in velja za celoten javni sektor.

Fides: Katastrofalno stanje na urgenci se rešuje s kratkotrajnimi improvizacijami

Administrativno urejanje plač in kadrovskih zadev po zapletenih postopkih, v katerih mora praktično vsako kadrovsko odločitev presojati minister, ne vodi nikamor. Politika po eni strani nastavlja direktorje po principu lojalnosti, po drugi pa istim direktorjem nato ne zaupa vodenja.Kdorkoli trdi, da v takšnih razmerah slovensko zdravstvo ne potrebuje korenite reforme, ne more misliti resno. Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin

Katastrofalne razmere na urgenci so komentirali tudi v sindikatu Fides in v Slovenskem zdravniškem društvu. Kot so sporočili iz Fidesa, so nad razmerami na urgenci zelo zaskrbljeni. Po njihovem mnenju so čakalni časi nesprejemljivi, "saj gre za oskrbo pacientov, ki so marsikdaj življenjsko ogroženi ali toliko prizadeti, da večurnega čakanja ne morejo prestati." Po drugi strani pa opozarjajo na "nesprejemljivo kadrovsko stanje na tem oddelku, kjer so zdravniki in njihovi sodelavci izpostavljeni nehumanim delovnim pogojem." Kot opozarjajo v Fidesu, nevzdržne razmere trajajo že leta. "A kljub našim opozorilom, se stanje rešuje le z improviziranimi delovnopravnimi rešitvami, s katerimi problema ni mogoče dolgoročno rešiti."

V Fidesu krivdo za takšno katastrofalno stanje pripisujejo "kronični neučinkovitosti zdravstvenih menedžerjev in v seriji povsem zgrešenih političnih odločitev v krčeviti želji po ohranitvi zastarelega zdravstvenega modela in togega delovnopravnega sistema v javnem sektorju." Opozarjajo, da je potrebno oblikovati košarice, ki bodo omogočile, da bodo javna sredstva najprej usmerjena v obravnavo najtežjih in najnujnejših primerov, kar bo omogočilo tudi kadrovsko okrepitev oddelkov, kjer za te bolnike skrbijo. "Današnja shema financiranja zdravstva in razporeditve sredstev namreč pripelje do situacije, ko imajo sicer zdravi ljudje z blagimi zdravstvenimi težavami ali celo brez njih popolnoma enake pravice kot življenjsko ogroženi pacienti, ki ustrezno zdravstveno pomoč potrebujejo takoj," še opozarjajo v Fidesu.

SZD: Kriva je slaba organizacija dela

Priliv bolnikov na urgenco je tako velik tudi zato, ker druge službe slabo funkcionirajo, na urgenco pa posledično prihajajo tudi bolniki, ki ne potrebujejo nujne oskrbe. Komentar SZD glede razmer na ljubljanski urgenci

V Slovenskem zdravniškem društvu (SZD) opozarjajo, da se s podobnimi težavami srečujejo v vseh slovenskih bolnišnicah, da pa so drugje težave sorazmerno manjšega obsega. "Ocenjujemo, da je osrednji problem slaba organizacija dela in pomanjkanje kompetentnih zdravnikov, za kar nosi odgovornost management javnih zavodov, ki mu plačniki javnega zdravstva z zakonom o uravnoteženju javnih financ in pravilniki dodatno vežejo roke pri samostojnem in odgovornem načrtovanju dela in vodenju bolnišnic," opozarjajo v društvu. Rešitev problematike vidijo v "reorganizaciji in v boljšem upravljanju javnih zavodov, v reformi financiranja javnega zdravstva, da bo res enako dostopno in solidarno za vse, v spoštovanju standardov in normativov, ki smo jih zdravniške organizacije sprejele, politika pa jih ne pripusti v rabo."

Bivši minister za zdravje Tomaž Gantar je komentiral razmere na ljubljanski urgenci in dejal, da so znane in pričakovane. Opozarja na dva nivoja – kadrovskega in prostorskega. "Na kadrovske rešitve ima pomemben vpliv tudi samo vodstvo UKC Ljubljana. Ob skoraj 8000 zaposlenih ima namreč dovolj možnosti, da ob povečanju števila zdravnikov in medicinskih sester na urgenci ne povečuje skupnega števila vseh zaposlenih v UKC Ljubljana," opozarja Gantar, ki glede prostorskih težav meni, da bi vlada morala zagotoviti sredstva za pričetek prenove urgence že v letošnjem letu.

