"Najbolj udobno je biti zunaj in komentirati, pri tem pa ne prevzemati odgovornosti," je do Lukšiča oster prvak DeSUS. Vse drugo so po njegovih besedah gasilske akcije in "se nam dogaja rekonstrukcija, ne da bi se tega zavedali".
Erjavec je tudi spomnil na zavezo koalicije, da bo po enem letu ugotovila, kako naprej in ali so možnosti, da delo nadaljuje do konca mandata. Njegova stranka pričakuje, da bodo pogovore o novi koalicijski pogodbi začeli čim prej. Med osnovnimi pogoji stranke za nadaljevanje dela v koaliciji navaja, da ne bo novega zniževanja pokojnin in odvzema regresa tistim, ki prejemajo najnižje pokojnine in da Kapitalska družba ostane samostojna pravna oseba znotraj Slovenskega državnega holdinga.
Če bo premierka Alenka Bratušek ocenila, da rekonstrukcija vlade in na novo definirana koalicijska pogodba nista potrebni, se bodo po besedah Erjavca morali v DeSUS resno vprašati, ali ima smisel nadaljevati mandat v tej vladi, saj "to pomeni razpadanje vlade na obroke". Če naštetega ne bo, DeSUS ne bo podprl niti predlogov za nove ministre.
Virant: Politika se mora čim manj ukvarjati sama s sabo
"Gre za zamenjavo dveh ministrov, ki sta odstopila. To je torej tehnično vprašanje, zato naj se stranka DeSUS raje ukvarja s to realno nalogo, kot da ustvarja nove probleme, in naj se ne ukvarja s tem, kako bomo ravnali socialni demokrati," je v odzivu na Erjavčevo izjavo za 24ur.com dejal Lukšič.
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han ne vidi potrebe po tem, da bi tem pričakovanjem sledili in da bi bil Lukšič v vladi. "Če bomo stranke pogojevale, katera bo imenovala posameznega ministra ali določeno osebo v vlado, ne bomo prišli nikamor," je dejal.
Predsednik DL Gregor Virant meni, da se mora politika zdaj "čim manj ukvarjati sama s sabo, ampak intenzivno delati na reševanju težav in poiskati dva čim boljša kandidata za izpraznjena resorja". Meni, da bi bilo res dobro, da so v vladi vsi predsedniki strank, tudi Lukšič, "a je to njegova odločitev in odločitev stranke in treba jo je spoštovati". Razmišljati o neki širši rekonstrukciji vlade pa po prepričanju Viranta v tem trenutku ni smiselno, ker bi se v tem primeru koalicija nekaj časa ukvarjala sama s sabo.
Janković: Dobro bi bilo preveriti, kdo vse posluje z državo
Ljubljanski župan Zoran Janković je danes ocenil, da nedavna odstopa ministra za zdravje Tomaža Gantarja in ministra za gospodarstvo Stanka Stepišnika predstavljata rekonstrukcijo vlade. Glede Stepišnika pravi, da za njegov odstop ni vedel, sam pa je prepričan, da se minister, ki je odstop ponudil pretekli teden, dobro spozna na gospodarstvo. Župan je tudi zatrdil, da se premierka z njim ne posvetuje o gospodarskih vprašanjih. V zvezi s Stepišnikom se mu zdi zanimiv tudi komentar, da sicer ni počel nič nezakonitega. "Ampak je nekaj drugega zadaj," je dejal in dodal, da bi bilo dobro preveriti, kdo vse posluje z državo oziroma s kakšnim javnim podjetjem.
Kaj odstopa ministrov pomenita za vlado?
Po mnenju političnih analitikov Igorja Pribca in Lovra Šturma bi lahko imela odstopa ministrov različne posledice za vlado. Pribac meni, da sta odstopa ministrov prišla v pravem času, po njegovem pa tudi ne pomenita rekonstrukcije vlade, saj odstopa ni predlagala predsednica vlade. Odstopa bi utegnila povečati zaupanje v vlado, saj vsaj Stepišnik ni užival zaupanja javnosti, pravi.
Po mnenju predsednika Zbora za republiko Lovra Šturma pa odstopa kažeta na širšo nestabilnost vlade, ki bo v celoti do izraza prišla takrat, ko bodo objavljeni rezultati stresnih testov bank in se bo treba odločiti, kako naprej.
Vnovična zaupnica vladi, ki bi odražala novo stanje v vladi, po mnenju Pribca ni potrebna, saj je bila zaupnica pred dobrim tednom zaupnica članov koalicije samim sebi in Bratuškovi kot voditeljici. Z odstopom dveh ministrov po njegovem mnenju ni razlogov za oceno, da se je to zaupanje porušilo. Če pa bi se izkazalo nasprotno, bo vnovično zaupnico verjetno zahtevala javnost, na čelu te pa bo verjetno opozicija, dodaja.
Šturm pa meni, da je bila izglasovana zaupnica vladi zgolj navidezna, saj je bila vezana na proračun, ki ni realen.
Pribac meni, da je Gantar s tem, ko je opozoril na omenjena nesoglasja, s prstom pokazal na veliko rano ne le v koaliciji, temveč tudi v slovenski družbi. A Pribac ocenjuje, da so te težave znotraj koalicije rešljive, ne glede na programska razhajanja.
Šturm opozarja, da problem koalicije niso le reforme v zdravstvu, ampak na dolgoročne reforme v celotnem družbenoekonomskem sistemu, ki jih bo treba izpeljati.
KOMENTARJI (227)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.