Zanimivosti

Titan je suh kot poper

Pasadena, 07. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Upanje, da bi na Saturnovi megleni luni Titan lahko našli jezera z organskimi spojinami, so skoraj popolnoma splahnela.

Titanova površina je po najnovejših spoznanjih 'suha kot poper' (Foto: Reuters)
Titanova površina je po najnovejših spoznanjih 'suha kot poper' (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Titanova atmosfera je gosta in polna metana in etana, kar je sprožilo ugibanja o jezerih ali celo oceanih teh dveh spojin na površju. Tudi sonda Huygens, ki je pristala na tej Saturnovi luni, je na Zemljo poslala fotografije, ki so namigovale na to, da so na luni obale in reke.

Natančnejši pregled infrardečih posnetkov pa je sedaj pokazal, da na Titanu ni sledu o jezerih ali morjih. Znanstveniki, ki so meritve opravili s pomočjo teleskopa Keck II na observatoriju na Havajih, menijo, da so ravne površine, ki so jih opazili na Titanu, najverjetneje trdne in suhe.

Eden prvih posnetkov s Titana (Foto: Reuters)
Eden prvih posnetkov s Titana (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Znanstveniki iz Laboratorija za preiskovanje potisnih pogonov iz Pasadene, ki so opravili raziskave, so v članku v reviji Nature zapisali, da so se osredotočili izključno na južno Titanovo hemisfero in da dopuščajo možnost, da jezera z organskimi spojinami obstajajo na severni polobli.

Mnogo znanstvenikov je prepričanih, da je gosta Titanova atmosfera podobna tisti, ki je obdajala Zemljo pred milijardami let in da bi njeno preučevanje omogočilo razumevanje pojava življenja na našem planetu.

Titan obdaja atmosfera iz enostavnih ogljikovodikov, kakršna naj bi pred milijardami let obdajala tudi naš planet (Foto: Reuters)
Titan obdaja atmosfera iz enostavnih ogljikovodikov, kakršna naj bi pred milijardami let obdajala tudi naš planet (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Znanstveniki dopuščajo tudi možnost, da so reke in jezera ogljikovodikov na Titanu obstajali na Titanu v preteklosti, nato pa izpareli, za seboj pa pustili velika območja organske materije.

Tretja možnost je tudi, da so organske spojine iz Titanove atmosfere zaradi težnosti pristale na površju, vetrovi pa so jih napihali v nižje ležeča področja, kjer so ustvarile gladke površine, ki spominjajo na jezera.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja