Zanimivosti

Lastniki na dopust, živali na cesto

Ljubljana/Rim, 05. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
B.J./J.K.
Komentarji
0

Vsako leto je v času poletnih počitnic mogoče zabeležiti povečano število zavrženih živali. Na ljubljanskem območju so v poletnih mesecih našli okoli 200 zavrženih psov in več sto mačk, najbolj kritično pa je v Italiji, kjer so v zadnjih dveh mesecih brezvestni lastniki zapustili kar 125 tisoč domačih živali.

Zavržene živali le redko končajo v azilu, najverjetnejša je smrt
Zavržene živali le redko končajo v azilu, najverjetnejša je smrt FOTO: Reuters

Okoli 150 psov so letos poleti že našli člani Društva za zaščito živali. V ljubljanskem zavetišču Gmajnice pa imajo 74 zapuščenih psov in več deset mačk. Živali, ki pridejo v zavetišče so večinoma podhranjene in bolne. Milan Hrovatin iz Zavetišča Gmajnice pravi, da je za mnoge živali, ki so v teh poletnih mesecih vržene na ulico, to velika travma, in vse to se pogosto odraža na obnašanju živali. "Tako žival potem tukaj hitro oskrbimo," dodaja Hrovatin.

Živali potem čakajo na nov dom, bodoči lastniki pa naj prej, pravijo v zavetišču, gredo na dopust in dobro razmislijo, če so sposobni zanjeskrbeti. "Če ni možnosti psa vzeti s seboj v hotel - čeprav vemo, da veliko hotelov na slovenski in hrvaški obali sprejema domače živali - se gre pač v kamp," pravi Tatjana iz Društva za zaščito živali. "To je takšna malenkost, da ne moremo razumeti, zakaj ljudje pred dopusti živali prepustijo ulici. Na cesto jih mečejo v neobljudenih naseljih, sredi gozdov, na avtocestah, kjer celo računajo na to, da jih bodo povozili," še dodaja Tatjana.

Še toliko manj je takšno ravnanje razumljivo, ker lastnik lahko psa na dopust vzame z brezplačnim potrdilom veterinarja. "Tisti, ki je sposoben zavreči žival, ki je popolnoma odvisna od tebe, bi bil sposoben zavreči tudi otroka, samo če bi vedel, da se ga za to ne bo kaznovalo," zatrjuje Tatjana. Z zakonom zagrožena kazen za zavrženo živali je le slabih 50 tisoč tolarjev. Največkrat pa je bolje, kot loviti stare, živalim poiskati nove lastnike.

Italijani zapustili več kot 125 tisoč živali

Bolje kot stare, je poiskati nove lastnike
Bolje kot stare, je poiskati nove lastnike FOTO: Reuters

Problem zavrženih živali pa je še veliko večji kot pri nas v sosednji Italiji. V zadnjih dveh mesecih so brezvestni lastniki zapustili kar 125 tisoč domačih živali, kar je 15 odstotkov več kot lani. Različne organizacije za varstvo živali si zato prizadevajo za čimprejšnje sprejetje novega zakona, ki bo zaostril kazni za mučitelje živali in med drugim predvidel tudi zapor za tiste, ki žival zapustijo.

Na italijanskih cestah in mestnih ulicah je vsako leto zapuščenih okoli 150 tisoč domačih živali, med katerimi je seveda največ psov in mačk. Za štiri petine teh štirinožcev to pomeni obsodbo na smrt, saj jih samo dvajset odstotkov konča v zavetiščih, kjer se društva za zaščito živali trudijo, da bi jim našla nove lastnike.

Po zaslugi kampanj, ki jih že nekaj let vodijo ta društva, se je letos sicer zmanjšalo število živali zapuščenih na postajališčih ob avtocestah, ki so bila od nekdaj najbolj priročen kraj za tiste, ki so se pred odhodom na dopust hoteli znebiti domačih živali. Zdaj jih lastniki vse pogosteje puščajo v bližini zavetišč. V edinem milanskem zavetišču imajo te dni desetkrat več psov, kot jim dopušča prostor. Nove lastnike spodbujajo k posvojitvi teh psov tudi tako, da vodstvo zavetišča plača prvi veterinarski pregled.

Vendar pa italijanska društva za zaščito živali opozarjajo, da nikakor ne gre le za poletni problem. Zapuščene živali je mogoče najti ob cestah vse leto, tudi naprimer ob koncu lovske sezone, ko se lovci tako skušajo znebiti psov, ki jih ne potrebujejo več. Po sedaj veljavnem italijanskem zakonu je za takšen prekršek zagrožena le denarna kazen. Nov zakon, ki naj bi bil sprejet v kratkem, jo bo zvišal na 10 tisoč evrov in predvidel tudi do leto dni zapora. Vendar je lastnika zapuščene živali mogoče izslediti le, če ima žival registrsko številko, zato nekateri psu ali mački, ki jih prepustijo usodi, preprosto odrežejo uho, kjer je vtetovirana številka.

Več informacij o posvojitvi živali lahko najdete na spletni strani Zavetišča Gmajnice in Društva za zaščito živali Ljubljana.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni