FIT 24UR
Oglas

Pozor! Morda imate alergijo, vendar niti ne veste

Ljubljana, 21. 12. 2010 08.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Kako se doma skozi leto ubraniti alergij? Nekatere se kažejo v zelo blagih oblikah, tako da morda niti ne veste, da ste alergični na pršice, plesen, hišni prah ali domače živali.

Veliko lahko storite sami, da ne bo trpela kakovost vašega življenja tam, kjer naj bi se počutili najbolje – doma. Nasveti bodo prišli prav tudi tistim, ki ne trpite zaradi alergij, saj vam bodo pomagali izboljšati vsakodnevne navade in narediti korak k bolj zdravemu življenju.

KAJ JE TRAJNI (CELOLETNI) ALERGIJSKI RINITIS


Nekateri ljudje so alergični na alergene, ki so v okolju vse dni v letu, na primer hišni prah. Zato imajo stalne, vsakodnevne težave. Tej obliki rečemo trajni alergijski rinitis. Za njo trpi več kot 10 odstotkov odraslih ljudi. Poglavitni alergeni, ki v Sloveniji povzročajo trajni alergijski rinitis, so: pršica, alergeni domačih živali in plesni. Trajni rinitis imajo tudi ljudje, ki so hkrati preobčutljivi za več vrst cvetnega prahu, tako da se njihove težave vlečejo od zgodnje pomladi do jeseni.

Claritine S svetuje: VELIKO LAHKO STORITE SAMI. UKREPI ZA ZMANJŠANJE IZPOSTAVLJENOSTI ALERGENOM:

Pršica

Čeprav pršice ni možno povsem iztrebiti, je vseeno treba izvajati ukrepe, ki zmanjšajo količino alergena v bivalnih prostorih.

• Blazine in odeje naj bodo iz umetnih vlaken, ki jih lahko operemo.
• Bombažne prevleke za blazine in odeje operemo tedensko pri 60 stopinjah Celzija. Pršice pri nižji temperaturi preživijo kljub dodatku pralnih praškov.
• Najboljša talna obloga je parket, odsvetujemo preproge in tapison.
• Odsvetujemo hranjenje zimske garderobe v spalnici.
• Pršice ubijemo z zmrzovanjem. Manjše kose posteljnine in igrače lahko zmrznemo v zamrzovalni skrinji, vzmetnico ali preproge pa v mrzlih mesecih odnesemo na prosto.
• Spalnico dobro zračimo. Postelja naj bo čez dan odgrnjena. Zraka ne vlažimo.
Najnovejše študije kažejo, da nepredušno zaprtje vzmetnice, blazine in odeje v posebne protialergijske ovoje sicer močno zmanjša koncentracijo alergena, ne izboljša pa klinične slike rinitisa in ne zmanjša porabe zdravil. Ukrepe je torej treba kombinirati.


Plesni

Plesnim otežimo rast tako, da zmanjšamo vlažnost prostora. Zračimo vsaj 30 minut, dvakrat dnevno, v stanovanju ne sušimo perila, v zimskih mesecih ogrevamo vse sobe. Posebno dobro moramo zračiti kopalnico.
• Če opazimo rast zidnih plesni, jih očistimo s klorom.
• Iz stanovanja odstranimo lončnice.

Alergeni domačih živali

• Zanesljiva metoda za preprečevanje pojava alergijskih simptomov je odstranitev živali iz stanovanja oziroma bivalnih prostorov. Po odstranitvi živali ostane alergen v stanovanju še več mesecev.
• Če žival obdržimo, so potrebni naslednji ukrepi:
        - Žival ne sme imeti vstopa v spalnico.
        - Žival tedensko kopamo.


Več o alergijah in kako se jih ubraniti: www.alergije.si.

Claritine S je na voljo v lekarnah brez recepta. Pred uporabo natančno preberite navodilo. O tveganju in neželenih učinkih se posvetuje z zdravnikom ali farmacevtom.

VIR: Brošura Alergijski rinitis – Kako ga obvladovati?
Avtorji: prof. Mitja Košnik, dr.med., prim. Jernej Podboj, dr.med., prim. Vesna Glavnik, dr.med
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.