Slovenija

Osebe, nagnjene h kaznivim dejanjem, se jih celo bolj bojijo kot orožja

Ljubljana, 31. 01. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Sandra Cvetkovič
Komentarji
33

Kljub tehnološkemu razvoju in vsej tehnologiji so pri delu vojske službeni psi še vedno nepogrešljivi. Nadvse uporabni in še kako potrebni so tako pri varovanju vojakov in baze v mirovnih operacijah, pri odkrivanju prepovedanih drog in eksploziva ter pri vzdrževanju javnega reda in miru. Slovenska vojska ima trenutno 52 vojaških psov.

Pes je vodnikov spremljevalec, varuh in branilec ter pomočnik pri številnih vojaških operativnih opravilih, zato vojaškega psa v marsičem ni mogoče nadomestiti s tehničnimi in drugimi sredstvi.
Pes je vodnikov spremljevalec, varuh in branilec ter pomočnik pri številnih vojaških operativnih opravilih, zato vojaškega psa v marsičem ni mogoče nadomestiti s tehničnimi in drugimi sredstvi. FOTO: Damjan Žibert
Tisti, ki imate ali pa ste nekoč imeli doma psa, bi se gotovo strinjali z Bobom Barkerjem, ki je nekoč zapisal: "Človek, ki nikoli ni imel psa, je zamudil čudovit del življenja." Psi so namreč najbolj zvesta in hvaležna bitja, ki nam ljubezen vračajo dvojno in nam v veliki meri izpopolnjujejo življenje. Pasja družba ima številne pozitivne učinke na naše zdravje in počutje, nič čudnega torej, da pse zaradi njihove inteligence in ostalih vrlin ljudje množično uporabljajo za pomoč invalidom in ljudem z različnimi boleznimi ter za vodnike slepih, konec konec pa so nepogrešljivi tudi v službi domovine.
V Slovenski vojski šolajo stražarsko-patruljne pse, univerzalne obrambne pse, pse za iskanje in odkrivanje prepovedanih snovi ter pse za iskanje in odkrivanje MES (minskoeksplozivnih sredstev).

Zaradi izjemno razvitih čutil (vonj, sluh), okretnosti, hitrosti in poguma so psi ob ustreznem šolanju namreč zelo koristni pri opravljanju številnih nalog kot so odkrivanje storilcev kaznivih dejanj, iskanje ponesrečencev izpod ruševin, plazov, iskanje drog in razstreliv, za vzdrževanje javnega reda in miru ter za opravljanje številnih preventivnih in drugih operativnih nalog. Izkušnje kažejo, da se osebe, ki so nagnjene h kaznivim dejanjem, celo bolj bojijo službenega psa kot orožja. Uporaba službenega psa, ki je usposobljen tako, da brezpogojno uboga oziroma upošteva le svojega vodnika, ima tako s psihološkega vidika tudi preventivni učinek, saj že sama prisotnost psa na storilce deluje zastrašujoče, četudi ima ta nagobčnik.

Tri leta in pol star belgijski ovčar Lupo z vodnikom Gregorjem Arbajterjem
Tri leta in pol star belgijski ovčar Lupo z vodnikom Gregorjem Arbajterjem FOTO: Damjan Žibert

Psi v Slovenski vojski

Slovenska vojska je prva vojaška službena psa dobila leta 1991, in sicer od nekdanje jugoslovanske armade. Tri leta kasneje je v Kočevski Reki usposabljanje za splošno uporabo psov končala prva skupina vodnikov službenih psov, leta 1999 pa so jim sledile še čete v Celju in Postojni. Takrat je bil izšolan tudi prvi vojaški pes za iskanje prepovedanih drog, ki je tečaj skupaj z vodnikom opravil v Centru za šolanje in vzgojo psov Ministrstva za notranje zadeve v Podutiku. Prvega izšolanega vojaškega psa za odkrivanje eksploziva je 17. bataljon vojaške policije dobil leta 2002, tečaj pa sta skupaj z vodnikom uspešno zaključila v enoti za šolanje in vzrejo vojaških psov v Primožih pri Kočevski Reki.

