Zanimivosti

Ljubezen deluje podobno kot droga

Palo Alto, 15. 10. 2010 14.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Ameriški znanstveniki z Univerze Stanford so prišli do zaključka, da močna romantična zveza v zgodnji fazi deluje na podobno kot droga.

Ljubezen je močnejša od tablet proti bolečinam.
Ljubezen je močnejša od tablet proti bolečinam. FOTO: Reuters

V raziskavi je sodelovalo večje število prostovoljcev, ki so bili na novo zaljubljeni. Medtem ko so jim kazali fotografije njihovih partnerjev, so bili priključeni na električne diode, s pomočjo magnetne resonance pa so snemali reakcije v njihovih možganih.

Študija je pokazala, da ljubezenski občutki ob gledanju fotografij njihovih partnerjev delujejo tako močno kot tablete proti bolečinam. Ko so osebam kazali fotografije neznanih privlačnih oseb, pa teh občutkov niso zabeležili. Znanstveniki pravijo, da se ljubezenski efekt lahko primerja z učinki, ki jih pri ljudeh lahko povzročijo morfij in kokain.

Dr. Sean Mackey z Univerze Stanford pravi: "Ko so osebe v najbolj strastnem obdobju zveze, se pri njih dogajajo korenite spremembe pri razpoloženju. Gre za evforične in energične ljudi, ki ves čas hrepenijo za partnerjem. Takšno stanje že meji na odvisnost."

Mackey pravi, da so ljubezenski občutki v možganih povezani s centrom za nagrajevanje in prav nekatera zdravila in droge delujejo na ta del možganov.

Najlepše je biti na novo zaljubljen.
Najlepše je biti na novo zaljubljen. FOTO: Reuters


 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Leiicy
17. 10. 2010 15.00
@1HARDSTYLE Sj piše, da tko vpliva v zgodnji fazi,...ne pa skos.
odbogaposlan
15. 10. 2010 18.12
a zato sem pol leta skakal kot opica? a to so odkrili?
Nzugu Hoffman
15. 10. 2010 15.51
To res ni nova ideja, gre za to, da je zdaj znanstveno potrjena in podrobno razumljena. Članek sicer pomeša dva pojma, ljubezen in zaljubljenost, ki nista nujno enaka in sočasna pojava, ampak za poenostavitev recimo da sta, V času zaljubljenosti izločamo dopamin, serotonin in endorfine v tako visokih količinah, da dejansko lahko pride do odmika od realnosti. Dve zanimivi vprašanji se porajata; 1) če je ljubezen res le to, skupek biokemičnih reakcij, evolucijska garancija razmnoževanja, ali potem to kar pesniki in pisatelji opisujejo kot romantično oz. večno ljubezen sploh obstaja? Zdi se namreč, da je samo začasno stanje, v katerem svojega partnerja vidimo skozi rožnata očala omamnih substanc, po 3-12 mesecih pa udari (boleča) realnost. 2) ali bi potemtakem lahko zdravili odvisnike od protibolečinskih tablet ali kokaina z zaljubljenostjo? Nesporno je, da sveža zaljubljenost pomaga premagovati bolezni odvisnosti.
paragraf
15. 10. 2010 15.19
tjk - ja, že od pamtiveka so prodajali tablete proti bolečinam...
tjk
15. 10. 2010 14.56
Kaj je tu novega? To se ve že od pamtiveka.
g05
15. 10. 2010 14.55
1HARDSTYLE
15. 10. 2010 14.16
naj jih testirajo čez eno leto...če bodo seveda sploh še skupaj :)