Zanimivosti

Mačke tako nevarne, da jih je treba zapreti?

Sydney, 08. 06. 2011 09.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V kar nekaj predmestjih Sydneyja bodo morali lastniki mačk svoje hišne ljubljenke od mraka do zore zadržati v notranjosti doma. S tem upajo, da bodo omejili in zmanjšali število napadov mačk na prostoživeče živali.

Mačke se v Sydneyju ponoči ne bodo prosto gibale.
Mačke se v Sydneyju ponoči ne bodo prosto gibale. FOTO: R.V.
Ideja za to se je porodila, ko je sin županje Leichhardta Michele McKenzie rešil oposuma in njegovega mladička pred napadom mačke. Županja s tem predlogom želi doseči, da bi prostoživeče živali imele večjo možnost preživetja.

V zadnjem letu je bilo prijavljenih 564 napadov mačk na oposume. "Gre za program, ki lastnikom mačk predlaga, da jih čez noč obdržijo doma,“ so povedali pri agenciji za zaščito prostoživečih živali in rastlin WIRES.

Čez noč jih bodo zadržali v notranjosti doma.
Čez noč jih bodo zadržali v notranjosti doma. FOTO: Mateja Klavs

"Navsezadnje so bili oposumi prvi tukaj, ljudje smo pozneje uvedli hišne ljubljenčke. Zato imamo odgovornost, da jih tudi nadzorujemo. In ker policijske ure ne moremo strogo uveljavljati, bo lokalna vlada izvedla informacijski in izobraževalni program, ki bo lastnikom mačk predlagal, da jih od mraka do zore obdržijo doma, da jih čez dan nadzorujejo in na ovratnico pripnejo še dva zvončka,“ je razložila županja McKenziejeva.

Predlog bo zajel predmestja Balmain, Rozelle, Lilyfield, Annandale in Leichardt.

McKenziejeva je rekla, da se prebivalci na predlog dobro odzivajo. "Lastniki mačk si sicer ne predstavljajo, kako nevarne so lahko. Ker jih hranijo doma, sklepajo, da ne napadajo prostoživečih živali. A tu gre za naravni nagon. In ker mačke z lahkoto plezajo po drevesih, lahko naredijo več škode in so bolj nevarne kot psi.“

Agencija WIRES poroča, da je bilo v zadnjih petih letih vsega skupaj 16.775 napadov raznovrstnih hišnih ljubljenčkov na prostoživeče živali.

Čeprav mačke hranijo doma, te zaradi naravnih nagonov napadajo tudi prostoživeče živali.
Čeprav mačke hranijo doma, te zaradi naravnih nagonov napadajo tudi prostoživeče živali. FOTO:
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

srebrnibreg
08. 06. 2011 14.12
pre_mar 08.06.2011, 13:35 Tako se jim humano zmanjša število. Problem pa so domače, kjer pa bi verjetno pomagali predlagani ukrepi. Po moje so problem nekateri ljubitelji, ker zavržejo svoje ljubimce in ne opravijo kar bi morali. Sicer pa takšni niso ljubitelji živali.
pre_mar@hotmail.com
08. 06. 2011 13.35
Ali pa take kot ti. Sem ljubitelj mačk, ampak žal je dejstvo, da so mačke poklicni morilci, ki lovijo vse, kar se premika in je manjše od njih tudi, ko so povsem site. Zato je najboljša rešitev sterilizacija, da ni potomcev, kar zadeva potepuške mačke. Tako se jim humano zmanjša število. Problem pa so domače, kjer pa bi verjetno pomagali predlagani ukrepi. Prav gotovo je potrebno zaščiti tudi žrtve teh mačk.
tinetone
08. 06. 2011 13.03
streljajo naj jih
Kimberley-Echo
08. 06. 2011 11.11
Ta pojav je prisoten odkar so ljudje mačke prinesli v Avstralijo. Tudi zahteva po spremebah je prisotna že desetletja, zaznali pa so ta problem najprej staroselci. Zgodilo se ni nič, zdaj pa, ker je kao sin županje rešil posuma pred napadom mačke, bi pa oni nekaj naredili. Zdaj je prepozno, poleg tega se je ogromno mačk prilagodilo divjini in pobijajo praktično vse avtohtone male živali in mladičke večjih živali, razen morda dingov ne. Enaka zgodba je z lisicami. Veliko škodo pa povzročajo tudi kunci in od leta 1930 tudi krastače, ki jih je poln že ves QLD in NT. So zelo strupene in edini sovražnik poleg človeka je ena vrsta kač. Vsak poseg v naravo na tej celini je postal nadloga in nerešljiv problem tudi v novem tisočletju.