Trenutno imajo v Slovenski vojski 52 psov pasme nemški in belgijski ovčar, ki tradicionalno veljata za primerni za vzrejo v vojski. Kot rečeno so zaradi svojih izjemnih lastnosti ustrezno izšolani psi koristni v številnih situacijah ter operativnih nalogah, pri preventivnih kontrolah varnostnih območij, v vojaških objektih, pri pregledu gozdov, objektov, vozil itn. V Slovenski vojski tako šolajo:

- stražarsko-patruljne pse,
- univerzalne obrambne pse,
- pse za iskanje in odkrivanje prepovedanih snovi,
- pse za iskanje in odkrivanje MES (minskoeksplozivnih sredstev).

Pri odkrivanje MES uporaba psa vključuje tudi pregled sumljivih objektov ali vozil ob poteh, po katerih se enota premika. Zapuščena vozila ob poteh na predelih, na katerih ni mogoč obvoz, pomenijo potencialno nevarnost. Za preiskavo takih primerov se na varni razdalji pošiljajo psi, ki morajo biti ustrezno izurjeni, da pregledujejo pred enoto, samostojno.

Pes mora biti zdrav in duševno stabilen

"V Sloveniji imamo zdrave in kakovostne pse, ki so rezultat dela po programu IPO tako v SV kot na civilnem področju. Večinoma dosegajo visoke normative, kar se kaže tudi v vzreji doma in svetu. V dobrem obrambnem in stražarsko-patruljnem psu spodbujamo obrambni nagon, ki v veliki meri ni povezan z napadalnim vedenjem. Naš pogoj in cilj je torej duševno stabilen pes, ki se jasno odziva na določene situacije," nam pojasni stotnik Andrej Beljan, namestnik vodje Veterinarske enote SV. "V zadnjih letih v šolanje sprejemamo večinoma mlade in odrasle pse, ki jih odkupimo po temeljitem preizkusu delavnosti in karakterne ustreznosti. V Veterinarski enoti SV in psarni Primoži SLO vojska poteka tudi lastna vzreja rodovniških psov, največkrat belgijskega ovčarja malinoisa in nemškega ovčarja. Cilj naše vzreje sta torej delavnost psa in sposobnost delovanja na mednarodnih misijah, pa tudi v okviru drugih nalog, pri katerih so psihološki pritiski na psa veliki, pri čemer se kmalu pokaže, ali naš 'pasji vojak' premore karakterno stabilnost in sposobnost obrambe, ki sta za naše potrebe nujni. Preko različnih stopenj šolanja ugotavljamo njihovo primernost, ki se kaže tako v karakternih kot fizičnih odlikah psa." 

Psi, ki so namenjeni obrambi, zmorejo premagovati v celoti vse ovire. Predvsem jim ne smejo povzročati težav gladka tla in stopnice, ker je treba dostopati do zelo različnih prostorov. Letenje s helikopterjem mora biti v prenesenem smislu zanje pozitivna igra. Nujno je hitro prilagajanje. Psa, ki se izogiba hoji po gladkih tleh in se boji pokov, izključijo iz dela.

Pse najprej pod svoje okrilje vzamejo inštruktorji, v nadaljevanju njihovega življenja in delovanja v operativnem delu pa vojaki, ki so še dodatno usposobljeni za vodnike. "V naši enoti že več let skrbimo, da se pes in vodnik dobro počutita pri opravljanju vaj in nalog. Pozitivno šolanje prinaša uspešne rezultate. Že v osnovnem šolanju inštruktorji urijo psa, da si želi sam opravljati vajo. Psa vedno pogojujemo na igračo, ki je osnova za nadaljevanje dela, ko pes konča osnovno šolanje. Pri nadaljnjem delu v enoti se vodniki po opravljeni vaji s psom igrajo. Vaje potekajo vsak dan. To ne pomeni osem ur trdega dela, temveč kolikor je treba. Psi imajo tudi počitek in svoj mir, da so pripravljeni za naslednjo vajo ali operativno delo," nam še razloži stotnik Beljan.

Psi so med šolanjem nastanjeni v Enoti za vzrejo in šolanje vojaških psov v Primožih pri Kočevski Reki. Po dodelitvi vojaškega psa vodniku se razporedijo po enotah SV po vsej Sloveniji.

