Zanimivosti

Uspešnih prvih 100 dni simulacije poti na Mars

Moskva, 11. 09. 2010 17.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA / N.J.
Komentarji
8

Udeleženci 520 dni dolge simulacije poti na Mars se po poročilih ruskih znanstvenikov po prvih 100 dneh počutijo dobro. Šest mladih prostovoljcev je v dobrem psihičnem in telesnem stanju.

Simulacija poleta na Mars - 5
Simulacija poleta na Mars - 5 FOTO: Reuters

Po besedah ruskega raziskovalca Jevgenija Djomina je šest mladih prostovoljcev, ki popolnoma izolirano živi v 550 kubičnih metrov velikem prostoru, v dobrem psihičnem in telesnem stanju.

"Nimajo pritožb," je še dodal Djomin. Podobno je že sredi avgusta povedal Peter Gräf iz nemške agencije za letalski in vesoljski promet, ki je takrat dejal, da si nihče od šesterice "ne želi ven".

Simulirana vesoljska ladja nekoliko spominja na resničnostne šove – povsod so nameščene kamere, ki so vključene 24 ur na dan. Ladja, ki se sicer nahaja v Moskvi, je v simulaciji trenutno 20 milijonov kilometrov stran od Zemlje.

Po programu simulacije naj bi prostovoljci na Marsu pristali čez 150 dni, tam bodo ostali 30 dni, nato pa bodo po 240 dneh, kolikor naj bi trajalo, da se vrnejo domov, zaključili simulacijo.

Simulacija poleta na Mars - 3
Simulacija poleta na Mars - 3 FOTO: Reuters

Vsi prostovoljci so moški, stari med 27 in 38 let, med njimi pa je eden dejansko zaposlen v vesoljskem programu. Na voljo so jim omejene porcije hrane, njihov edini stik z zunanjim svetom pa je elektronska pošta, ki prihaja s 40-minutnim zamikom. Dnevno imajo osem ur časa za spanje, osem ur za delo in osem za sprostitev.

Simulacija Mars-500 ima že dve precej krajši predhodnici: leta 2008 je potekala 14-dnevna simulacija, leta 2009 pa še 105-dnevna.
 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tinchy22
16. 09. 2010 22.05
igor gojcic pejt mal psihiatra obiskat res
Ramzess
12. 09. 2010 14.15
-1
Lisjak, se popolnoma strinjam, pomislekov je veliko, simulacija je eno, pravo potovanje in bivanje v neznanem pa nekaj povsem drugega, simulacija, podobno kot denimo požarna vaja, marsičesa sploh ne upošteva, zato je in ostaja slab približek resničnega dogajanja, do katerega v tem primeru itak ne bo prišlo. Poznavalci ozadja vedo, da so to le igrice ja javnost, metanje peska v oči, saj zunaj njenega pogleda in vednosti, določene vlade sodelujejo z nezemljani in ljudje bivajo v bazah na Luni in Marsu (v svojih in mešanih), ter hkrati poznajo potrebno tehnologijo, ki bi jo uradno potrebovali. Javnost zaposlujejo z raketami na kemijski pogon, ki je itak že sicer preteklost, zunaj njene vednosti pa izvajajo transporte s plovili na antigraviutacijski pogon, kot ga imajo NLP-ji. Posledično poznamo znotraj NASE dve liniji raziskav in projektov, ena je za javnost (manipuliranje), druga linija so resne in za javnost tajne raziskave in projekti. Takšno metanje peska v oči javsnoti, pa le to drago stane, znani so ti. črni fondni in projekti, ki sicer pojedo veliko veliko denarja, javnost sama od njih nima veliko, nasprotno. Malokdo se zaveda kakšen bi bil svet danes, če vsega tega skrivanja ne bi bilo, tisti ki so nekdaj opisovali in orisovali, ter slikali prihodnost, ki je naša sedanjost, so imeli še kako prav, in niso si zgolj nekaj izmišljevali ali se motili. Če bi ljudje vedeli, se zavedeli,za kaj vse smo prikrajšani in da posledično stanje v svetu v katerem živimo, v resnici sploh ni potrebno, da smo vsi hudo prevarani, bi zapuntal kratkomalo cel svet, elita bi takoj padla s svetovnega trona, na kolena, oz. kaj nižje. Po drugi strani hvala bogu, se temu svetu čas, že za časa naših življenj, izsteče, kdor pozna zakone in cikluse narave in vesolja, se tega še kako zaveda.
eiffel
12. 09. 2010 10.32
Hkrati poteka neodvisen ameriški poskus z rudarji v Čilu. Ker bi bilo prehitro zunaj, jim je zdaj izginila reševalna oprema.
ivan35
11. 09. 2010 21.55
ej lisjak s tem testirajo um človeka ne pa vesoljske ladije
RagingPixel
11. 09. 2010 21.00
Nad.oblaki
11. 09. 2010 20.38
Vsa čast prostovoljcem vidite to so pionirji, ki žrtvujejo svoj življenski čas za dobro človeštva in razvoja vesoljskega programa. Vendar vseeno pa tu obstajajo pomisleki tega poskusa... denimo niso v breztežnostnem prostoru, razno, če uspe NASA to narediti- nihalo, ki bi se vrtelo okoli vesoljskega plovila (kakor v filmih)... drugi pomislek je tu je potovanje povsem varno, kaj pa denimo drobci, kometov v vesolju, ki bi lahko povzročijo okvaro, žarki sevanja od sonca...potem pot do Marsa, kaj pa nazaj?
Petek121
11. 09. 2010 18.40
jas bi ša na mars z mojo muco Miško pa seboj bi pod nijno meja mojega Apple macbook
apolon
11. 09. 2010 18.33