Zanimivosti

Ljudje več kuhajo doma, pri tem pa so tudi bolj drzni

Ljubljana, 02. 12. 2014 15.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Teja Pelko
Komentarji
0

Prehranske tržnice, kuharske oddaje in knjige so tudi pri nas povzročili pravo prehransko norijo. To bodo lahko ljubitelji vihtenja kuhalnice izživeli tudi z novo kuharsko knjigo Odprta kuhna, v kateri so predstavljene najbolj atraktivne jedi ponudnikov Odprte kuhne po originalnih receptih.

Luka Novak, Valentina Smej Novak in Lior Kochavy so predstavili kuharsko knjigo Odprta kuhna.
Luka Novak, Valentina Smej Novak in Lior Kochavy so predstavili kuharsko knjigo Odprta kuhna. FOTO: Teja Pelko

Direktor projekta Odprta kuhna Lior Kochavy je na idejo Odprta kuhna prišel, ko je bil nekega dne lačen (njegova žena je namreč večkrat za nekaj časa odšla delat v tujino, sam pa ni najbolj vešč v kuhinji, obiskov restavracij pa se je že naveličal) in je ugotovil, da nikjer nimamo razvitega uličnega prehranjevanja, prehranske tržnice, kjer bi bile na enem mestu zbrane različne jedi različnih gostinskih ponudnikov iz cele Slovenije. Konec oktobra so uspešno zaključili že drugo sezono. Da bodo ljubitelji Odprte kuhne lažje počakali na tretjo, so se odločili izdati kuharsko knjigo z recepti z ljubljanske prehranske tržnice, tako da si bodo ti lahko priljubljene jedi pripravili tudi doma. Na 192 straneh so predstavljene najbolj atraktivne jedi ponudnikov Odprte kuhne po originalnih receptih. Ti so svoje skrivnosti po Liorjevih besedah brez težav delili, saj se zavedajo, da je to zanje še dodatna promocija in dodana vrednost projektu Odprta kuhna. S knjigo želijo na Odprto kuhno privabiti še več ljudi. Za tretjo sezono pripravljajo nekaj novosti, da bi ta potekala tudi pozimi pa vsaj zaenkrat še ne razmišljajo. Bodo pa obiskovalci imeli že naslednje leto še več izbire.

Lior je na idejo o prehranski tržnici v Ljubljani prišel, ko mu je enkrat krulilo v želodcu.
Lior je na idejo o prehranski tržnici v Ljubljani prišel, ko mu je enkrat krulilo v želodcu. FOTO: Teja Pelko

"Ponudbo Odprte kuhne smo želeli pripeljati v domove. Gre za mešanico lokalne slovenske hrane in mednarodnih specialitet. Knjiga je posebna iz več vidikov. Ni strukturirana v smislu razdelave na juhe, predjedi, glavne jedi, sladice ..., kot je to v navadi pri drugih kuharskih knjigah, ampak gre za neke vrste popotovanje po tržnici. Vsaka stran namreč uporabnika popelje na drugo stojnico, drugo restavracijo, ki pa jo lahko zelo hitro najde tudi s pomočjo indeksa in kazala. Vse fotografije v knjigi so z Odprte kuhne. Recepti v knjigi so preprosti, za kar je poskrbela Valentina Smej Novak, ki je vse recepte, zbrane od ponudnikov, uredila tako, da lahko jedi brez težav pripravimo doma," nam je povedal Lior in dodal, da bo tudi sam poskusil kaj pripraviti, čeprav njegove izkušnje s kuhanjem niso ravno najboljše. "Želimo imeti nezažgano kuhinjo," nam je razlog za to, da do zdaj še ni poskusil pripraviti nobene jedi iz knjige razkril Lior, je pa zato njegova žena po receptu iz knjige pripravila šmoren, ki je bil po njegovih besedah nebeško dober.