Pes išče eksploziv
Pes išče eksploziv FOTO: Damjan Žibert
Kako deluje ustrezno usposobljen vojaški pes?

Pes se odziva na zunanje in notranje dražljaje ter prepozna potenje, nestrpnost in nenadzorovane gibe osebe, ki bi lahko povzročila določene nepravilnosti. Pes tako osebo s skrivnimi nameni zlahka začuti in se na njen beg odzove nagonsko. V naravi bi to pomenilo plenjenje oziroma lov (nagon plena), ki živali pa tudi njeni vrsti omogoča preživetje. Pes se nagonsko odziva na napadalno vedenje človeka do oseb, ki preprečujejo izgrede in skrbijo za varnost in red. Odzove se obrambno in čuvajsko, saj mu razviti nagoni velevajo, da mora braniti svoje krdelo ter zaščititi sebe in svoje ozemlje.

V Sloveniji imamo zdrave in kakovostne pse, ki so rezultat dela po programu IPO tako v SV kot na civilnem področju. Večinoma dosegajo visoke normative, kar se kaže tudi v vzreji doma in svetu.

"Pasji čut za sluh je tako razvit, da psi lahko slišijo in zaznajo še tako prikrite fizične premike. Že držanje vratne kljuke v avtu psu zbudi pozornost. Če bi bila v prtljažniku skrita oseba, bi pes hitro zaznal oteženo dihanje in lokacijsko kopičenje vonja, ki bi izhajal iz skrivališča," pove stotnik Beljan in doda, da je kljub velikemu tehnološkemu napredku pasji voh še vedno nepogrešljiv pri izvajanju različnih operativnih nalog. Pse je namreč mogoče naučiti, da prepoznavajo najrazličnejše specifične izvore vonjav.

Vojaškega psa je zaradi zelo razvitih čutil sluha in voha, prožnosti, poguma in drugih prirojenih lastnosti torej mogoče z ustreznim šolanjem usposobiti za sledenje in odkrivanje oseb, iskanje eksplozivnih sredstev ter opravljanje drugih preventivnih nalog v SV. Poleg tega je vojaški pes uporaben zlasti pri preventivnih nalogah. Na morebitnega storilca ali nasprotnika namreč vpliva psihološko negativno in tako že s svojo navzočnostjo prispeva k preprečevanju izvedbe nekaterih sovražnih ali drugih nevarnih dejanj. Uvajanje psov v vojsko na podlagi njihovih prirojenih lastnosti se izkaže kot prednost predvsem v težjih razmerah, kot so slabe vremenske razmere ter naravne ali umetne fizične ovire.

Vojaški psi
Vojaški psi FOTO: Damjan Žibert

Pes je torej vodnikov spremljevalec, varuh in branilec ter pomočnik pri številnih vojaških operativnih opravilih, zato vojaškega psa v marsičem ni mogoče nadomestiti s tehničnimi in drugimi sredstvi. Nenadomestljiv je zlasti pri sledenju iskanih oseb (diverzantov, teroristov in drugih) ter pri iskanju eksplozivnih sredstev in prepovedanih snovi (drog, preparatov ...).

Kaj potrebuje vojaški pes?

Pes ne potrebuje nobene posebne opreme, nujna sta le kovinski nagobčnik pri obrambnih in stražarsko-patruljnih psih ter označevalna oprsnica z napisom vojaški pes. Ker pa mora biti služben pes kot rečeno popolnoma zdrav in v brezhibni psihofizični kondiciji, mu morajo poleg redne aktivnosti zagotoviti tudi kakovostno in uravnoteženo prehrano. "Hrana je briketirana in temelji na večji vsebnosti beljakovin (50 %), ogljikovih hidratov (25 %), mineralov in vitaminov (25 %). Pri odraščajočih psih, do enega leta starosti, zaradi hitre rasti cevastih kosti, zlasti pri nemških ovčarjih, pri katerih je vnetje pokostnice še posebno pogosto, uporabljamo tudi dodatek k prehrani, ki temelji na večji vsebnosti glikozaminoglikanov. Poleg briketirane hrane uporabljamo še druge vrste dopolnil, kot so sušeni goltanci, uhlji..." Vojaški psi so enkrat na leto tudi preventivno klinično pregledani (odvzem krvi, urina, blata).

