Zanimivosti

Netopirji se sporazumevajo v narečjih!

Sydney, 13. 09. 2010 20.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nismo le ljudje tisti, ki poznamo narečja – avstralski znanstveniki so namreč ugotovili, da različne dialekte razvijejo tudi netopirji, to pa jim pomaga pri sporazumevanju in zaščiti pripadnikov iste vrste.

Različne vrste netopirjev na določenem območju razvijejo različna 'narečja' oziroma socialne klice, s katerimi se sporazumevajo.
Različne vrste netopirjev na določenem območju razvijejo različna 'narečja' oziroma socialne klice, s katerimi se sporazumevajo. FOTO: Reuters

Raziskovalec Brad Law z raziskovalnega inštituta Forest Science Centre je ugotovil, da netopirji, ki živijo ob zahodnih obalah Novega Južnega Walesa, oddajajo različne zvočne (socialne in visokofrekvenčne) klice – na podlagi tega, na katerem območju živijo. Ob tem pravi, da so to znanstveniki slutili že dolgo časa, a naj bi njegovi ekipi z dolgotrajnim preučevanjem to hipotezo uspelo tudi dokazati. “Izboljšati moramo naše možnosti razločevanja klicev med vrstami,“ pravi Law, ki je prepričan, da bomo s tem lažje določili vrsto netopirjev, njihovo število in posledično načine za njihovo zaščito. “Sistem za prepoznavanje klicev je ključni razvojni korak za učinkovitost rezultatov raziskave,“ je še dodal Law.

Pri študiji so poleg Lawa sodelovali še nekateri drugi znanstveniki iz omenjenega državnega raziskovalnega centra in tudi raziskovalci z Univerz Wollongong in Ballarat. Raziskave so se lotili tako, da so analizirali 4.000 klicev netopirjev, pri tem pa izdelali posebni računalniški program za njihovo identifikacijo. Preučevali so obe vrsti klicev – socialne klice (nekatere lahko ljudje slišimo, netopirji pa se z njimi sporazumevajo) in človeku neslišne visokofrekvenčne klice (t. i. eholokacija, ki jih netopirji uporabljajo za orientacijo in lov).

Čeprav je bila raziskava dolgotrajna in je zahtevala velik finančni vložek, pa Law zagotavlja, da bodo prihodnje raziskave in nadzorovanje netopirjev v prihodnosti cenejše prav zaradi njihovih dognanj.

Identifikacijski ključi, ki smo jih razvili, se morajo izboljševati in nadgraditi s pomočjo netopirjev v drugih lokalnih okoljih ...“ je še povedal Law.

V Sloveniji živi kar približno 30 vrst netopirjev.
V Sloveniji živi kar približno 30 vrst netopirjev. FOTO: Reuters
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

maca_pes
14. 09. 2010 17.35
Kaj je ta netopir na sliki: Štajerc ali Prekmurc. hmmm.......
_glamour_
14. 09. 2010 16.15
"čuj stari, kera bo te tvoja žrtva gnes" "ej mudel, sorči, nč ne vem, nism še nč našu" "ejta vidva, mau prej sn se zgovarju z enmu našm sosedm pa prau, de ni nč u bližin"
luckyss
14. 09. 2010 08.57
KomentarX14.09.2010, 02:12 Kaj pa meniš o njihovem odnosu do sprememb cen elektrike; ali to zaznavajo kot posamezniki ali pa je to odboj celotne populacije na fleksibilnost elektrodistributerjev!?
WikiX
14. 09. 2010 02.12
Ključna beseda se mi zdi "sporazumevajo", kar ni slabo za možgane, velike kot frnikula. Verjetno vsaka vrsta vidi svoje kot edine lepe in razumejo vedenje kot normalno, ampak to še ne pomeni, da se imajo tudi kaj za meniti med sabo. Zato mi pade na um še nekoliko drugačna razlaga. Vsaka leteča miš sliši predvsem sebe in to šele odboj valovanja, ki ga vlečejo. Kadar se ne odbije, lahko letijo prosto, odboj pa opisuje okolico v glavi, vendar ne tako kot bi mi to zaznavali. Ne vidijo površine, nekako jim uspe ostati v kontaktu s površino odboja, saj poleg razdalj in hitrosti, čutijo tudi razne lastnosti, kot sta temperatura ali vlažnost. Verjetno temu prilagajajo zvoke, s kakšno višino in frekvenco valovi optimalno prehajajo v nekem okolju ter specifičnih razmerah. Kadar so v tropu, ne poslušajo le sebe ampak vso jato naenkrat. Zato je to težko ugotoviti, ker bi potrebovali take mikrofone oziroma tako razporejene senzorje. To jim omogoča, da zaznavajo spremembe povsod v oblaku kot celoti, vendar morajo uskladiti frekvenco, da ustvarijo interferenčno polje, ki ga zaznavajo vsi skupaj in poslušajo, če bo kdo fušal. Lahko bi rekli tudi, da skupaj zapojejo, imajo radi svojo pesem in vztrajajo v svojem bendu.
JezekSekaSeka02
13. 09. 2010 23.39
So tko kot prekmurci ... k jih noben ne razume ... še sami sebe ne ...
mlad3n
13. 09. 2010 23.22
V narečjih? Tist od zgori sigurn nabija po Štajersko, tist od spodi pa v Lj. narečju XD
RealityView
13. 09. 2010 22.45
kam gre vse denar :) upam da bo naslednji projekt - sleng pri gosenicah
Veronika Einspieler
13. 09. 2010 21.44
Tudi pri drugih živalih je ugotovljeno, da se razvijejo "dialekti". :)
yerbas
13. 09. 2010 21.29
Netopirji se sporazumevajo, narod se ne razume v narečjih