Zanimivosti

Skrivnostni kupec da Vincijevega Odrešenika savdski kronski princ bin Salman?

Riad, 08. 12. 2017 15.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zgodba okoli slike Leonarda da Vincija, ki so jo pred kratkim na dražbi prodali za rekordnih 382 milijonov evrov, se razpleta. Kupil naj bi jo namreč savdski kronski princ bin Salman, kar bo nasprotnike kraljeve družine še podžgalo v njihovih kritikah. Ekstravagantno razmetavanje denarja v času, ko državo pretresa protikorupcijska afera, namreč ni ravno dobrodošlo.

Sliko Salvator Mundi Leonarda da Vincija, ki so jo pred kratkim prodali za rekordnih 382 milijonov evrov, naj bi kupil savdijski kronski princ Mohammed bin Salman, poroča Guardian, ki se pri tem sklicuje na vire v ameriški obveščevalni agenciji. 

Novica bo tako še bolj razburkala že tako napeto ozračje v Savdski Arabiji, ki jo je pred časom pretresla korupcijska afera, po kateri je v zaporu pristalo 159 poslovnežev, vključno z nekaterimi člani kraljeve družine, vpleteni naj bi bili v številne finančne malverzacije. 

Sliko Jezusa Kristusa, ki jo je po prepričanju strokovnjakov pred več kot 500 leti naslikal renesančni slikar Leonardo da Vinci, so na dražbi prodali za 382 milijonov evrov, ime kupca pa je tedaj ostalo skrivnost. Sedaj pa so v javnost pricurljale informacije, da je rekordno vsoto denarja za umetniško delo odštel savdski princ bin Salman, pri nakupu pa je vlogo posrednika opravil princ Bader bin Abdullah, še eden od tistih, ki jih je julija pod drobnogled vzela protikorupcijska agencija. 

Vodilni v muzeju Louvre iz Abu Dabija so ta teden sicer sporočili, da bo slika na ogled prav v njihovem muzeju. Gre torej za precejšen dosežek tako za institucijo kot tudi za njene podpornike, ki prihajajo predvsem iz vodilne (bogate) savdske elite. 

Odrešenik, prodan za rekordnih 382 milijonov evrov.
Odrešenik, prodan za rekordnih 382 milijonov evrov. FOTO: AP

Nasprotniki glasni v svojih kritikah

Novica, da član kraljeve družine v za Zaliv turbulentnih časih, ekstravagantno razmetava z denarjem, bo voda na mlin kritikom tamkajšnje vladajoče elite. Skrb vzbuja tudi pri klerikih, ki veljajo za ključne avtoritete v kraljevini. Slika namreč poveličuje Jezusa Kristusa, za katerega muslimani verjamejo, da je prerok, konzervativni učenjaki pa ne odobravajo prikaza božjih poslanikov v umetniških delih.

Mladi kronski princ je sicer že večkrat izpodbijal avtoriteto duhovnikov, slabil moč moralne policije, nazadnje je prav on podelil ženskam pravico, da opravljajo vozniški izpit. Pogosto obljublja, da bo Saudsko Arabijo približal modernejšim časom. Ti dejavniki bi lahko imeli vlogo pri odločitvi, da za nakup slike uporabijo posrednika in resničnega kupca "skrijejo" pred javnostjo.

Bin Abdullah je v četrtek potrdi navajanja časopisa New York Times, da je bil udeležen pri nakupu slike, ni pa želel priznati, da je pravi kupec Bin Salman. 

Bin Abdullah je hkrati blagajnik odbora, zadolžen za razvoj regije, ki vsebuje izjemno veliko arheoloških najdišč, med njimi tudi Madain Salih, razvalino Nabateana, za katero se domneva, da je bila dom nekdanjega preroka.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Aijn Prenn
08. 12. 2017 18.29
+2
Musliman kupil sliko "Odrešenik sveta". Zanimivo. Če bi kristjan kupil sliko Mohameda...? Bi ga kamenjali?? :-))
mallonge
08. 12. 2017 17.38
+0
Oni kupujejo slike, begunce in teroriste pa pošiljajo v Evropo.
paracelsiuss
08. 12. 2017 16.39
+8
....Škandal, degradacija, razvrednotenje, oblatenje in ponižanje Leonarda da Vincija....še nižje skorajda ne gre.....