Čez nekaj dni se bo Marin Medak kot prvi Slovenec s štiričlansko odpravo podal na razburljivo veslanje prek Atlantskega oceana. Okoli pet tisoč kilometrov dolgo pot bodo pod njegovim vodenjem v začetku januarja začeli na Kanarskih otokih, od 45 do 60 dni pozneje pa bodo pristali na karibskem otoku Barbados. Da bo stvar še bolj zanimiva, bodo potovali brez spremstva, s svetom pa jih bo povezoval le satelitski telefon. Medak je prepričan o uspehu.
Kot nam je zaupal vodja odprave, je devetmetrska barka že na Kanarskih otokih. Gre za posebno plovilo, ki je načrtovano tako, da se v primeru preobračanja v razburkanem morju sama postavi nazaj v pravilen položaj. Na sprednji in zadnji strani barke sta kabini, ki se uporabljata kot spalni in bivalni prostor, opremljena pa je tudi s sončnimi celicami za pridobivanje električne energije. "S seboj bomo imeli praktično vse, kar bomo potrebovali za življenje. Orodje in inštrumente za popravila, desalinizator za pripravo pitne vode, komunikacijsko opremo, predvsem pa hrano za dva meseca življenja," pravi Medak in dodaja, da je to tako imenovana dehidrirana hrana. "To je hrana, iz katere je pobrana voda in je zato zelo lahka ter ima dolg rok trajanja tudi brez konzervansov. Vanjo zliješ nekaj vroče vode, počakaš, da se napije, ter poješ," je pojasnil.
Strah pred hudimi poškodbami in velikimi tovornimi ladjami
"Najbolj se bojim poškodb," nam je na vprašanje o največjih strahovih odgovoril Medak. Lahko se namreč zgodi, da bi čakali tudi do tri dni, preden bi do njih prišla kakšna večja ladja. Za koordinacijo morebitne zdravstvene pomoči bo sicer pristojna angleška obalna straža v Falmouthu. Vodjo odprave skrbijo tudi srečanja z velikimi tovornimi ladjami. "Te ogromne tovorne ladje najverjetneje sredi oceana ne pričakujejo devet metrov velike veslaške barke," je dejal.
Kaj bodo naredili, če se bodo na barki sprli?
Zaradi težav s kapitanijo v Kopru bodo pluli pod britansko zastavo
Barka ne bo plula pod slovensko zastavo, saj so po besedah Medaka v luški kapitaniji Koper ocenili, da so dokumenti o barki pomanjkljivi. "Zahtevajo papirje, ki jih enostavno ne morem dobiti. Z istimi dokumenti smo nato barko registrirali v Veliki Britaniji v dobesedno dveh minutah," je razočaran nad slovensko birokracijo. Kljub temu bo na barki pod britansko izobesil tudi slovensko zastavo.
Na ideji gradil tri leta
Kot nam je pojasnil Medak, se je za to pot odločil pred tremi leti: "Takrat se mi je ideja, da lahko z rokami in voljo premagam takšno razdaljo in pogoje, zdela fascinantna.“ A ne gre zgolj za dokazovanje človeških sposobnosti. "S tem veslanjem zbiramo donacije za Društvo KROS, društvo za kakovostno rehabilitacijo otrok Slovenije, ter za Leaukemia Research," je pojasnil in dodal, da je že s svojim letošnjim veslanjem okoli Južne Koreje pomagal zbrati del sredstev za nakup monoskija. "Društvo KROS pomaga otrokom z rehabilitacijo tudi prek športa in mislim, da si zaslužijo podporo pri teh dobrih dejanjih," je še povedal Medak.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.