Tujina

Vesolje bodo raziskovali roboti

Ljubljana, 03. 08. 2011 10.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Po zaključku vesoljskega programa raketoplanov in po zadnjem pristanku Atlantisa Nasa odpira novo poglavje vesoljskih raziskovanj. Po misiji na Jupitru bodo robotske sonde poslali tudi na Mars.

Vodstvo ameriške vesoljske agencije je potrdilo, da je v znanstvenem laboratoriju za robotiko domala vse nared za novembrsko izstrelitev rakete proti Marsu. Datum izstrelitve je za zdaj 25. november, sonda z robotom pa naj bi na sosednjem planetu pristala avgusta prihodnje leto. Načrte so razkrili, potem ko se je dokončno zaključilo 30-letno obdobje poletov z vesoljskimi raketoplani, podrobni načrti za nadaljnje delo agencije pa so še v pripravi. Veliko Američanov se boji, da pomeni ukinitev programa raketoplanov tudi dokončni umik ZDA z vodilnega mesta pri raziskovanju vesolja.

Znanstveniki preverjajo še zadnje podrobnosti na sondi Curiosity.
Znanstveniki preverjajo še zadnje podrobnosti na sondi Curiosity. FOTO: Reuters

Juno leti na misijo proti Jupitru že ta mesec

Kot je pred dnevi potrdil ameriški predsednik Barack Obama, je ena prednostnih nalog ameriškega vesoljskega programa izgradnja novih vesoljskih plovil, ki bi presegli obzemeljski domet raketoplanov, tako pa bi bili zmožni pošiljati odprave astronavtov na asteroide, Mars in na cilje globlje v temi vesolja. Že prihodnji teden naj bi proti Jupitru z izstrelišča v Cape Canaveralu poletela raketa Atlas 5. Robotska sonda Juno naj bi eno leto krožila nad smrtonosnimi Jupitrovimi pegami, ki naj bi se jim približala bolj kot vsi dosedanji orbiterji. Tako naj bi znanstveniki ugotovili, koliko vode premore planetarni orjak. Razvozlati nameravajo tudi, kaj povzroča velike spremembe v magnetnem polju ter če se pod gostimi in razbeljenimi strupenimi oblaki skriva trdna skorja planeta.

"Jupiter skriva obilico ključnih skrivnosti našega nastanka," poudarja eden vodilnih znanstvenikov in poznavalcev Jupitra dr. Scott Bolton. Znanstveniki domnevajo, da je Jupiter prvi planet, ki je nastal po rojstvu našega Sonca, za zdaj pa ostaja še vedno neznanka, kako je do tega prišlo. Pomemben košček v mozaiku razumevanja leži v odgovoru, koliko vode se dejansko nahaja znotraj atmosfere planeta, ki je od Sonca oddaljen petkrat dlje kot Zemlja.

Sonda z Galilea je prva posegla v Jupitrove skrivnosti.
Sonda z Galilea je prva posegla v Jupitrove skrivnosti. FOTO: Reuters
Jupiter
Jupiter FOTO: Reuters

Tako kot Sonce sestavljata Jupiter prvenstveno vodik in helij, zmešana s ščepcem drugih elementov, kot denimo kisika. Znanstveniki so prepričani, da je kisik povezan z vodikom ustvaril vodo, ki bi jo bilo možno izmeriti z mikrovalovnim globinomerom, enim izmed osmih znanstvenih pripomočkov na Junou. Nekateri indici že zdaj nakazujejo, da je Jupiter po vsej verjetnosti nastal na hladnih obrobjih solarnega sistema in se postopoma premeščal bližje Soncu. Spet drugi znanstveni modeli kažejo, da je planet nastal na približno svoji sedanji lokaciji, tako da so se v skupno jedro akumulirali prastari skladi ledenih kristalov različnih elementov.

Ne glede na to, kako je planet nastal, znaša Jupitrova masa domala dvakratnik skupne mase vseh ostalih sestrskih planetov skupaj, zaradi česar je gravitacija zadostna, da ohranja vse gradnike skupaj.

