FIT 24UR

So malariji šteti dnevi?

Arizona, 20. 07. 2010 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Komarji so verjetno najbolj osovražena bitja na planetu. Poleg tega, da nam pijejo kri in kratijo spanec s svojim nadležnim 'brenčanjem', prenašajo tudi eno najbolj smrtonosnih bolezni na svetu.

Na leto za malarijo zboli okoli 300 milijonov ljudi in vsaj milijon jih za to boleznijo tudi umre. V večini primerov so to otroci. Vendar so komarji samo prenašalci te smrtonosne bolezni. V resnici so glavni krivci praživalski zajedavci, ki jih imenujemo plazmodiji. Obstajajo štiri vrste, a najbolj smrtonosen je Plasmodium falciparum, zaradi katerega umre največ ljudi.

Prav zaradi tega se znanstveniki in tudi razna podjetja že desetletja trudijo, da bi premagali komarje na njihovem terenu. Poskušali so s pesticidi, poskušali so uničiti njihov življenjski prostor, a so bili bolj ali manj vsi poskusi neuspešni. Cepiva so čedalje manj učinkovita, plazmodiji pa postajajo odporni na zdravila. Prav tako se na pesticide prilagajajo sami komarji. V zadnjem času se tisti primerki, ki prenašajo malarijo, pomikajo tudi v dele sveta, kjer jih prej ni bilo.

Zato se znanstveniki poskušajo domisliti novih rešitev za nadzor te bolezni in vse poti vodijo do komarjev. Pred časom so preizkušali laserje, ki zaznajo frekvenco komarjevih kril in jih lahko v trenutku zažgejo. Takšen laser bi potencialno lahko v nekaj minutah 'prečesal' določeno področje in uničil komarje.

Pred kratkim pa je znanstvenikom v Arizoni uspel veliki met. Preberite si, kaj so odkrili in izdelali v svojih laboratorijih!

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

V.V.V.
20. 07. 2010 10.58
NUDLI ce pa te se trot pici pa zelo uzivas???'
a_09
20. 07. 2010 10.51
rajš mam komare, ko pa ose pa čebele
Andrej Jari?
20. 07. 2010 10.09
zdravilo obstaja...tistih milijon pa jih verjetno umre v afriki kjer nimajo zdravil....ampak zdravilo obstaja....hmmmmmm
think_twice
20. 07. 2010 06.56
To ni edini rezultat genskega inženiringa za zatiranje malarije. Zdravilo artemisinin (iz kitajske vrste pelina) sedaj pridobivajo v mikroorganizmih z geni, prenešenimi iz pelina. Na ta način zelo poceni pridobijo velike količine novega in učinkovitega zdravila.
Kimberley-Echo
20. 07. 2010 06.49
Preživeli so na milijone let in še bodo, saj so izjemno prilagodljivi. Nikomur jih ni uspelo zatreti in jih tudi Američanom??? ne bo uspelo. So pač del ekosistema, le mati Narava bo določila do kdaj bodo eksistirali.