Plut: Za sanacijo bank denar je, ni ga pa za zdravnike in zdravje ljudi

Predlagatelji peticije želijo, da se delež javnega financiranja zdravstvenega varstva poveča s sedanjih 70 na vsaj 85 odstotkov,
Predlagatelji peticije želijo, da se delež javnega financiranja zdravstvenega varstva poveča s sedanjih 70 na vsaj 85 odstotkov, FOTO: Thinkstock

Državo bolj skrbi zdravje bank kot pa zdravje ljudi, opozarja predstavnik gibanja TRS Dušan Plut. Pri tem je opozoril, da so stresni testi bank stali 30 milijonov evrov, po drugi strani pa ni ne volje ne sredstev za dodatne zdravnike na ljubljanski kirurški urgenci. To je Plut povedal na današnji novinarski konferenci, na kateri je koalicija za ohranitev javnega zdravstva predstavila peticijo, s katero pozivajo vlado in poslance, naj ustavijo komercializacijo in privatizacijo javnega zdravstvenega sistema. S peticijo sporočajo politikom voljo ljudstva, naj izpeljejo zdravstveno reformo po meri ljudi in ne peščice elit. V koaliciji nasprotujejo zmanjševanju deleža javnih sredstev za zdravstveno varstvo, krčenju pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja in podeljevanju koncesij brez javnih razpisov. Prav tako želijo, da se delež javnega financiranja zdravstvenega varstva poveča s sedanjih 70 na vsaj 85 odstotkov, da država v zakonu opredeli košarico pravic za celovito zdravstveno varstvo, za katerega se prispevki solidarno plačujejo od vseh dohodkov iz dela in kapitala. Zahtevajo, da se dopolnilno zdravstveno zavarovanje prenese v obvezno zdravstveno zavarovanje, da se z javnimi sredstvi izvaja zdravstveno dejavnost samo na neprofitni način ter da se jasno razmeji izvajanju javne in zasebne zdravstvene dejavnosti.

Koaliciji za ohranitev javnega zdravstva se je pridružilo 18 organizacij, med drugim tudi ZaNas, stranka Solidarnost, Demokratična stranka dela, društvo TRS, Iniciativa za demokratični socializem, Zveza društev upokojencev Slovenije ter še več drugih sindikatov, med drugim Zveza svobodnih sindikatov Slovenije in konfederacija sindikatov javnega sektorja. Podpise pod peticijo bodo zbirali prek spletne strani in prek papirnatih obrazcev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (40)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