Juno bo proti svojemu cilju potoval pet let, po prihodu julija 2016 pa se bo vrinil v tesno vrzel med planetom in notranjim robom radiacjskega polja. Sonda, ki jo napajajo le sončne celice, bo nato še dobro leto krožila nad Jupitrovima poloma, na višini skoraj 5.000 kilometrov nad vrhovi strupenih oblakov. Jupitru se je bolj približala le sonda, ki jo je v Jupitrovo atmosfero izstrelil satelit Galileo, a je plovilo lahko oddajalo in zbiralo podatke le 58 minut, nakar je podleglo izjemnemu planetarnemu pritisku in vročini.

Junoino elektronsko srce je zaščiteno s titanovimi ploščami, ki so se dobro leto zmožni upirati izjemni radiaciji. Nazadnje se bo sonda potopila v planetovo atmosfero, da bi preprečili onesnaženje Jupitrovih lun, na katerih bi lahko obstajalo življenje.

Junoina izstrelitev je predvidena za 5. avgust, plovilo pa so zgradili v laboratoriju Lockheed Martin Astronautics v Denverju. Misija, ki je druga Nasina najcenejša, nakazuje novo obdobje vesoljskega raziskovanja, bo ameriške davkoplačevalce stala 1,1 milijarde dolarjev.

Drzen korak v smeri Marsa

Med bolj izpopolnjenimi sondami na plutonijev pogon je tudi Mars Science Lab, v Nasi poznana tudi kot Curiosity (radovednost). Proti Marsu naj bi jo izstrelili že novembra. Po svoji dolžini je dvakrat daljša in kar petkrat težja od predhodnih na Mars poslanih raziskovalnih robotov. V sondi Curiosity je vgrajenih 10 znanstvenih inštrumentov, med drugim dva za kemijsko analizo drobcev skal na planetu. Tako znanstveniki upajo, da bodo izvedeli, ali so na rdečem planetu kdaj koli obstajali potrebni pogoji za razvoj življenja, kot ga poznamo na Zemlji.

Znanstveniki so kar pet let premlevali, katero izmed 60 možnih pristajalnih mest bi bilo najprimernejše za misijo. Izbor so strnili na štiri kraje: na kraterje Eberwalde, Mawrth Vallis, Holdenov krater in na zmagovalni krater – krater Gale, iz katerega se proti nebu dviga pet kilometrov visoka gora. Ta je dvakrat višja od skladov skal v Grand Canyonu.

Analiza podatkov z Marsovega orbiterja je na gori odkrila zametke gline in sulfatnih soli, ki ju je med kandidatnimi mesti za pristanek mogoče najti le v Galeovem kraterju. Po besedah geologa Dawna Sumnerja bodo v sedimentih na Marsu iskali sledi vode, ki je ključna za poselitev planeta. Znanstveniki še ne vedo, kako je gora nastala. Možno je, da gre za razjedeni ostanek usedlin, ki so nekoč zapolnjevale notranjost kraterja.

Bodo po robotih na Mars kmalu stopili tudi ljudje?
Bodo po robotih na Mars kmalu stopili tudi ljudje? FOTO: Reuters
Priprava zaščitne ponjave za sondo Curiosity
Priprava zaščitne ponjave za sondo Curiosity FOTO: Reuters

