Zanimivosti

Odkrili 6000 let staro stiskalnico grozdja

Erevan, 11. 01. 2011 10.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V južnem delu Armenije so strokovnjaki odkrili najstarejšo stiskalnico grozdja na svetu. Rujno kapljico iz rdečega grozdja so proizvajali v nekem jamskem pokopališču pred kar 6000 leti.

Vino iz rdečega grozdja naj bi pili predvsem ob pokopavanju mrtvih.
Vino iz rdečega grozdja naj bi pili predvsem ob pokopavanju mrtvih. FOTO: Reuters

Armenski, ameriški in irski raziskovalci so namreč našli dokaze o precej razviti skupnosti, čigar pripadniki so pili vino v času žalovanja za svojimi pokojniki.

''Gre za najstarejši obrat za proizvodnjo vina na svetu,'' je za medije povedal Gregory Areshian iz kalifornijske univerze Los Angeles, ki je sodelovala pri raziskavi.

Tradicija vinogradništva se je v južnem delu Armenije ohranila vse do danes.
Tradicija vinogradništva se je v južnem delu Armenije ohranila vse do danes. FOTO: Reuters

Posušene ostanke vina so našli s pomočjo karbonske metode datiranja, ležali pa so nedaleč od stiskalnice grozdja, ki je dolga leta ležala v neki jami. Vino naj bi nastalo okrog 4000 let pred našim štetjem, kar je približno 1000 let starejše odkritje od doslej najstarejše stiskalnice. Jama, ki so poimenovali Areni-1, leži blizu armenske meje z Iranom.

Stiskalnica je sicer precej preprosta in dokaj majhna. Iz nje so dobili nekaj litrov soka, po vsej verjetnosti pa so sok iztisnili tako, da so grozdje tlačili z golimi nogami. ''Gre za relativno majhno stiskalnico, ki so jo uporabljali pri obrednem ritualu v jami. Za dnevno uporabo so verjetno uporabljali večje stiskalnice, ki so jih imeli na svojih domovih,'' je razložil Areshian, sicer namestnik premierja prve armenske vlade po razglasitvi neodvisnosti leta 1991. Po njegovem menju je gotovo, da je grozdni sok kasneje fermentiral v vino. Šlo naj bi za suha rdeča vina, podobna današnjemu merlotu ali cabernet sauvignonu. Areshian se je ob tem spomnil tudi na lokalno skupnost, ki je še danes močno povezana s pridelavo vina: ''Kot vemo, je kultura vina v bližnjih vaseh tukaj zelo stara in tradiconalna.''

Najstarejši usnjeni čevelj na svetu

V raziskavi, ki jo je deloma financiral National Geographic Society, so pred časom našli tudi najstarejši usnjeni čevelj na svetu, ki naj bi bil star okrog 5500 let, in celo bakrene cevi, ki pa jih bodo preučili kasneje. Strokovnjaki so našli tudi dokaz, da je bila v tistem času razvita tudi trgovina. Odkrili so namreč orodje iz kamnine, ki naj bi jo kopali 60 do 70 kilometrov stran. ''Lahko rečemo, da gre za kar razvito družbo,'' je zaključil Areshian.

Grozdje naj bi tlačili z nogami, tako kot tradicionalno to še vedno počnejo na nekaterih koncih sveta.
Grozdje naj bi tlačili z nogami, tako kot tradicionalno to še vedno počnejo na nekaterih koncih sveta. FOTO: Reuters

SORODNI ČLANKI

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

buderus
11. 01. 2011 16.05
Prava zanimivost, reklama za hlače in bunde...
tinetone
11. 01. 2011 13.21
"...so proizvajali v nekem jamskem pokopališču..." so pa znali izkoristit prostor... klet in pokopališče obenem... vrjetno je imelo vino poseben okus ;)
Brezimenkovich
11. 01. 2011 11.24
Kakšno original sliko pa bi lahko vseeno dali gor a ne...
Dante123
11. 01. 2011 11.13
kako morajo to reč pred toliko leti saj to je prvoaprilska malo no
totnhem
11. 01. 2011 10.46
Ja kopljite še malo pa boste našli mogoče še kakšen prenosnik star 5000let p.n.š.