Tujina

Barroso: Reševanje bank bo odslej težava lastnikov, ne davkoplačevalcev

Bruselj, 10. 07. 2013 07.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Evropska komisija je predlagala enotni evropski mehanizem oziroma organ za reševanje bank, ki bo bedel nad izvajanjem novih pravil za sanacijo in likvidacijo bank.

Evro
Evro FOTO: Reuters
Evropska komisija je danes predlagala enotni mehanizem za reševanje bank, ki bo bdel nad izvajanjem pravil o sanaciji in likvidaciji bank. Mehanizem vključuje enotni organ za reševanje in enotni sklad za reševanje, ki naj bi obsegal odstotek vseh kritih vlog v bančni uniji, torej okoli 55 milijard evrov.

Enotni mehanizem za reševanje bo dopolnil enotni nadzorni mehanizem, ki naj bi začel delovati v drugi polovici prihodnjega leta. Skupaj naj bi zagotovila, da bo reševanje bank v bodoče učinkovito, z najmanjšimi stroški za davkoplačevalce in gospodarstvo.

Enotni mehanizem za reševanje naj bi deloval tako, da bi najprej Evropska centralna banka, ki bo imela v bančni uniji vlogo glavnega nadzornika, izdala opozorilo, ko bi se banka znašla v hudih finančnih težavah in bi jo bilo treba rešiti.

Nato bi enotni odbor za reševanje v sestavi predstavnikov ECB, Evropske komisije in pristojnih nacionalnih organov, ki naj bi imel široka pooblastila za analizo in opredelitev pristopa k reševanju banke, pripravil načrt reševanja banke.

Tretji korak bi bil, da se komisija na podlagi priporočila enotnega odbora za reševanje ali na lastno pobudo odloči, ali oziroma kdaj bo začela postopek reševanja ter določi okvir za uporabo instrumentov za reševanje in sklada.

Zatem naj bi nacionalni organi za reševanje pod nadzorom enotnega odbora za reševanje prevzeli odgovornost za izvedbo načrta. Če nacionalni organi ne bi spoštovali njegovih odločitev, bi lahko odbor neposredno naslovil izvršne odredbe na banke v težavah.

Predlog komisije predvideva tudi vzpostavitev enotnega sklada za reševanje bank pod nadzorom enotnega odbora za reševanje. S tem naj bi se zagotovila razpoložljivost srednjeročnega financiranja med prestrukturiranjem banke.

Sklad bi se financiral s prispevki iz bančnega sektorja, s čimer bi se nadomestili nacionalni skladi za reševanje članic evrskega območja ter drugih članic v bančni uniji, kot je določeno v osnutku direktive o reševanju bank.

O tej direktivi, ki opredeljuje pravila za sanacijo in likvidacijo bank, so se finančni ministri dogovorili konec junija, sedaj pa jo morajo uskladiti še z Evropskim parlamentom.

Nova pravila določajo, da bodo pri prevzemanju bremen pri reševanju bank delničarji, upniki, varčevalci z več kot 100.000 evri na računu in nacionalni skladi iz prispevkov bank na vrsti pred davkoplačevalci. Vloge pod 100.000 evri bodo nedotakljive.

Prav tako od članic terja vnaprejšnjo vzpostavitev skladov za reševanje, ki se bodo napajali iz prispevkov bank. Nacionalni skladi bodo morali v desetih letih po vzpostavitvi vsebovati 0,8 odstotka kritih vlog vseh kreditnih institucij, ki delujejo v državi.

Vloga komisije v danes predlaganem mehanizmu je omejena na sprejetje sklepov o začetku reševanja banke in o okviru reševanja, tako da se zagotovi skladnost postopka s pravili EU ter zaščiti neodvisnost in transparentnost celotnega mehanizma, pravijo v Bruslju.

Varčevanje
Varčevanje FOTO: Thinkstock

"Tveganja, da se bodo banke znašle v težavah tudi v prihodnje, ne moremo v celoti odpraviti, a z enotnim mehanizmom in skladom za reševanje bodo breme izgub nosile banke, ne evropski davkoplačevalci," je poudaril predsednik komisije Jose Manuel Barroso.

Evropski komisar za notranji trg in storitve Michel Barnier pa je spomnil, kako hitro se lahko bančna kriza razširi preko meja in ima negativen spiralni učinek na zaupanje v celotnem območju evra, ter izpostavil primer banke Dexia, ki ga ne gre posnemati.

Bruselj je s temi predlogi izzval Berlin, kjer poudarjajo, da enoten organ za reševanje in še posebej enoten sklad za reševanje terjata spremembo pogodbe EU, medtem ko Komisija vztraja, da je treba ukrepati naglo, na podlagi obstoječe zakonodaje.

Voditelji EU so junija zastavili cilj, da dosežejo dogovor glede mehanizma do konca leta 2013, tako da bo predlog mogoče sprejeti še pred koncem sedanjega mandata Evropskega parlamenta, ki se bo iztekel spomladi 2014.

Cilj komisije je tako, da začne drugi steber bančne unije, ki vključuje danes predlagani mehanizem za reševanje ter nova pravila za sanacijo in likvidacijo bank, delovati od januarja 2015.

Bančna unija, ki naj bi povrnila zaupanje v območje evra in preprečila nove krize, bo stala na treh stebrih. Prvi je enotni bančni nadzor, drugi enotni sistem za reševanje bank, tretji pa enotni okvir shem za zavarovanje denarnih vlog.