Čeprav bo misija sonde Curiosity trajala dve leti, znanstveniki upajo, da bo robotsko vozilo preživelo in preseglo predvideno dobo. Eden izmed dveh robotov poslanih na Mars, ki je bil na le trimesečno misijo poslan na planet januarja 2004, na primer še deluje, medtem ko je njemu sorodna druga sonda preživela le leto dni. Obe sondi sta na Marsu zbrali podatke o tem, da je bilo na površju planeta nekoč precej bolj toplo in vlažno v primerjavi s suho in ledeno pustinjo, ki prekriva površje Marsa danes.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (57)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Raztezje
05. 08. 2011 15.24
+1
Ja, pri spreminjanju valovne dolžine svetlobe naj bi šlo za relativističen doplerjev efekt. Glede dekramenta ugibam, da si verjetno mislil decrement (pojemanje) časa, ko se ta ustavi, če bi nek objekt dosegel svetlobno hitrost, kar je nemogoče. Glede tega, če je foton delec ali valovanje menda velja načelo, da si osnovnih delcev ne moremo prestavljati sploh, ker nimamo o njih nobene predstave v realnem svetu, preprosto imajo lastnosti obojega in jih lahko opišemo le kot take lastnosti. Težko bi rekli, da se objekti, ki potujejo s končno hitrostjo oddaljujejo eden od drugega, ker nimajo dimenzije, prostor kot tak zanje ne obstaja, razen fotona nič ne potuje s to hitrostjo, zato pravimo, da foton nima mase, zato ne vpliva na gravitacijo, zato v realnem prostoru sploh ne obstaja, ampak ga vidimo le, če ga opazujemo in kako se je takrat pretvoril v neko drugo količino. Mogoče še to, fotoni vedno potujejo le naravnost, v prisotnosti močnega gravitacijskega polja se jim ne ukrivlja pot, temveč je prostor sam ukrivljen(?), torej za karkoli se tam nahaja. Nekaj takega, ne da se opisati pač, ni iz nečesa sestavljen delec ampak osnovna sestavina narave same, lahko merimo le reakcije. Zanimivo, kaj se zgodi z enačbo, če bi bila svetlobna hitrost c=0 namesto 1. Množenje je v bistvu seštevanje, torej bi lahko v takem primeru rekli tudi, da bi bila energija v mirovanju seštevek ničnih mas oziroma dobimo nekaj, če večkrat pomnožimo ničlo (M=e ulomljeno z nič)? Finta je v tem, da bi energijo z nečim morali ulomiti, če c=0, energija ne more več ostati enaka masi. Zato pravimo, da je svetlobna hitrost konstanta 1, ker se energije ne da uničiti ali ustvariti iz nič. Dobro vprašanje bi bilo, kaj se dogaja pa v črni luknji, ker tam svetloba nima forme, torej foton ni več 1 enota, nič pa tudi ne more biti, zato bi se moral pretvoriti v neko drugo količino, recimo njeno negativno vrednost -1 ali kaj povsem drugega. Če to uporabimo v preprostem razmerju E=mc2, bi lahko rekli, da je črna luknja vse večja, s tem ko zajame več svetlobe oziroma mase. Se ji torej povečuje negativna energija, ker maso vseeno mora ohraniti, kar se pozna na gravitaciji? Temu bi lahko rekli pozitivna energija, ampak to bi bil paradoks, ker je ta vedno negativna, gravitacija črne luknje pa vseeno deluje privlačno, vendar mogoče prav zato privlači elektromagnetne sile. Foton je tudi osnovni delec informacije, če se ne bi uničil, ampak bi vseeno ohranil neko točno vrednost, informacija v luknji ne bi bila uničena. Takšna sprememba simetrije v naravi, bi porušila tudi ostale sile, kot si jih predstavljamo in so proizvodi prav teh simetrij. Na taka vprašanja bi znal bolje odgovoriti kak Hawking, sicer pa je tudi črna luknja še nekaj, kar si ne znamo predstavljati, kot še marsikaj drugega ne. Zato pa razmišljamo o tem, drugače tudi robotki ne bodo prišli daleč ;)
PowRider
05. 08. 2011 10.52
