Zanimivosti

Revolucionarna baterija na kisik

St. Andrews, 27. 05. 2009 12.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Britanski znanstveniki so iznašli baterijo, ki se polni s kisikom. Baterija, ki lahko traja tudi do desetkrat dlje kot navadna, je močno presegla njihova pričakovanja.

Baterija, ki se polni s kisikom, traja tudi do desetkrat dlje kot navadna.
Baterija, ki se polni s kisikom, traja tudi do desetkrat dlje kot navadna. FOTO:

Revolucionarna baterija se, ko se izprazni, ponovno napolni tako, da iz ozračja posrka kisik, ki reagira z ogljikom v bateriji. Profesor kemije Peter Bruce, ki je vodil 1,5 milijona funtov vreden projekt, upa, da jo bodo na trg postavili v petih letih.

"Gre za to, da uporabimo kisik v zraku kot reagent, namesto da bi potrebne kemikalije nosili okrog v bateriji. Dosedanji rezultati so precej presegli naša pričakovanja."

Baterija, ki je lažja in cenejša od navadne, lahko traja tudi desetkrat dlje. Izumitelji z Univerze sv. Andrea na Škotskem pravijo, da bo izum utrl pot novi generaciji električnih avtomobilov, mini različice baterij pa bi lahko napajale prenosne računalnike, mobilne telefone in iPode.

