Slovenija
Oglas

Povprečen Slovenec za kazni zapravi skoraj toliko kot za gorivo!

Ljubljana, 14. 05. 2012 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Če menite, da mestno redarstvo in policija z radarji neupravičeno pobirata denar, potem si oglejte, kako se temu lahko izognete.

Mobilni radar je skrit v vozilu in ga težko opazimo. (Foto: arhiv naročnika)
Mobilni radar je skrit v vozilu in ga težko opazimo. (Foto: arhiv naročnika) FOTO:
Zagotovo ste v zadnjem času v medijih zasledili vsaj eno novico o nakupu in uporabi mobilnih radarjev v policiji in v občinskih redarstvih. Zadnjega takega nakupa so se zagotovo ‘razveselili’ na Gorenjskem. Tako v Kranju kot tudi v Ljubljani mestno redarstvo vsak mesec na radar ujame več kot 2000 prehitrih voznikov. Pa sploh veste, kakšna je kazen za prehitro vožnjo?

Recimo, da ste povprečen voznik in se vam tokrat za spremembo ne mudi v službo. V naselju vozite 56 km/h, s čimer hitrost prekoračite za 6 km/h. Seveda se v naselju vedno najde odsek, kjer je omejitev zmanjšana na 40 km/h. Čez nekaj dni na dom presenečeni dobite pismo občinskega redarstva, kjer je med drugim zapisano:
radar
radar FOTO:
Kazen? Od letošnjega poletja je predvidena kazen za prekoračitev hitrosti v naselju za od 10 do 20 km/h neverjetnih 300 evrov! Pa smo zapravili letošnji dopust v enem dnevu samo zato, ker smo spregledali tablo za omejitev hitrosti na 40 km/h ali rdečega clia, ki je bil parkiran pred trgovino. Clio je bil namreč tisti, ki nam je naredil spominsko sliko našega vozila.

Zagotovo se sprašujete, kako se lahko takim nepotrebnim kaznim izognemo. Verjeli ali ne, rešitev na trgu obstaja že skoraj 40 let, v Sloveniji pa je še vedno dokaj neznana. Gre za tako imenovani radar detektor oziroma detektor merilnikov hitrosti.

Preprosta naprava, ki pa je zelo učinkovita, kot lahko vidite v spodnjem videu:

Radar oddaja signal, ki ga je mogoče zaznati več 100 metrov pred samim območjem meritve. (Foto: arhiv naročnika)
Radar oddaja signal, ki ga je mogoče zaznati več 100 metrov pred samim območjem meritve. (Foto: arhiv naročnika) FOTO:
“Radar detektor opozori na radar že od 200 do 500 metrov prej.”

Kako lahko radar detektor zazna merilnik hitrosti? V čem je trik? Merilniki hitrosti v vozilih oddajajo radijske valove določene frekvence. Ko se ti valovi odbijejo od našega vozila nazaj proti merilniku hitrosti, se na podlagi spremenjene odbite frekvence izračuna naša hitrost. Ker se ti radijski valovi neprestano širijo v okolje, potrebujemo le sprejemnik, ki jih zazna in nas nanje opozori. In ravno to omogoča radar detektor.

Poleg omenjenega pa ima radar detektor tudi senzor za laserske impulze, ki jih oddajajo laserski merilniki oziroma t. i. pištole, ki jih uporablja policija. Tako smo opozorjeni in na mobilne radarje v vozilih in tudi na laserske pištole prometne policije.

“Kazen za vožnjo 62 km/h v naselju znaša 300 evrov!”

Z vrhunskim radar detektorjem Kiyo E-255 je ta skrb povsem odveč. Detektor enostavno namestite na vetrobransko steklo in ga vključite v 12V napajanje (vtičnica za cigaretni vžigalnik).

(Foto: arhiv naročnika)
(Foto: arhiv naročnika) FOTO:

- Zazna naključne mobilne radarje v vozilih.
- Zazna laserske pištole prometne policije.
- Zazna stacionarne radarje na avtocestnem križu.
- Enostavna namestitev na vetrobransko steklo.
- Enostavna uporaba in odčitavanje.
- Brez zapletenih nastavitev in nadgradenj.

POZOR: uporaba radar detektorja je v Sloveniji povsem zakonita (36. člen ZPrCP).

Cena? Namesto 79 evrov samo 59 evrov v posebni ponudbi za bralce 24ur.com. Akcija traja do 20. 5. 2012 oziroma do prodaje zalog. Za več informacij in naročilo kliknite tukaj.
 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3