2500 astronomov in znanstvenikov z vsega sveta, ki so v Pragi razpravljali o tem, ali je v našem osončju osem ali celo dvanajst planetov, so izglasovali prvo možnost. Tako po novem Pluton ne spada več med planete.
Po novem doslej najmanjši planet pripada posebni vrsti pritlikavih oziroma 'škratjih' palnetov. Tako so odločili po dolgi in vroči razpravi.
Novi razvrstitvi so nasprotovali predvsem v Združenih državah, saj je prav Američan leta 1930 odkril Plutona. Med odkritelji ostalih osmih planetov ni nobenega Američana.
Merkur, Venera, Zemlja ...
Sončni sistem tako po novem sestavlja le osem planetov: Merkur, Venera, Zemlja, Mars, Jupiter, Saturn, Uran in Neptun, poleg planetov pa sta se oblikovali še dve kategoriji nebesnih teles.
To so pritlikavi planeti, katerih prototip predstavlja Pluton, in "majhna telesa sončnega sistema, h katerim spadajo vsa nebesna telesa, ki krožijo okrog Sonca ter niso ne planeti ne pritlikavi planeti", pojasnjuje Mednarodna astronomska unija (IAU).
Poleg Plutona v novo kategorijo sodijo še Xena, Charon in Ceres. Eden od predlogov je bil, da bi vsa ta nebesna telesa uvrstili med planete, kar bi pomenilo, da jih je v našem osončju kar dvanajst.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.