Ko pes odsluži svoje …

Po osmih letih delovne dobe vojaškega psa se začne uvajati njegova zamenjava. Če je ob letnem veterinarskem pregledu vojaškega psa in ob letnem preverjanju dela vodnika s psom vse brezhibno, se delovna doba takega psa podaljša za eno leto. "Ob pokoju lahko psa brezplačno prevzame vodnik ali pa se namesti v Enoto za vzrejo in šolanje vojaških psov v Primože pri Kočevski Reki, kjer se za psa skrbi do naravnega pogina," še pojasni stotnik Beljan.

Slika prikazuje preventivni bombni pregled v Afganistanu. Višji vodnik Miloš Žveglič s psom Carlom pregleduje zabojnike z volilnim materialom. Kontingent je imel namreč nalogo, skrbeti za varnost na lokalnih volitvah. To je bil še posebno občutljiv dogodek, na katerem se je zbrala velika množica ljudi, kar so idealne razmere za teroristično dejavnost.
Slika prikazuje preventivni bombni pregled v Afganistanu. Višji vodnik Miloš Žveglič s psom Carlom pregleduje zabojnike z volilnim materialom. Kontingent je imel namreč nalogo, skrbeti za varnost na lokalnih volitvah. To je bil še posebno občutljiv dogodek, na katerem se je zbrala velika množica ljudi, kar so idealne razmere za teroristično dejavnost. FOTO: Slovenska vojska

Vsak pes je junak, vsak ima svojo zgodbo

Kot nam je za konec še povedal stotnik Beljan, so za njih vsi psi enako pomembni, vsak izmed njih pa ima kakšno posebno in zanimivo zgodbo. Eno nam je zaupal ...

Na Kosovu Slovenska vojska v okviru Nata že več let sodeluje pri zagotavljanju miru v regiji. Če je treba, v svoje formacije vključuje tudi vodnike službenih psov. Tako sta pred leti v kontingentu delovala tudi podčastnik SV Damjan Žafran s psom Luxom pasme belgijski ovčar malinois, ki je bil usposobljen za odkrivanje minskoeksplozivnih sredstev, in podčastnik Miloš Žveglič s psom Majem pasme belgijski ovčar malinois, ki pa je bil namenjen za obrambno-čuvajske naloge. Kadar pripadniki na misijah niso na nalogah, prosti čas velikokrat preživijo tako, da skrbijo za fizično pripravljenost. Takšno fizično 'kondiciranje' je nekega dne izvajal Damjan s psom Luxom. Tekla sta okoli baze znotraj ograje. Ker pa sta tokrat izvajala aktivnost po trasi, kjer je še nikoli nista, je pes postal še bolj pozoren na okolico. Pes je tekel pred vodnikom in kmalu za rahlim vzponom sunkovito zavil levo od uhojene poti. Damjan je rutinsko opazoval psa, kajti psi večkrat takole preverjajo vonjave. Nekaj pa je bilo tokrat drugače. Pes je zategnil vse mišice v telesu in se previdno približal neki točki na tleh. Še enkrat natančno povohal, potem pa zavzel položaj, ki se ga je naučil na šolanju za odkrivanje minskoeksplozivnih sredstev. Damjan je takoj posumil, da gre za eksplozivno sredstvo. Odpoklical je Luxa, ga nagradil s pohvalo, označil mesto ter poklical pristojne. Poslali so tako imenovani bombni tim, ki je strokovno pristopil k označenemu območju. Izkazalo se je, da gre za ostanke eksplodirane mine, ki je imela na sebi še vedno toliko sledi eksploziva, da ga je Lux prepoznal in nakazal. Še nekaj časa se je govorilo po bazi o Luxu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

