Zanimivosti

Stoletnica Lindgrenove

Stockholm, 14. 11. 2007 13.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pred natanko stotimi leti se je v mestu Vimmerby na Švedskem rodila Astrid Lindgren, avtorica Pike Nogavičke.

Astrid Anna Emilia Ericsson (1907-2002)
Astrid Anna Emilia Ericsson (1907-2002) FOTO: Reuters

V idiličnem Vimmerbyju na Švedskem se je 14. novembra pred sto leti rodila pisateljica Astrid Lindgren s pravim imenom Astrid Anna Emilia Ericsson. Pisanju se je posvetila dokaj pozno. Leta 1944 je opozorila nase s knjigo za dekleta in z odrsko kriminalko, mednarodno slavo pa je dosegla leto kasneje z dogodivščinami Pike Nogavičke.

Astrid Lindgren velja za najslavnejšo in najvplivnejšo švedsko pisateljico otroške književnosti. K njeni slavi so pripomogli visoka literarna kakovost, privlačnost za široko občinstvo in inovativni pristop. Sama je vedno rada poudarila, da je bilo njeno srečno otroštvo glavni vir navdiha za pisanje.

S Piko Nogavičko, za katero jo je navdihnila njena hči Karin, je nanizala dogodivščine drobne pegaste deklice s čudežno močjo, ki se z navihanostjo in čudaškimi domisleki upira svetu odraslih, a zaradi svoje dobrodušnosti nikoli ne zaide v resne težave. Ta knjiga je po slogu in pristopu pomenila prelomnico v otroški literaturi.

Lindgrenova je mapisala prek 30 del za mladino, po nekaterih so bili posneti tudi filmi in nadaljevanke. Njena dela so prevedli v okoli 90 jezikov in prodali približno 145 milijonov izvodov njenih knjig.

Lindgrenova je pokopana poleg svojih staršev v Vimmerbyju, dobrih 300 kilometrov južno od Stockholma. V zabaviščnem parku nekaj kilometrov stran so letos poleti našteli okoli 400 tisoč obiskovalcev, ki so romali v "Astridin svet", poln figur iz njenih knjig. "Stoletnica rojstva je gotovo odigrala največjo vlogo," je obisk komentiral Nils Magnus Ahlerup, uslužbenec parka.

Ob okrogli obletnici je spregovorila tudi pisateljičina hči, 73-letna Karin Nyman, ki si je kot majhna deklica izmislila ime za Piko Nogavičko, potem pa vedno znova zahtevala nove zgodbe o uporniški super deklici. "Mama nikoli ni govorila o svojih problemih, da nas ne bi obremenjevala. Gotovo bi bilo bolje, če bi večkrat vedeli, s kakšnimi skrbmi se ubada," je za revijo Focus povedala Nymanova.

Poleg Pike Nogavičke med njene največkrat prevedene knjige sodijo Mojster detektivk Blomkvist, Bullerbyn, Mio, moj Mio, Kljukec, Erazem in potepuh, Madicken, Emil, Brata Levjesrčna in Ronja, razbojniška hči.

SORODNI ČLANKI

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.