Andski kondor je ena najredkejših vrst velikih ptic na svetu, ki mu zaradi hitrih sprememb okolja grozi izumrtje. Zato ni čudno, da je svetovno javnost na začetku prejšnjega tedna razburila novica o nenavadnih težavah teh ptic v Andih, in sicer na meji med Čilom in Argentino. Prebivalci so veterinarje opozorili, da kondorji, sicer odlični letalci, letajo zelo nizko, nekateri pa celo tako nizko, da so se zaleteli v skale. Pristojni so v enem samem dnevu v mestu Los Andes, ki leži približno 80 kilometrov vzhodno od čilske prestolnice, našli približno 20 poškodovanih in izmučenih ptic. Te niso bile sposobne leteti. Dve sta poginili, 18 pa so jih namestili na kliniko za živali. Tam so ugotovili, da so živali očitno zaužile strupeno snov, zaradi katere se je njihovo počutje drastično poslabšalo.
"Danes smo opravili zadnji pregled, jih označili in jim namestili oddajnike, da bomo lažje spremljali njihovo stanje," je ob izpustitvi dejala vodja službe za upravljanje z naravnimi dobrinami Aurora Espinoza. Dodala je, da ptice najbolj ogrožajo spremembe okolja, saj se nanje težko privadijo. Obljubila je, da bodo naredili vse, da bi vrsto ohranili.
Kondor je ena največjih ptic, ki lahko leti. Največji je andski kondor, ki živi skoraj izključno v Peruju in je večji od kalifornijskega. Razpon njegovih kril lahko preseže 3 metre, tehta pa do 12 kg. Prehranjuje se z mrhovino, znan pa je tudi po zelo dolgi življenjski dobi, in sicer lahko živi tudi več kot 100 let. Vrsto let so jih ubijali, saj so menili, da kondorji ubijajo živino, kar ni res, saj so mrhovinarji. Po oceni strokovnjakov jih v naravi živi manj kot 10.000.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.