Zanimivosti

Pisatelj Ian McEwan sprejel kontroverzno izraelsko literarno nagrado

Jeruzalem, 27. 02. 2011 10.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Britanski pisatelj Ian McEwan je minuli teden prejel prestižno izraelsko literarno nagrado za tuje literate Jeruzalem Prize. Podelitev je izkoristil za govor, v katerem je obsodil izraelsko politiko na okupiranem Zahodnem bregu in vzhodnem Jeruzalemu.

Pisatelj Ian McEwan na tiskovni konferenci v Tel Avivu
Pisatelj Ian McEwan na tiskovni konferenci v Tel Avivu FOTO: Reuters
Ian McEwan je bil pozvan, naj bojkotira Izrael in zavrne najprestižnejšo nagrado, ki jo država podeljuje tujim literatom. K bojkotu so ga pozvali Palestinci, izraelski levičarji in drugi podporniki. Med njimi so bili tudi britanski pisatelji, ki nasprotujejo izraelski politiki do Palestincev in se zavedajo vpliva, ki ga imajo sodobni zvezdniki na javno mnenje. V zadnjih letih je večina ustvarjalcev kljub pozivom k bojkotu nastopila v Izraelu, med njimi Leonard Cohen, Elton John, Madonna in Paul McCartney. Med izvajalci, ki so odpovedali koncerte, so Elvis Costello, Pixies, Gorillaz Sound System, Santana in Björk.
Pisatelj Haruki Murakami je leta 2009 kljub neodobravanju tudi sprejel nagrado.
Pisatelj Haruki Murakami je leta 2009 kljub neodobravanju tudi sprejel nagrado. FOTO: Reuters

Namesto bojkota in zavrnitve nagrade se je McEwan odločil – podobno kot Haruki Murakami leta 2009 – da nagrado sprejme in Izraelce angažira. "Če bi hodil samo v države, ki jih odobravam, verjetno ne bi nikoli vstal iz postelje," je dejal avtor uspešnice Pokora (2001) in dodal, da "ni dobro, če vsi umolknejo".

Po McEwanovi knjigi Pokora je bil leta 2007 posnet tudi istoimenski film s Keiro Knightley. V slovenščino so prevedeni še njegovi romani Na obali Chesil, Amsterdam, Sobota, Otrok o pravem času ter Tujca v Benetkah.

Italijanski pisatelj, filozof in enciklopedist Umberto Eco je v sredo na izraelskem mednarodnem knjižnem sejmu dejal, da je bojkotiranje Izraelcev zaradi politike njihove vlade tudi "oblika rasizma" in "absolutna norost".

McEwan je pojasnil, da se je kljub temu, da je sprejel nagrado, čutil dolžnega izraziti svoje nasprotovanje izraelski politiki, še posebej zato, ker je nagrada namenjena literaturi, ki širi idejo "svobode posameznika v družbi". Bertrand Russel je bil sicer prvi, ki je leta 1963 prejel to prestižno nagrado. V govoru je McEwan kritiziral "izraelsko zasedbo, nakupe zemljišč in izgone iz vzhodnega Jeruzalema", hkrati pa je državi priznal "izjemno vitalnost", ki se izraža v obilju mnenj in ustvarja "čudovito literarno kulturo".

Pisatelj je dejal, da je nasprotje nihilizma, ki vlada tako na izraelski in palestinski strani, ustvarjalnost. "Pripravljenost za spremembe in potreba po posameznikovi svobodi, ki se širi po Bližnjem vzhodu, je bolj priložnost kot grožnja," je dodal.

Ugledno občinstvo – med katerim so bili župan Jeruzalema Nir Barkat, minister za kulturo Limor Livnat in izraelski predsednik Šimon Peres – se je nepričakovano odzvalo z navdušenjem.

 

 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

janez20000
28. 02. 2011 11.35
zato ker je sam obstoj izraela kontroverzna zadeva: Izrael so ustvarili Judje in glavni izgovor je ta, da je tam pred 2000 leti bila njihova domovina...2000 leti! kot da bi prišli Albanci v slovenijo in rekli, da je to njihova domovina, ker so tukaj prej živeli Ilirji...bolj kontroverzno kot ne more bit..
swedenb@gmail.com
27. 02. 2011 11.54
Zakaj pa kontroverzno nagrado, če gre za najprestižnejšo? Vedno ko se omenja Izrael, mora biti stvar kontroverzna, kajne?