Zanimivosti

Po usmrtitvi proglašeni za nedolžne

Ljubljana, 23. 01. 2011 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Ena izmed poglavitnih nalog sodnega sistema je, da zaščiti nedolžne, krivcem pa naloži zasluženo kazen. A na žalost vse ni tako preprosto in tudi 'pravica' se kdaj zmoti. To je še posebej kruto v primerih, ko obtožence usmrtijo in jih pozneje oprostijo.

V zgodovini je bilo na smrt obsojenih ogromno ljudi in ker tudi sodišča niso nezmotljiva, je naivno verjeti, da so svoje zločine prav vsi tudi zares zagrešili. Danes poznamo kar nekaj primerov osumljencev, ki so jih več desetletij po usmrtitvi pomilostili. Eden takih je bil tudi Colin Ross, ki so ga obtožili posilstva in umora 12-letne Alme Tirtschle (dogodek je poznan tudi pod imenom 'umor v ulici Gun'). Čeprav je več prič trdilo, da je bil v času umora drugje, so ga leta 1922 obesili. Več desetletij pozneje so primer znova odprli in opravili DNK-analizo lasu s kraja zločina ter ugotovili, da ni Colinov. Leta 2006 so ga tako končno oprostili.

Colin pa nikakor ni edini, saj mu družbo dela še cela vrsta nesrečnikov, ki so jih po krivem usmrtili.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Erika Erik
24. 01. 2011 02.13
Pravica je v zepu! Kdor lahko placa ali ima infuenco paz zmaga ceprav je kriv. Mnogi nedolzni in ubogi so pac po krivem placali kar niso storili. Zakaj nas cerkev uci, da pravica in resnica zmaga, ce marsikedaj to ni tako! Zmaga je v moceh in denar pac ima moc vsega zla.
Ramzess
23. 01. 2011 11.42
RightIsRight="Ena izmed poglavitnih nalog sodišč ni, da zaščiti nedolžne in obtoži krive. Poglavitna naloga je, da razreši konflikt. Nedolžne naj zaščitijo odvetniki, krivdo pa naj dokazujejo tožilci - na podlagi tega pa naj sodišče razsodi." Se strinjam, potem pa se čudimo zakaj je tako, saj, če je sistem konstruiran določenim interesom (elite), ne v splošne interese vseh. Teorija je eno, praksa je drugo. Major1="Pri nas se to ne more zgoditi, saj sodišče dela tako počasi, da ljudje prej ostarijo in zaključijo svoje biološko življenje." Da ne govorimo o primerih, ko gre za otroke, večina prej odraste, preden se kaj naredi, uredi.
Ramzess
23. 01. 2011 11.39
Nevem v čem je potem smisel, posmrtne proglasitve. Sicer pa, teorija je eno, praksa je drugo. Kriv si, dokler ne dokažeš nedolžnosti.
major1
23. 01. 2011 11.31
Pri nas se to ne more zgoditi, saj sodišče dela tako počasi, da ljudje prej ostarijo in zaključijo svoje biološko življenje.
xes
23. 01. 2011 10.53
Strinjam se, da je neprimerno primerjati nas pravosodni sistem z zgoraj omenjenim... nas pravosodni sistem je veliko slabsi, pri nas nikoli ne bi bili spoznani za nedolzne...
Raknaru
23. 01. 2011 08.31
Ena izmed poglavitnih nalog sodišč ni, da zaščiti nedolžne in obotži krive. Poglavitna naloga je, da razreši konflikt. Nedolžne naj zaščitijo odvetniki, krivdo pa naj dokazujejo tožilci - na podlagi tega pa naj sodišče razsodi. Sicer je pa popolnoma neprimerno primerjati naš (pravo)sodni sistem z zgoraj omenjenim(i), ker, vsaj de iure od samostojnosti, de facto pa že od veliko prej nimamo smrtne kazni.
Uroš Palhartinger
23. 01. 2011 08.30
Pri nas se pa zgražamo nad zločini nacistov, fašistov, pa genocida v Ruandi, naša oblast pa se že 20 let izogiba za sojenjem odgovornih za medvojne in povojne poboje... Da ne omenjam pokojnin, ki jih zločinci prejemajo, pa imena trgov, mest, mostov po njih...
krainburger
23. 01. 2011 08.03
pri nas je metod trobec "naredil samomor" po nedolžnem. tako kot silvo plut.
do not touch
23. 01. 2011 07.59
na takem nivoju je še zdaj slovensko pravosodje