Raziskovalci društva Morigenos so v sodelovanju z italijanskimi kolegi z inštituta Tethys, skupine Dolphin Biology & Conservation in rezervata Miramare dokumentirali doslej najdaljše potovanje navadnega delfina. Samička je prepotovala več kot 1000 kilometrov od Grčije do Tržaškega zaliva. In čeprav so delfini zelo mobilne živali, je to doslej najdaljša dokumentirana pot pri tej vrsti kjer koli na svetu.
Delfinko so prvič opazili leta 2010 v Tržaškem zalivu in bili nadvse presenečeni, saj navadnih delfinov v Jadranu praktično ni več, pojasnjujejo v društvu Morigenos. Navadni delfin je namreč vrsta, ki zadnjih 30 let v Jadranskem morju velja za izumrlo, čeprav je bila nekoč pogosta. Razlogi za to so predvsem načrtno pobijanje v 20. stoletju in ekosistemske spremembe, ki so posledica onesnaženja in čezmernega ribolova.
Še bolj pa so bili raziskovalci presenečeni, ko so ugotovili, da so prav to delfinko opazlili že leta 2008, takrat v grških vodah. Kot pojasnjujejo raziskovalci, so to ugotovili s fotoidentifikacijo, saj se posamezni delfini med seboj ločijo po naravnih oznakah na hrbtnih plavutih. Raziskovalci društva Morigenos so delfina fotografirali, fotografije pa poslali italijanskim kolegom inštituta Tethys, ki v Grčiji preučujejo prav to vrsto. Izkazalo se je, da tega delfina že poznajo.
Raziskovalci društva Morigenos in rezervata Miramare so delfinko opazovali in spremljali vse odtlej. Največ časa je preživljala v italijanskem pristanišču Tržič, raziskovalci pa so jo videvali do septembra 2011, ko je izginila.
Kot izpostavljajo v društvu Morigenos, je raziskava pokazala uspešnost metode fotoidentifikacije, pa tudi, kako pomembno je mednarodno sodelovanje pri preučevanju, spremljanju in varstvu mobilnih morskih vrst.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.