"Bila sem zelo ponosna, ko sem se soočila s to zahtevno nalogo. Čudno bi bilo, če ne bi nekomu, ki že dolga leta piše o hrani in je v založništvu in produkciji knjig, zaščemeli metuljčki v želodcu, ko se je sprehodil skozi Odprto kuhno, ki sva jo z možem Luko redno obiskovala. Neki vroči petek sva z Luko rekla: 'Ta stvar si pa zasluži knjigo'. Vsaka knjiga pa mora biti na neki način presežek. Predvsem upam, da vas bo ob knjigi zagrabila kuharija. Knjiga res povzema ta trajektorij sprehoda čez Pogačarjev trg poleti. Hrana skuša zadišati skozi strani te knjige, tudi po zaslugi živih, neposrednih in tudi nazornih fotografij. Zelo smo pazili, da so fotografije, ki jih je mojstrsko napravil Jaka Birsa takšne, kot je tisti rezultat, ki si ga želimo poustvariti doma. Hkrati pa sem bila postavljena tudi pred dokaj izzivalno nalogo, kako ohraniti glas posamičnih restavracij. Te so namreč različne – imamo etnične, preproste okrepčevalnice, kjer se kuha intuitivno, do vrhunskih restavracij, kjer je vse izmerjeno do grama natančno. Nekako smo skušali, da se tudi skozi knjigo to ohrani, zato je tudi to en določen presežek te knjige, da bomo lahko skuhali po njej intuitivne azijske rezance ali pa vrhunsko eksekutirano čokoladno pito, odvisno od tega, koliko časa bomo namenili temu. Podobno kot na Odprti kuhni, kjer se po navdihu odločiš, kje boš jedel," nam je povedala Valentina.

V knjigi je tudi kulinarični zemljevid vseh 41 partnerjev Odprte kuhne, tako da lahko vse jedi preskusite tudi neposredno pri samih gostincih.
V knjigi je tudi kulinarični zemljevid vseh 41 partnerjev Odprte kuhne, tako da lahko vse jedi preskusite tudi neposredno pri samih gostincih. FOTO: Teja Pelko
Odprta kuhna, kuharske oddaje in knjige so po mnenju Luke Novaka tudi veliko pripomogli k zvišanju zavesti o kuhariji. "Zgodil se je premik, prava prehranska norija, ki jo v ZDA, Veliki Britaniji in drugih državah spremljamo že desetletje, pri nas pa je do tega kulinaričnega poka prišlo zdaj, ko je dejansko tudi prehranska industrija postala kreativna industrija, polje, ki je bilo prej bolj rezervirano za založništvo in oglaševalstvo. Ljudje več kuhajo doma, kuhajo bolj drzno, ne bojijo se več azijskih, orientalskih jedi, hkrati pa so dobili tudi drugačen odnos do lastne kulinarične tradicije, ki jo zdaj poustvarjajo na neki globalen, milenijski način," opaža Luka. Temu trendu pa sledijo tudi trgovci. "Včasih je bilo težko že sojino omako dobiti, dandanes pa so stvari, kot so daikon in wasabi dosti dostopne. Čeprav ni vedno nujno, da uporabimo wasabi, lahko uporabimo tudi navadni hren ali gorčico," nas je podučil Luka.

In kakšni so trenutni trendi v kulinariki? "Aktualni trend v kulinariki je preprosta kuharija, v Franciji bistro kuharija. Visoka kuhinja ni več v trendu. Tudi tista, ki je visoka, se reinterpretira v poulično kuhinjo, kar lahko vidimo tudi na Odprti kuhni. V Ljubljani imamo krasne primere, kjer se to dogaja. Ljudje namreč niso več pripravljeni niti preveč plačati, zato da gredo ven jesti, tudi doma si želijo dosti hitro (tudi ni časa) ustvariti jedi, ki pa morajo biti kvalitetne, s čim bolj naravnimi sestavinami," nam je povedal Luka, ki je z ženo v skladu s trendi nedavno izdal knjigo z naslovom Zlahka, ljubezen do kuhanja na prvi pogled. Spremembe pa Luka opaža tudi na tržnici. "Na prehranski tržnici ne kupuješ samo surovin, ampak lahko kupiš tudi celoten končni produkt in ravno tako uživaš v njem," nam je dejal Luka.

Glede na to, da se bližajo božično-novoletni prazniki, smo Luko povprašali tudi, kaj iz knjige bi bralcem predlagal, da pripravijo za praznično pojedino. "Težko bi kaj izpostavil, saj mi je vse zelo všeč. Vse se da narediti – od pad thaija do paelle in sladic – tako poleti, kot pozimi, ko ti to pričara poletno tržnico," nam je dejal Luka. Sam bo z ženo za praznike pripravil bolj tradicionalno hrano po njunih knjigah. "To je le najina primarna dejavnost. Bo tudi kaj orientalskega, mogoče kakšen pad thai, ki ga redno delava. Sicer pa bova verjetno imela zelo klasično zadevo – božično deblo in mogoče kakšno klasično pojedino s klobaso in zeljem," nam je razkril Luka.

Ob predstavitvi smo lahko preiskusili tudi nekaj dobrot z Odprte kuhne.
Ob predstavitvi smo lahko preiskusili tudi nekaj dobrot z Odprte kuhne. FOTO: Teja Pelko
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.