In kaj je moral ušpičiti voznik, da so mu odvzeli izpit? Policisti so 41-letnega Ramona Parro iz prestolnice Caracas ustavili, ker je vozil precej več od omejitve hitrosti, njegov avtobus je imel precej več potnikov, kot je bilo dovoljeno, na zadnji osi pa je imel blokirano eno izmed koles.

''Potrebno je izpostaviti, da gre za povsem novi ukrep: v Venezueli se je zgodilo prvič, da smo nekomu odvzeli vozniški izpit – in to za 12 mesecev,'' je sporočil načelnik policije Luis Fernandez.
V južnoameriški državi, pomembni izvoznici nafte, so namreč do voznikov zelo tolerantni. Cestni promet je namreč zaradi več kot poceni goriva zelo razširjen in slabo reguliran oziroma nadzorovan s strani policije – testov alkoholiziranosti na primer praktično ne poznajo! Prometni liberalizem se najbolj občuti na polnih avtocestah med zveznimi državami, kjer številni avtomobili, avtobusi in kamioni ob velikih hitrosti ''po svoje'' menjajo cestne pasove.
Ustavno sodišče na strani voznikov
V državi je bilo sicer doslej že več pobud, da bi nekoliko izboljšali stanje v prometu, a so bile bolj ali manj neuspešne. Župan Caracasa se je tako lotil prometnih zamaškov v mestu in predlagal, da bi lahko vozniki v času enega tedna vozili le šest dni, kar se je izkazalo za uspešen ukrep v številnih mestih Latinske Amerike. Njegov poizkus je preprečilo kar ustavno sodišče, ki je ocenilo, da gre za kršenje državljanske pravice do svobodnega gibanja.
Zakon, na podlagi katerega lahko vozniku odvzamejo izpit, so prvič sprejeli leta 2008, a njegovi predpisi se v praksi skorajda niso izvajali. Kot najhujšo kazen zakon predvideva preklic vozniškega dovoljenja za čas petih let, glavni razlog pa je povzročitev nesreče s smrtnim izidom.

KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.