SORODNI ČLANKI

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (42)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
29. 05. 2009 11.41
Zanimiv članek, kaj več podatkov, ali link do njih ne bi škodil. In če baterija res deluje, verjetno na embalaži piše: Uporaba v zaprtih prostorih prepovedana! Menda ni treba reči zakaj, zlasti ob večjem štrevilu porabnikov kisika, obojih. GSG-9="Torej, Polnjenje baterije sprošča kisik, praznenje baterije ga pa posrkava iz ozračja? Kul ane, nična bilanca tko da ni panike." Nevem če gre ravno za nično bilanco, je kisik, molekula, ki jo sprosti baterija, enaka tisti, ki jo vsrka. Gledamo celotno svojstvo molekule, do subatomskega nivoja. Mobius"Ali se zavedate, da je to lahko zabit zadnji žebelj v našo krsto, uničujemo življenje v morju in na kopnem, 75% kisika na zemlji ustvari plankton in kaj mislite kakšen bo konec, ne smemo iskati vir energije, ki temelji na tem kar planet potrebuje za ohranitev življenja takšnega kot je. Zakaj ne delajo na tem da bi izkoristili ogljikov dioksid, ki ga je veliko preveč, vendar v svojem neskončnem pohlepu ne bi smeli iti preko meje, da ne bi vplivalo na rastlinski svet." Se strinjam, treba je iskati vire energije, po vgledu znane orgonske energije, ipd. Viri energije iz virov, ki jih narava potrebuje za ohranjanje življenja, ter planeta samega, so preteklost, fosilna goriva, kot jih imenujemo, so preteklost, enako velja za elektriko, od kater se smo itak preveč odvisni. Če ne bi bilo pohleba po dobičku in moči, itd. neke skupine ljudi, bi danes ne uporabljali več fosilnih goriv, ne glede na kolikšne količine so, saj bi uporabljali druge virem, katerih uporabo ta skupina, vstrajno enomogoča. Pa venda se da najti dovolj podatkov za izdelavo tovrstnih generatorjev, ipd. S temi temami (članek v novi hrvaški izdaji Nexus) se ukvarja Orion projekt, kateraga je zasnoval in začel Dr. Steven Geer, ki je tudi avtor projekta Disclosure projekt (disclosureproject.org). Ogljikovega dioksida je več. kot ga je (preveč skrčeni) rastlinski svet sposoben 'predelati'. Obstaja teorija o tem, da se nam zaradi nespametnega odnosa proti naravi, utegne rastlinski svet obrniti proti nam, teorija ne govori o strupu, kot film Dogodek, temveč o tem, da nam bodo rasline vračale namesto kisika, ogljikov dioksid." Harrallo="@damir secki kisik je O2 in ne O. O je samo atom kisika, kisik pa se kot molekulah v našem ozračju nahaja v obliki O2 (molekula kisika, ponavadi v obliki plina) in pa O3 (ozon)." Tako je, problem so tisti, ki ne pozanjo niti osnov, pa se vkjlučujejo v debate, ipd. Najbrž je hotel reči, da tudi vdihava atome kisika in ne molekul, ozon ne v pride v poštev, je itak strupen za bološke organizme. Gnu="Harallo: se strinjam glede prevajanja strokovnih člankov. Lahko bi imeli vsaj kakega svetovalca za znanost, ki bi pregledal tele 'članke'. Tale 24ur je bolj nekakšen blog, in še to bolj slab." Lahko bi, lahko bi pa tudi polek računala delali še s svojo glavo, če je je kaj v njej, sicer je vprašanje, kako znajo z računalom, če z besedilom ne, vključno z logiko.
gnu
28. 05. 2009 14.12
Harallo: se strinjam glede prevajanja strokovnih člankov. Lahko bi imeli vsaj kakega svetovalca za znanost, ki bi pregledal tele 'članke'. Tale 24ur je bolj nekakšen blog, in še to bolj slab. Drugače pa glede baterije je pa tako da menda nekaj pridobijo na teži tudi zaradi kobalta, ki v "navadni" litijevi bateriji predstavlja velik del(LiCoO2), pa na ceni, ker je pač ogljikova tehnologija na pohodu.
Natalia Harrallo
28. 05. 2009 13.18
@damir secki kisik je O2 in ne O. O je samo atom kisika, kisik pa se kot molekulah v našem ozračju nahaja v obliki O2 (molekula kisika, ponavadi v obliki plina) in pa O3 (ozon). o ionih pa tukaj ne bom debatirala...
Natalia Harrallo
28. 05. 2009 13.09
popravek: kisik nekaj energije = KABUUM
Natalia Harrallo
28. 05. 2009 13.09
poleg tega, da je prevelika koncentracij strupena, je pa še to. kosik nekaj energije = KABUUM
Natalia Harrallo
28. 05. 2009 13.08
