FIT 24UR

Strahovi nosečnic

Ljubljana, 16. 03. 2011 05.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V poplavi informacij se nosečnica pripravlja na najlepši dan, ko bo v svoje naročje stisnila otročka. Toda soočiti se mora z mnogimi spremembami in strahovi.


Nosečnica se mora soočiti z mnogimi telesnimi in psihičnimi spremembami.
Nosečnica se mora soočiti z mnogimi telesnimi in psihičnimi spremembami. FOTO: Reuters

Poleg telesnih sprememb naleti nosečnica še na druge težave. Avtorica knjige Izziv poroda Eva Hrovat Kuhar pojasnjuje: ''Hitre spremembe razpoloženja, potreba po razčiščevanju nekaterih odnosov, na novo vzpostavljanje odnosa s svojimi starši, predvsem z mamo … Ko se najavi novo bitje, se spremeni tudi odnos do življenja. Poveča se občutek odgovornosti in s tem je včasih povezan strah pred dokončnostjo odločitve za otroka. Čustvovanje med nosečnostjo postaja zelo intenzivno, pa ne le med nosečnostjo, tudi porod je čustveno nabita izkušnja.''

Občutek strahu pred porodom je med ženskami prisoten že mnoga leta. ''Že trditev iz svetega pisma 'in v bolečini boš rodila svoje otroke' ne more biti spodbuda za pozitivno razmišljanje. Poleg tega je bil v zgodovini porod res kritičen dogodek, smrtnost mam, predvsem pa otrok, je bila velika in vse to se gotovo zapiše v kolektivno podzavest,'' razlaga psihologinja in nadaljuje, da je danes prav nasprotno, in sicer rojevanje je zelo varno. Kljub temu pa je nosečnice še vedno strah. ''Na manj zavestnem nivoju so prisotni tudi drugi strahovi, na primer pred izgubo kontrole, strah pred neznanim in podobno.'' Svetuje, da se nosečnice soočijo s temi strahovi, poiščejo informacije in se o vsem pogovorijo.

Marsikatera ženska pa med nosečnostjo zaradi strahu ne želi seksati z možem. Upravičeno?

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

smusmu
16. 03. 2011 10.53
Jaz pa se sprašujem, kako bodo bodoči starši obvarovali svoje otroke, glede na to, da celotno človeštvo drvi v pogubo? Zanima me, kaj jim gre po glavi? Razmišljajo kaj, ali pač samo želijo zadovoljit svoj nagon?
Dorca88
16. 03. 2011 09.00
Problem danes je predvsem to da drugi ljudej kar naprej strašijo bodoča starša kaj jih vse čaka.. očetje so zato živčne razvaline ki to skrivajo da ne bi prestrašili mamice svojega otročka, nosečnice se pa potihem sekirajo kaj in kako bo... Če ostali okrog ne bi bli tok skos pametni bi blo velik bolš, no pa tud sami se pač mormo/motre odločt da se ne boste sekiral zarad stvari ki niso tako zelo pomembne...
xrocker
16. 03. 2011 08.14
resno: problem v današnjem svetu je da informacije preveč hitro potujejo in se mnogo nesrečnih primerov sliši, kar povzroča strahove, ko se že iz bolhe naredi kita...psiha dela hudiča Žalostno pa je, da dandanes zunanji izgled pomeni največ in vedno več je kakuši, ki jih ne bo skrbelo zdravje otroka ki ga nosijo, važno da bojo ble one nazaj elegantne in da se bojo kazale naprej. Zresnite se...ko imate družino, se ni treba več kazat in se posvetite resnim problemom, predvsem da bo otrok zdrav in lepo vzgojen...
expost
16. 03. 2011 08.03
Veliko in povsem opravičeno se govori o strahovih nosečnic, njihovem pričakovanju rojstva otroka itd. Prepogosto in povsem neopravičeno pa se v tem kontekstu izvzema očete. Tudi za očeta pomeni rojstvo otroka spremembo, pa ne le socialno temveč tudi psihološko oziroma kar psihosomatsko. Seveda smo očetje samoumevno(!?) tisti, ki moramo biti do poporodnih "tegob" imuni in bi jih naj premagali "stoično... pa smo res? Sliši se "trapasto", ampak tudi očetje imamo strahove, vendar se o njih težko pogovarjamo... zakaj? Ker vsepovsod "piše in tako pravijo", da moramo biti očetje trdni "kakor kamen kost" in stati porodnici ob strani.