Hmm glede fotonov je problem, kajti v resnici je to valovanje brez delcev, ker pa ima tako kratko valovno dolžino se obnaša kot da bi bila svetloba sestavljena iz delcev, paketkov sevanja...tega še nisem uspel čisto razvozlat...drugače pa ko si govoril o gibanju opazovalca ter povečanju ter zmanjšanju valovne dolžine, to si verjetno imel v mislih tako kot pri zvoku? Pač navidezno se zmanjša oz. poveča valovna dolžina zaradi gibanja? In res je, svetloba se vedno giblje s c0, tudi če se opazovalec približuje c0 bi svetloba od njega še vedno bežala s c0, da je pa to možno, pa igra pri takih hitrostih dekrament časa ključno vlogo (nisem pa prepričan če se res tako imenuje?)
Raztezje
05. 08. 2011 06.54
@rudra Škoda, da se ti ne ljubi bolje pojasniti tvoje ideje, ker je v tvojih napakah precej prostora za resnične domneve, če bi se pogovarjali o specifičnih stvareh (sistemih). Enačba E=mc2 pomeni tudi, da m=e/c2, ker svetlobna hitrost predstavlja končno mejno vrednost, za koliko se lahko spremeni energija. Vendar tudi to ne drži vedno, ker sta energija in masa isto. V mirujočih referenčnih sistemih, za katere lahko trdimo, da je c=1, potem je EC2=M oziroma E krat 1(C=1) = M, kot si zapisal. Energija se lahko pretvori v maso in obratno. Teorija pravi, da imajo vsi sestavni delci v vesolju energijo, vendar ker obstajajo relativno, v relaciji z ostalimi delci, imajo s tem tudi maso. Recimo proton ima neko točno določeno maso, kadar sta dva povezana skupaj, pa je njuna skupna masa nekaj manjša od obeh posameznih delov(?). To je zato, ker se nekaj mase pretvori v potencialno energijo, ki ju veže skupaj oziroma potrebujemo energijo, da ju spravimo nazaj narazen, ta pa je ravno enaka manjkajoči masi. Energija se povečuje s pospeškom, obstaja posebna verzija formule, ki se ukvarja s teoretično mirujočo maso. Energija ne "teče" zvezno, ampak obstaja v obliki paketov oziroma delcev, vsi naj bi imeli tudi neko maso. Zanimiv je hipotetičen primer, kaj se zgodi z delci svetlobe ali fotoni, ki dohajajo opazovalca, med gibanjem stran od izvora svetlobe. Ko foton dohiteva opazovalca, se mu povečuje valovna dolžina, ko ga dohiti zato zanj izgleda, kot da ima foton manjšo energijo kot pri izvoru svetlobe. Če bi se opazovalec oddaljeval s hitrostjo blizu svetlobne, bi fotonu, ko bi ga končno dohitel, padla energija proti nič oziroma je praktično brez mase(?). Če se opazovalec giblje v nasprotni smeri, proti fotonu, pa izgleda, kot da se mu masa povečuje. Fotoni vedno potujejo s svetlobno hitrostjo, zato nimajo mase oziroma stojijo na mestu, premika se njihov izvor oziroma ves referenčni okvir(?). Torej velja E=m in m=E. Problem je v tem, da nič v vesolju ne stoji na mestu, vsaka masa ima namreč tudi svojo središčno X točko gravitacije, zaradi česar se "ukrivljata" prostor in čas...
PowRider
05. 08. 2011 00.01
Haha ej to ti pa moram priznat, dobra kajla, res! :) Vsak je pač domač na svojem področju, jaz bi pa verjetno pogrnil na tvojem. Ni mi težko priznat da ko si omenil gorenje in eksplozijo da ne bi znal it tako v detajle pri opisu procesa, čeprav se s kako stvarjo ne strinjam ravno, ampak ker ne vem natančno pustim odprto da je lahko res tako... Peace :)
rudra
04. 08. 2011 22.36
Jaz sem pogrnil .To pomeni da sem hodil,da sem lahko pogrnil.Ti še shodil nisi-žal!
PowRider
04. 08. 2011 17.37
rudra: Obstaja neka meja med nabijanjem nepreverjenih in nedokazanih stvari, ter obstajajo stvari katere so neizpodbitno dokazane, vendar ti boš to vse ovrgel. Nevem kaj potem še čakaš, kar veselo na delo in pokaži svoje znanje, mimogrede pri meni si že pri prvem vprašanju pogrnil na celi črti! :) tako da nevem kaj imaš ti za dokazat, sprašujem se tudi če že ne poznaš neke osnovne stvari na podlagi katere stoji tvoja teorija, kako potem poznaš detajle te svoje teorije? Jah tole ne bo šlo veš, žal.