flojdi
31. 01. 2016 15.59
+2
. samo Veliki Srahopetci Znajo spušat Bombe iz lufta. / iz oči v oči ...se uSerje jo . STAVIM.
LOPOVEpredZID
31. 01. 2016 12.00
+47
"osebe, nagnjenek h kaznivim dejanjem"....a to govorite o politikih in gospodarstvenikih???
Ramzess
31. 01. 2016 12.04
+4
flojdi
31. 01. 2016 17.01
+4
poslanka sexs
31. 01. 2016 11.39
+13
PA SE JIH RES BOJIMO POSEBNO POSLANCE SLOVENSKE KER SO BOLJ NAGNJENI KAZNIVIM DEJANJU
enakostzavse
01. 02. 2016 09.34
+1
a tebi gre samo drugi del tvojega imena po glavi in pozabljaš na pismenost ?????
CyChick8
31. 01. 2016 11.36
+7
Naslov je malo hecen...
majstr4
31. 01. 2016 10.51
-3
he he to smo mi slovenci - psi :)
enakostzavse
01. 02. 2016 09.25
+1
janezek123@gmail.com
31. 01. 2016 10.19
+18
In kaj je sedaj razlog, da pride članek iz revije MojPes na naslovnico novičarskega portala 24ur?
TRUMPP
31. 01. 2016 10.35
+7
revanšist
31. 01. 2016 11.42
+7
nimajo druzga za prlepit.da bi se pa kaj sami spomnili imajo premalo šole.en letnik fdvja je premalo
enakostzavse
01. 02. 2016 09.26
+3
Dobijo podporo pri nova tv. Pride trebušakov gregor k njim delat. Ima baje končano fdv.
Simoni?
31. 01. 2016 09.41
+21
Soliden prispevek. "Zmaga" pa razglednica iz Afganistana. Pes in vodnik opravljata preventivni bombni pregled, deset metrov stran pa mrgoli domorodcev. Vodnik pri bombnem pregledu pa ima od zaščitne opreme le sončna očala. Ko bi vsaj napisali da pes preverja če se mamil, ki so pripravljena za transport v Evropo, ne da izslediti.
plotter123
01. 02. 2016 10.58
gesto
31. 01. 2016 09.29
+10
Belgijski ovčar je zakon :).
Našvasan_zob
31. 01. 2016 09.01
-12
Zanimivo kako se različno tolmači pojem mučenja živali..
enakostzavse
01. 02. 2016 09.28
+2
Ali pojem mučenja ljudi. Na drugi strani celo to podpiraš, z podporo putinu. Tukaj pa pametuješ.
riad
31. 01. 2016 09.00
+18
Novembra 2016, sem bil na strokovni ekskurziji pri naših "kužkih", v centru Primože pri Kočevski Reki. " Kužki" in njihovi vodniki so res "ta pravi". Navdušilo me je njihovo strokovno delo in pripravljenost za delo v naši vojski. Vse čestitke "kužkom" in njihovim vodnikom. Posebno pa vodji centra, po poklicu univerzitetni diplomirani veterinarki. Na žalost si njenega imena nisem zapolnil.
LOPOVEpredZID
31. 01. 2016 09.03
-18
bububu123
31. 01. 2016 11.21
+8
Simoni?
31. 01. 2016 08.55
+56
To bo to! Zato je gibanje za službene pse v stavbah državnega zbora, vlade, ministrstev in njihove bližnje okolice, prepovedano! Po in okoli Ekonomske fakultete v Ljubljani, pa sploh!
enakostzavse
01. 02. 2016 09.30
+2
Okoli trstenjakove pa je celo STROGO prepovedano. Strah je huda stvar hahahahaha
new.world.order
31. 01. 2016 08.42
-1
Pes je zakon. Bolš kot kamera. Je pa delo s psi in velik časa rabiš. Ni pes za vsakega. Ampak ga ni čez 9mm.
enakostzavse
01. 02. 2016 09.37
+2
A pes je boljši kot kamera????? Torej to kar pes vidi, ti pove kaj vidi, ali kako gre to. Ali ti da spomin na monitor in tam vse lepo vidiš ? Za tebe je res samo 9 mm.
moat
31. 01. 2016 08.27
+51
Psi so zakon:)!
LOPOVEpredZID
31. 01. 2016 09.02
+37