@mobius že res da je kisika vedno manj in da je ogljikovega dioksida vedno več, ampak še vedno je slednjega tam 0,035%, kisika v zraku pa je 20%. Mislim da je razlika očitna. in pa kisik se ne bo porabljal, saj je batarija takšna, da bi kisik krožil. vmes bi samo nastal litijev oksid, ki pa je kot na primer rja na železu (železov oksid) @DamirSecki da obstaja samo umetna pridobljena oblika čistega kisika... haha... sploh ne. kisika se ne pridobiva samo iz vode ipd., ampak tudi z dokaj enostavnim postopkom iz zraka, in ni nič umetno pridobljen, ampak samo "izluščen". tako kot vodik. @gnu na redoks vrsto se dobro spoznam in mi je vse jasno. drgač sm ena izmed študentov kemije. in mi je jasno kako deluje galvanski člen... sem pa zdaj že prebrala original članek, tko da vidm, da se ni odkril nč kej preveč revolucionarnega. le polno baterijo, ki je lažja od izpraznjene in mogoče zdrži nekoliko dlje... ravno tako se ne bo znala sama polniti in ne bo večno trajala. pa da je ne boš smel polnit v zaprtem prostoru, ker bo ob polnjenju nastajal kisik. HAHAHA!!! vsi neznalci, veste da je prevelika koncentracija kisika prav tako strupena? ugotovila pa sem tudi, da avtor tegale članka nima pojma o znanosti, še manj pa o prevajanju, ker če znaš anglešk še ne pomen, da lahko prevajaš kar češ. je treba tud razumet zadeve, ki ji prevajaš, da pol v prevodu navadni zemljani ne pomislejo na čudež! in pa za tiste, ki bi radi odstranli ves CO2 problem CO2 je v tem, da ga narava ne porablja tako hitro, kot ga mi proizvajamo, ampak nas še vseeno nekako dohaja. in če bi radi izničli CO2 nehite še dihat! in nehite pit alkohol, ker pri alkoholnem vrenju nastaja precej CO2! in pa vsi tisti, ki mislite, da alge pridobivajo kisik iz vode. motite se ZELO! alge pridobivajo kisik, tako kot rastlinje nad vodno gladino, iz ODVEČNEGA CO2!!! Če CO2 ne bi bilo bi alge pomrle, saj ne bi mogle pridobivat glukoze, njih hrane...
okhasan1
28. 05. 2009 00.08
KONČNO MEGA IZUM. REVOLUCIJA .
Ana Perkuš
27. 05. 2009 21.36
Ana Perkuš
27. 05. 2009 21.36
shark911
27. 05. 2009 18.09
Kaj pomeni "lahko traja tudi desetkrat dlje"?? Da je 10-krat bolj zmogljiva po količini shranjene energije? Ali da polna lahko obdrži shranjeno energijo 10-krat dlje? In baterija se napolni tako,da iz ozračja posrka kisik? Napolni se kar sama,al kako? In iz zraka kar sama izloči kisik? Jaooooo....:/ Japonci so zgleda za luno s svojimi li-ion baterijami :))
gordo
27. 05. 2009 16.43
gnu
27. 05. 2009 16.27
Če dam še eno primero, to je tako, kot bi objavili članek: "Japonski znanstveniki iznašli avto, ki gre na kisik" Japonski znanstveniki, pod vodstvom Izumija Nonoge, so iznašli revolucionarni pogon za avtomobile, ki gre kar na zrak. Po besedah Izumija "Gre za to, da avto uporablja kisik iz zraka kot reagent, namesto da bi potrebne kemikalije vozili s sabo." Če pozabimo povedati, da avto potrebuje poleg tega še bencin, je vse napisano res..
gnu
27. 05. 2009 16.14
Tale prevod članka je res zavajajoč. 1. Nova (akumulatorska) baterija se, kot vsaka (akumulatorska) polni z elektriko 2. Pri praznjenju dobiva atmosferski kisik, ker ga litijevi ioni v bateriji vežejo nase, kar da litijev oksid 3. Pri polnjenju poteka obratna reakcija: pod vplivom napetosti (in toka) se litijev oksid ionizira v Litij pri tem pa nastaja tudi molekularni kisik (O2). Baterija v tej fazi oddaja kisik v atmosfero. Baterija se torej NE polni s kisikom, ga dolgoročno se 'srka' iz ozračja, in v njej se kisik NE veže z ogljikom. Ogljik nastopa le kot katalizator v obliki rešetke, ki omogoča reakcijo Li in O2. 24ur, svetujem vam konkretno predelavo članka, ker tole res vse skup ni nič in samo zavaja bralce. f601: "tisti ko pa ne veste da je zapis CO2 tak ste pozabli vse iz osnovne šole iz kemije" No za osnovno šolo se ne bi sekiral, ampak kje ste vsi tisti, ki ste kemijo imeli na srednji šoli in/ali faksu? Kje ste?? Ali kdo od vas sploh bere 24ur?
IvanaOrleanska
27. 05. 2009 16.14
Kaplanos_
27. 05. 2009 16.12
ahhh ne spoznam se jst na to,..fizika in ta šit! Ampak ok, lepo to!
cali_love25@hotmail.com
27. 05. 2009 15.59
cena bo pa tudi temu primerna =)
Damir Secki
27. 05. 2009 15.42
@mobisu: wtf? o kaksni cisti obliki ti govoris? ciste bolike kisika ni, razen umetno pridobljenega... ti dihas zrak, tvoja pljuca pa izlluscijo kisik
f601
27. 05. 2009 15.41
tisti ko pa ne veste da je zapis CO2 tak ste pozabli vse iz osnovne šole iz kemije
Teka_jezek_teka
27. 05. 2009 15.37
Tu se pa še Druacell skrijejo pa čeprav trajajo dlje. Veliko dlje. :D
mobius
27. 05. 2009 15.29
Audy 27.05.2009, 15:25 1 Polnjenje vsrkava kisik, praznenje pa daje štrom, ne kisik. To je jasno, da je produkt tega elektrika. pz!!