Zanimivosti

Skrivnost 'kraljice zločina'

London, 08. 01. 2006 16.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Britanski znanstveniki so analizirali romane Agathe Christie, da bi ugotovili, zakaj je tako popularna.

Agatha Christie (1890 - 1976)
Agatha Christie (1890 - 1976) FOTO:

Raziskovalci iz Londona, Birminghama in Warwicka so naredili študijo besed in fraz, ki jih je v svojih delih uporabljala Agatha Christie. Pri tem so si pomagali z računalnikom, ki je 'štel' besede in fraze, da bi tako razkrili skrivnost nenehne popularnosti kreatorice slavnih detektivov Gospodične Marple in Hercula Poirota.

Nevrolingvistično študijo so izvedli na vzorcu več kot osemdesetih pisateljičinih del, ugotovitve pa kažejo, da enostavne fraze, kot so 'bolj ali manj' ('more or less'), 'dan ali dva' ('a day or two') , 'ali lahko pazite na to' ('can you keep an eye on this'), ki jih je uporabljala Christijeva, pri bralcih sprožijo občutek užitka in dobrega razpoloženja. Fraze, s katerimi pisateljica ni skoparila, močno povišajo nivo serotonina in endorfina, hormonov, ki možgane 'silijo' k občutku zadovoljstva.

Prav sprožanje teh človeku lastnih opiatov je tisto, ki prozo 'kraljice zločina' naredi pozitivno in spodbujajočo. Pisateljica prav tako uporablja zelo omejeno besedišče, kar pomeni, da se bralcem ni treba truditi s 'poplavo besed', zaradi česar se lahko osredotočijo na zaplete in sledi, ki jih razkrivajo Christijeini junaki.

"Jezikovni vzorci, ki jih uporablja Agatha Christie, stimulirajo nadpovprečno možgansko aktivnost," pravi dr. Roland Kapferer, eden izmed raziskovalcev.

Mathew Prichard, vnuk slavne pisateljice, meni, da takšen zaključek ni niti malo nenavaden, glede da je njegova babica bila mojstrica ustvarjanja zanimivih zapletov.

Agatha Christie je uvrščena tudi na spisek Guinnessovih rekordov kot avtorica najbolje prodajane proze. Njena dela naj bi, po celo zelo skromnih ocenah, prodali v več kot dveh milijardah izvodov.

Izvajalci omenjene študije nameravajo podobne metode uporabiti tudi pri delih ostalih popularnih avtorjev, saj upajo, da bodo tako potrdili svojo tezo, morda pa tudi odkrili 'vzorec', ki bo mladim avtorjem zagotovil uspeh na tržišču in finančno blagostanje.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3