V obmorskem hrvaškem mestu so se zbrali zgodovinarji in izvedenci o legendah kralja Arturja, ki že zelo dolgo burijo duhove. O legendarnem junaku iz zgodnje srednjeveške Britanije (peto in zgodnje šesto stoletje) obstaja več teorij. Po eni od njih naj bi bil kralj Artur pravzaprav rimski vojaški poveljnik Lucius Artorius Castus, ki je pokopan v Podstrani južno od Splita.
''Teorija je, da je imel Lucius Artorius Castus, ki se je na tem področju morda rodil, zagotovo pa je tukaj umrl in bil pokopan, dolgo vojaško kariero v rimski vojski,'' je o tem povedal britanski zgodovinar John Matthews, ki je vodil konferenco. ''Preživel je številne vojne, bil je zelo aktiven. Nekje v 2. stoletju pr. Kr. je skupino sarmatskih vojakov popeljal v Britanijo, kjer so ostali več let, nekateri so tam naselili za stalno. Zaradi tega verjamemo, da so njihove zgodbe vplivale na poznejše legendarne pripovedi o Arturju.''
Kralj Artur v filmu kot rimski plačanec
Ta teorija sicer ni nova, saj je nastala okrog leta 1920, o njej pa se je glasneje začelo govoriti po letu 2004, ko je na velika platna prišel hollywoodski film Kralj Artur. Zgodba namreč govori o rimskem vojskovodji, ki se ne bori proti srednjeveškim vitezom, ampak proti Piktom, plemenu iz severnejših predelov današnjega največjega britanskega otoka. Matthews je bil sicer strokovni svetovalec pri filmu.
''Pri tem je pomembno, da ne obstajajo drugi dokazi o resničnem človeku, ki bi ga povezovali z Arturjem. To je edina referenca, ki smo jo kadar koli našli, dobesedno je vklesana v kamen,'' je povedal Matthews. Na nagrobniku, ki stoji v manjši cerkvi v Podstrani, je moč prebrati ''Artorious, Britanija''.
Niso pa le strokovnjaki tisti, ki verjamejo, da je tam pokopan kralj Artur. V majhnem kraju Igrane, približno 70 kilometrov južno od Splita, verjamejo, da se je Artur rodil v Podstrani, njegova mater Igrayne pa zaradi svojega imena izhaja iz njihovega kraja. ''Ko se legenda pomeša z mojo domišljijo, me ime Igrane spominja na ime matere kralja Arturja Igrayne,'' je povedal občinski svetnik Igranov Emil Talijančić. ''V zahodnem delu Igranov je predel, imenovan Zanjeva, ki me spominja na Genevieve. Domišljija je začela delati.''
Talijančić je bil sicer pobudnik turističnega festivala Noč kralja Arturja, ki so jo prvič organizirali lani, turisti pa jo bodo obiskali tudi letošnjega avgusta. ''Zgodovina nas ne zanima najbolj, saj nismo strokovnjaki. Ne želimo se vmešati ali dokazovati, da je (Arturjeva) mati Igrayne iz Igranov. Si pa želimo, da se ta zgodba razvija naprej, da bi lahko ustvarili novo blagovno znamko, ki bo zabavala nas kot turiste,'' je še dejal.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.