an?ka30
25. 03. 2014 10.26
Nej mu bo srečno-PA Z PAMTJO!!!
Tonček Balonček
25. 03. 2014 09.53
+2
V Sloveniji ni problem kupiti oklepnikov, pošiljati vojake v Afgansitan, topnjače vmna križarjenej po sredozemlju, pomagati s 500 milijoni Grčiji in Španiji ter ofinancirati brezpilotna ameriška letala, zgraditi novo Medicinsko fakulteto v MAriboru in še kaj, je pa problem plačevati specializaciej za nove specialiste, raje imao 150 slovenskih zdravnikov na borzi in uvažano neke kvazispevialiste z Vzhoda! AT država je sam po sebi kronično bollna, že 20 let, ne gelde na to, katera opcija jo vodi, razen Jelinčičeve SNS so bili takorekoč že vsi n vldah, Janša celo pet let šef države!
homer3
25. 03. 2014 08.36
+0
samo tole rečem;dohtarji so si spet svoje izborili,na hrbtih sester,reševalcev in nenazadnje bolnikov. dobro so si to zamislili. povečali so samo število zdravnikov,kaj pa ostali?ni pomembno,sami se borite zase........
Tonček Balonček
25. 03. 2014 09.55
-2
Pa akj so si izborili, lepo te prosim? A v Nemčiji end dohart pregelduje in oskrbuje dva pacienta hkrati ali kako?Seveda, reševalci jih alhko tja zvozijo nekaj sto na dan! Zdarvnike rabijo pacienti, ne koelgi! Zdravnik lahko dela brez sestre, obratno pa ni možno!
homer3
25. 03. 2014 12.18
-2
ha ha tonček,spet tipkovnica šteka ali pa je vin ciknu
Jeanus1
24. 03. 2014 23.03
+1
Slovensko zdravstvo v takšni obliki je poden od podna. In prav je da se totalno sesuje.
rdecioktober
25. 03. 2014 07.35
+5
Kr neki očitno se sploh ne zavedate da je sistem kot taksen eden boljših samo izvajali ga niso ... ce se pa sesuje potem drzava ne obstaja vec
Terezinka
25. 03. 2014 09.14
+4
Če se nam sesuje javno zdravstvo predlagam, da tisti, ji se borite za šibko Slovenijo in za "vaš" tip demokratične države greste in sami pojete vaše domoljubne pesmi. Mislim, da bo takrat zares VSA narod ugotovil kam ste nas v 23 letih pripeljali. Naslednja faza je sesutje pokojninskega sistema. Naredite vaše predlagane stebre, večino slovencev pa bo delalo brezplačni temelj stebrom. Vsi ti "odpisani upokojenci so kljub vsemu z odpovedmi zgradili klinični center in vse bolnišnice, razvili in usposobili so vse zdravstvene šole vključno z medicinjsko fakulteto in zgradili vse fabrike, ki ste jih v imenu neke nove demokracije obrali. Srečno v takem sistemu.
yokerxdinterfan
24. 03. 2014 22.43
+7
a ni čudno kako takoj najdemo denar za banke itd....pa pomoje nism edin no k bi raje videl da gre ta denar k itak pride od državljanov za to da je vsaj zdravstvo tko pošlihtano da ni čakalnih vrst
Terezinka
25. 03. 2014 09.17
+1
Tisti denar, ki manjka in ga je manjkalo še več je šel tudi v ponikalnico zdravstva in predvsem v lastninjenje in igre naših menedžerjev in politikov. Tistega denarja ni več. Tisti denar na žalost moramo vrniti tja kjer so si ga sposodili v tujini. Zato polnimo banke
odpisan2x
24. 03. 2014 21.52
+38
vse nezaposlene zdravnike na urgenco,če je denar za tiste bedaste banke brez dna naj bo še zanje.a ni škoda,da da človek tok časa študira potem pa doma živce zgublja
alenka.NN
25. 03. 2014 08.32
+3
se strinjam, res je in nikar naj ne kličejo nazaj upokojenih zdravnikov v pomoč, ti so odslužili svoje in naj se dokončno umaknejo mladim
Gyuhgevfin
24. 03. 2014 21.04
+4
ko pa pride do takšne meje kot je bilo to, pa ke že res zastrašujoče. to je začetek konca,
wowongo
24. 03. 2014 20.54
+15
glavn da so povišal obvezno zavarovanje iz 14€ na 22€ pa skos slabš je... bravo!!!
Danica Krajnc
24. 03. 2014 20.32
+1
KATASTROFA, NE RAZUMEM NIČ VEČ IN NIKOGAR, KAR JE PRAV JE NAROBE IN OBRATNO, ???????????
Maastrion
24. 03. 2014 20.31
+20
Pa za koga mi plačujemo tako visoko dopolnilno zdravstveno zavarovanje?če pa imamo zdravstvo slabše kot v albaniji,plus tega pa tričetrt zdravil plačamo... to gre samo še v večji propad...
s3kar
24. 03. 2014 19.59
+8
Ne verjetno kaj se danes dogaja , pod Jugo je bla to bolnica z najvišjimi standardi in najboljšo pripravljenostjo v celi federaciji. Danes pa je.... neopisno no, kaj se tam dogaja... Ni čudno, da bežijo vsi se zdravit na Hrvaško, še meni so priporočali celo, da grem na očesni poseg v Zagreb....