rudra
04. 08. 2011 16.02
Nikoli ne bomo zvedli resnice!
rudra
04. 08. 2011 16.00
Čim ne znaš,ali meketaš kot ostala čreda si ok.Čim nočeš več meketati kot ostali si izobčen.Me res zanima koliko sporočil so dobili od zunaj,da naj ustavijo to neumnost RUDRE!?
A.L.O.
04. 08. 2011 13.59
HAHAHAHAH rudra vsaka čast dober si
PowRider
04. 08. 2011 13.55
heh tut moj komentar je izginil, no ja saj je vseeno, ti imaš svoje vire jaz pa svoje, med njimi je pa očitna razlika.
rudra
04. 08. 2011 13.14
EC2=M MC2=E lovim trenutke,preden me skenslajo.Popravek!
rudra
04. 08. 2011 13.13
Konec se ne da naprej komentirat.So dobili klic,da naj prenehajo s temi neumnostmi.
rudra
04. 08. 2011 13.11
Več se ne da! Enkrat so mi že onemogočli bojim se,da bo sedaj isto!
rudra
04. 08. 2011 13.10
Einstein = mC2=M EC2=M Moja enačbe = Xmept* = Amept* EM AO Rmept* = Xmept Več mi ne dovolijo!
rudra
04. 08. 2011 13.08
Sem dal odgovor mi ga je admin zbrisal.On odloča kaj smeš vedeti!
rudra
04. 08. 2011 13.03
POWRider Nočem te omaloževati,samo lahko si sam Einstein bi ti jaz z lahkoto dokazal,da se motiš.Kakšne so p zmote o nastanku in evolucijskih teorijah celotnega zemeljskega *življenja pa ni za govoriti.Ta šok naših zmot nas vse še čaka
PowRider
04. 08. 2011 12.40
Pa zakaj si sedaj začel čisto nekaj tretjega razlagat? Jaz sem najprej tebe spraševal določene stvari in še vedno ni odgovora. Drugače pa sonce dobiva svojo energijo z zlivanjem jeder v jedru kjer je dovolj visoka temperatura. Na površini je le okoli 6000K, zato pa oddaja belo svetlobo...drugače pa gorenje ni ekstremna reakcija ampak je EKSOTERMNA. Ne bom se spustil v podrobnosti ker je preveč za pisat. Pa upaš po pravici povedat od kje ti vse te ideje? Res me zanima. No sedaj pa poskušaj odgovorit na moje prejšnje vprašanje, od tega je odvisno ali ti lahko zaupamo ali ne. No dokaži svoje znanje!
rudra
04. 08. 2011 12.22
A tudi ti komentrji vas motij?o!
rudra
04. 08. 2011 12.19
Še malo bi šli dlje,pa se tule nebi več pojavljali minusi! Vse kar ne razumete me lahko vprašate.Nikjer se ne bom niti za malo odmaknil,ali izmikal v svojem odgovoru. Vi pač verjamete,da se ne da individualno zadev razumeti,ker jih vi sami ne razumete.Jaz to razumem,tudi vas!
rudra
04. 08. 2011 12.04
@PowRider Ti bom jaz razložil zadeve! Uradna fizika pravi: Gorenje je ekstremna reakcija elementa ali spojine,običajno s kisikom. To je bedarija sodobne znanosti! Na Soncu ni kisika pa imamo na njemu reakcijo.Zakaj?Zato ker je Sonce vezano na Jupiter,ki preko skupne osi dovaja Soncu tudi kisik(akumulirano vrednost mase-energije in obratno obratno Sonce dovaja Jupitru realizirano maso energijo,ki jo ta akumulira.Od tu Črne sončne pege in rdeča lisa na Jupitru,Ta rdeča lisa realizirane mase-energije nenehno evolira(reakcija) v akumilirano maso energijo v samem Jupitru. Na Soncu se dogaja obraten proces zlivanja mase-energije. EKSPLOZIJA JE HIPNI PREHOD (ZLITJE)AKUMULIRANE IN REALIZIRANE MASE_ENERGIJE. Gorenje je v bistvu isti proces zlivanje akumulirane in realizirane vrednosti mase energije. Da boš razumel delci se med seboj vežejo na osnovi medsebojnih odnosov vrednosti akumulacije in realizacije.DNK-ju vlada isto načelo!! To je enotna vesoljna zakonitost mase-energije-prostora-tčasa-*življenja. Iz tega vzroka se mi sami sploh Hranimo! Primerjaj Sonce-Jupiter.Zvezne kopice-črna luknja.Je sedaj kaj bolj jasno?