Sicer pa sodi bančna unija v proces nadgradnje Ekonomske in monetarne unije. Kriza je namreč osvetlila razpoke v njeni strukturi, ki jih zdaj poskuša unija odpraviti z bančne in fiskalno unijo ter s poglabljanjem ekonomske in politične unije.


 

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

24vohomurckov
11. 07. 2013 18.29
+1
....pobralo me bo od smeha....država je lastnik(torej državljani),država pa banke rešuje z denarjem le teh....skratka v sloveniji vse plača narod.....še tiste pufe,ki so jih v milijonih dobili raznorazni elitkarji in jih nikoli vrnili!!
emona123
11. 07. 2013 07.57
upam da pri raspadu nebo zrtev in nasilja.
Samo.Jst
11. 07. 2013 06.56
+3
"Barroso: Reševanje bank bo odslej težava lastnikov, ne davkoplačevalcev"... kaj pa če je večinski lastnik država, s kje slednja dobi denar za karkoli? Edina možnost je, da bodo v sklopu reševanja bank zahtevali privatizacijo... kar pa ni niti tako slabo, ker je nadzor v privat bankah neprimerno boljši od državnih. Packarije se dogajajo, vendar v večini primerov jih odkrijejo in grejo glave (zadnji primer Hypo Slovenija).
Frane Šajn
10. 07. 2013 21.32
+2
Edino pravilno imajo ta gospoda imena in priimke i madeže!
Fuck the system
10. 07. 2013 18.31
+5
Ja, ma ne v Slovenji!!!
strel?ek
10. 07. 2013 16.55
+6
Evropa je dozorela,rešitev je samo v revoluciji,da žalostno,a resnično za to je še potreben čas,a se približuje...
ONniON
10. 07. 2013 16.23
+5
Evropska unija bo razpadla, počakajte še nekaj let, preprosto ne moreš države , ki imajo tako različne vrednote in kulture združit v eno federacijo podobno kot zda ,amerika ima drugačno zgodovino in pravtako evropske države imajo drugačno zgodovino , tako preprosto ne gre in zato je treba izvesti referendum da se ljudje odločajo kako pa kaj ! ampak kot vidite demokracija in volja ljudstva ne delujeta in to je obsojanja vredno
šiptarjanez
10. 07. 2013 16.15
+5
španski barilček prostozidarček, ti si enostavnio smešen s taknšo izjavo! hočemo dejanja, zapore, zaplenitve premoženja!
antonino
10. 07. 2013 14.31
+15
ZAČNITE ŽIVETI Z TISTIM, KAR USTVARITE Z SVOJO GLAVO IN ROKAMI - NE PA SAMO Z KREDITI, PA BOSTE KMALU SPOZNALI, DA NE POTREBUJETE VSEGA, KAR JE NA TEM SVETU - SREČA JE V MAJHNIH STVAREH
MesOjediPinGvin
10. 07. 2013 18.49
+1
Za tajkune nažalost ne, drugače si pa odlično napisal.
Dober Glas
10. 07. 2013 14.16
+8
"Cilj komisije je tako, da začne drugi steber bančne unije, ki vključuje danes predlagani mehanizem za reševanje ter nova pravila za sanacijo in likvidacijo bank, delovati od januarja 2015." Dalec je 2015, do takrat bomo mi se 3 krat dokapitalizirali nase sinagoge.
ONniON
10. 07. 2013 14.12
+11
Evropska unija NIKOLI ne bo doživela gospodarskega razcveta , trenutne razmere me bolj spominjajo na predvojni čas kot pa okrevanje in prehod v ***zlate čase**, vedno si rečem hvalabogu da švica ni v evropski uniji, saj je državljani ne podpirajo , nedavno nazaj so celo na referendumu podprli vladni predlog o zaostritvi azila , bravo ! , tudi Islandija se ne bo pridružila evropski uniji , država pa dobro okreva za razliko od eu
awake1984
10. 07. 2013 14.04
-1
Če to uveljavijo lahko pozabiste na bilo kakšen kredit.Seveda narod bo ves vesel in to sprejel z odprtimi rokami...češ ne bomo več financirali slabih bank...Ko pa bodo banke rekle nič več kreditov bo pa revščina za vse nas ki nismo bogati.In ta revščina bo huda.
resssssss
10. 07. 2013 14.08
+10
ne vem kako si lahko s kreditom bogat, razen če denarja ne obrneš (posel) in ga čim prej vrneš ( kar pa je malo takih..)
antonino
10. 07. 2013 14.28
+10
a res nihče v slo ne zna več živet brez kredita - kako ste bedni. Naučite se porabit toliko kolikor ustvarite, pa za vsak slučaj še malo shranite za hude čase.
ljx
10. 07. 2013 13.27
+6
Dobr si poglejte everski kovanec,šest zvezdic zgoraj,šest zvezdic spodaj in šest črtic vmes,666.
GRoman
10. 07. 2013 13.44
+0
Meni, rokerju/metalcu je to všeč.. Od zdej bom sam še kovance nosu okol.. Gotovine pa tko nimam
ZavedniSlovenci
10. 07. 2013 12.21
+6
Tale zakon okoli bank bo pa kot nalašč dobrodošel za naše banke .Pred vsem za likvidacijo NLB in tega se mafija ,ki je brez kritja delila kredite tako izognila težavam.Saj ,če banko likvidirajo jim ni potrebno vrniti denarja mar ne????
hotchilipoper
10. 07. 2013 08.44
+8
Fulmmer
10. 07. 2013 07.26
+20
Vi kar delajte, naši poslanci grejo za en mesec in pol na dopust, prosim da jih ne vznemirjate...
JE-BI-GA
10. 07. 2013 18.51
+4