jeeeee
24. 03. 2014 21.11
+0
Žalostno, da ne ločiš črno od belega. Kar pojdi v tvoj obljubljeni Zagreb in ne obremenjuj slovenski narod s svojo socijalo, kar se pa tiče naših zdravnikov, pa mislim, da še nihče ni odšel v Z... . najboljše naše zdravnike-kirurge imajo v drugi tujini ne v tvoji. A---ja kar pojdi na očesni poseg v Zagreb, pa le glej, da ne boš slučajno onkološki bolnik KDAJ
Janez_53
24. 03. 2014 19.03
+10
Gospodu Kuštrinu bi nekaj vseeno moralo biti jasno: da se direktorjem ne zaupa dovolj, je popolnoma logično, saj se preveč pogosto odkrivajo nepravilnosti, ki so včasih že zelo zaskrbljujoče. Le poglejte časopise, pa boste ugotovili, kako pogosto se to dogaja! In najbolj žalostno je to, da se nekaterim direktorjem ne zdi nič spornega pri tem.
caspera1
24. 03. 2014 19.09
+14
01xxy
24. 03. 2014 18.46
+30
Vse se dela, da se prikaže javno zdravstvo kot nesposobno in se javni denar denar spelje v privatne, mafijske vode. Za to gre.
Explainator
24. 03. 2014 18.44
+18
posla ne morš dobit, če nimaš izkušenj oz referenc, referenc ne moreš dobit, če nimaš dela - pa kdo je izu tak dehilen sistem?
Maturant95
24. 03. 2014 17.50
+34
Namesto da bi se doštudirane mlade, dobro pripravljene zdravnike noter upeljalo, se bo pa spet upokojene zaposlovalo. Že tako "ni zdravnikov", kako pa bodo mladi dobili izkušnje, če ni prostora zanje?
caspera1
24. 03. 2014 19.13
+3
Se strinjam. Ampak ravno včeraj sem pregledovala stran Zavoda za zaposlovanje: zelo veliko je objavljenih oglasov za zaposlitev medicinskega osebja, od zdravnikov, medicinskih sester.... zgleda, da ni res, da ne zaposlujejo svežih kadrov.
jeeeee
24. 03. 2014 21.21
jeeeee
24. 03. 2014 21.25
+1
covjek_
24. 03. 2014 17.33
+6
8000 zaposlenih samo v LJ?pa ni cudn da smo kjer smo,v d*eku do vrha glave
covjek_
24. 03. 2014 17.45
+2
zahodna mesta so vec milijonska mesta medtem ko je LJ 0.3 mio prebivalcev...pa naj odprejo npr v celju nek dodatni del bolnice,pa recimo v kopru ter mariboru,kaj se je treba res za vsako stvar peljati v bedasto lj kjer se parking placas?
caspera1
24. 03. 2014 19.18
+2
Jaz točnih številk ne poznam, zelo pa dvomim, da imajo po svetu najmanj 6 zaposlenih na enega bolnika. Ne rečem med morebitno operacijo. Potem bi imel vsak svojega zdravnika, med. sestro, strežnico, čistilko, laborantko in receptorja.
Jeanus1
24. 03. 2014 17.09
+2
Gospod Gantar, prenova urgence, ki verjetno ne bo poceni, lahko brez večjih težav počaka še kakšno leto ali dve, najprej dajte nekaj denarja in zaposlite na urgenci še nekaj zdravnikov. Pacienti bodo prav gotovo bolj zadovoljni kot da čakajo v prenovljenih prostorih enak čas. Mečete denar skozi okno takrat ko to ni potrebno ali vsaj nujno in to za bagatelne stvari. Edino kar je, da s prenovo ne bo tačas nihče zaslužil, kar pa verjamem, da marsikoga to boli.
Alenko Jankovi? 9
24. 03. 2014 17.02
+12
FIDES, druga največja nesnaga javnega sektorja, takoj za SVIZCI
sinhron
24. 03. 2014 16.14
+23
Za stanje v zdravstvu so v prvi vrsti odgovorni zdravniki , ki se bojijo konkurence in zato ni mogoče omogočiti pripravništvo in specializacijo študentom , ki so končali šolanje , sicer zdravniki ne bi imeli možnosti pobirati vseh dežurstev , drugi aspekt je zdravniški lobi pri javnih naročilih in provizije , ki iz tega naslova izvirajo , pa potovanja , pa darila itd. Vodstveni kader pa vse to dopušča in temu se priklaplja tudi politika !
boko1970
25. 03. 2014 08.27
anolinka123
25. 03. 2014 11.54
totalna bedarija. Malo si preberi koliko zasluži zdravnik pri nas in koliko npr. v nemčiji. Pri nas je plača nepremerljivo manjša. In sedaj mi povej, kateri norec bi za to plačo in "darila" delal cele dneve, reševal življenja (saj gre tukaj za urgenco, kirurge), delala dodatna dežurstva in bolnico skorraj zamenjal za dom. Pa imajo vsi družine, so samo ljudje in ne stroji. Vlada je v k....in posledično so državni delavci njihove marionete, ki lahko samo sprejemjo, ali pa opzoar
rajak
24. 03. 2014 15.33
+17
ČUDNO DA NI KRIVA STREŽNICA ALI SNEŽILKA
Puppy
24. 03. 2014 17.34
+4