Zanimivosti

Najmanjše mesto na svetu – čisto blizu nas!

Ljubljana, 13. 07. 2011 10.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ste vedeli, da je najmanjše mestece na svetu tako blizu nas, da se lahko tja odpravimo na enodnevni izlet? Nahaja se namreč v osrčju hrvaške Istre, šteje pa le dvajset prebivalcev.

Naslednjič, ko boste preživljali počitnice na Hrvaškem, natančneje v Istri, se spomnite, da se lahko odpravite na zanimiv izlet v čarobno srednjeveško mestece Hum, ki je znano kot najmanjše mesto na svetu. Sicer pa je dovolj blizu, da lahko tja skočite tudi na enodnevni izlet.

Mestece Hum
Mestece Hum FOTO: Hum.hr
Hum, Guinnessov rekorder

Po navedbah v Guinnessovi knjigi rekordov je najmanjše mesto na svetu hrvaško mestece Hum, ki leži v osrčju Istre, približno 7 kilometrov od Roča in 14 kilometrov od Buzeta. Za sprehod skozi mesto ne boste potrebovali prav veliko kondicije, saj leži na površini vsega 100 metrov dolžine in 30 metrov širine. Mestno jedro, ki je obdano z obzidjem in obrambnimi stolpi, obsega le dve uličici, nekaj hiš, župnijsko cerkev, romansko cerkev sv. Jeronima z edinstvenimi freskami in muzej. Seveda pa ne manjka niti tipična istrska gostilnica, kjer se boste, če boste v njej dovolj dolgo sedeli, zlahka spoznali tudi z vsemi prebivalci mesteca, saj jih šteje le okoli dvajset. Zanimivo pa je, da kljub temu še vedno vsako leto po starem običaju volijo svojega župana.

Hum, mesto – spomenik

Očarljivo mestece je v zgodnjem srednjem veku zraslo ob Humskem gradu, zgrajenem na ostankih utrdbe. Legenda pravi, da so Hum zgradili velikani iz kamnov, ki so jim ostali, potem ko so končali gradnjo drugih večjih mest v okolici.
Mestece je skoraj v celoti ohranilo svojo srednjeveško podobo in arhitekturo, saj se nikoli ni razširilo izven meja mestnega obzidja, ki so bile začrtane že ob njegovem nastanku. Tako Hum predstavlja enega od maloštevilnih ohranjenih primerov mesta, ki se je razvijalo izključno znotraj srednjeveškega obzidja.

Mestece Hum
Mestece Hum FOTO: Hum.hr

Aleja glagoljašev

Presenetljivo je dejstvo, da je tako majhno mestece odigralo zelo pomembno vlogo v uporabi in ohranitvi glagolice, stare pisave, ki so jo na tem območju uporabljali še v začetku 20. stoletja. V srednjem veku je Hum celo veljal za središče glagoljaške pismenosti. V spomin na to pomembno vlogo Huma je bila leta 1977 odprta tako imenovana Aleja glagoljašev, sedem kilometrov dolga pot, ki se začne v Roču in zaključi z mestnimi vrati v Humu. Pot je posejana z velikimi kamnitimi kipci, ki predstavljajo črke glagolice.

Magični humski napitek

V Humu skrbno varujejo 2000 let star recept za pripravo biske, domačega žganja, ki ga lahko poskusite samo v humski gostilnici. Skrivna pijača, za katero recept pozna le peščica izbrancev v Humu, naj bi bila dediščina čarovnije starih Keltov in naj bi imela prav posebne zdravilne učinke.

Če si tudi sami želite spoznavati zanimiva mesta po vsem svetu, obiščite turistični iskalnik in si poglejte bogat izbor namestitev, počitnic in potovanj različnih turističnih ponudnikov, zbranih na enem mestu.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zzirafa
14. 07. 2011 00.47
+0
Poboljšali ste se. Že drug kvaliteten članek ta teden. :)
unknownMAN
13. 07. 2011 22.17
-2
in kaj bom imel od tega če bon šel tja na izlet?
jero_x
13. 07. 2011 12.38
-1
če je tolko malo kaj čes delat tam
Caterpillar
13. 07. 2011 12.23
+1
Kul, nedeljski izlet je pred nami :)
QueerAsYou
13. 07. 2011 12.23
+2
Nekdo je gledal Čez planke včeraj!;)