Zanimivosti

Iz španske katedrale ukradli znameniti vodnik

Madrid, 07. 07. 2011 18.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Vodnik iz 12. stoletja po španski romarski poti El Camino de Santiago (Pot svetega Jakoba), imenovan Codex Calixtinus, je izginil iz katedrale Santiago de Compostela, je sporočila španska policija.

Santiago de Compostela je eno najbolj znanih romarskih središč v Evropi. To je še danes znana in pomembna romarska pot za romarje iz cele Evrope. Tradicionalni romarji opravijo romanje peš vsaj od francosko-španske meja do Santiaga, ki je dolga okrog 800 kilometrov.
Santiago de Compostela je eno najbolj znanih romarskih središč v Evropi. To je še danes znana in pomembna romarska pot za romarje iz cele Evrope. Tradicionalni romarji opravijo romanje peš vsaj od francosko-španske meja do Santiaga, ki je dolga okrog 800 kilometrov. FOTO: Reuters
V katedrali je lani maševal papež Benedikt XVI.
V katedrali je lani maševal papež Benedikt XVI. FOTO: Reuters

Rokopis nekateri ocenjujejo kot enega prvih potovalnih vodičev v zgodovini zahodnega sveta.

Kot je dejala predstavnica policije, so skrbniki katedrale v sredo popoldne sporočili, da je omenjeni rokopis izginil. "Ponavadi je bil rokopis hranjen v sobi, do katere imajo dostop le redki," je pojasnila predstavnica policije. Poleg tega so bili vselej, ko je bil rokopis dan na ogled javnosti, sprejeti posebni varnosti ukrepi. Policija izginotje že preiskuje.

Codex Calixtinus, vodič po romarski poti, je bil zamišljen za vodenje vernikov do katedrale Santiago de Compostela v španski pokrajini Galicija, kjer hranijo relikvije svetega Jakoba. Te vsako leto privabljajo množice vernikov z vsega sveta.

Rokopis velja za enega prvih potovalnih vodičev v zgodovini zahodnega sveta. Sprva je bilo njegovo avtorstvo pripisano papežu Kalistu II., ki je živel v 12. stoletju, danes pa velja, da ga je napisal francoski učenjak Aymeric Picaud.

Na ogled javnosti je rokopis dan ob posebnih priložnostih. Ena takih je bil na primer lanski obisk papeža Benedikta XVI. v mestu na severovzhodu Španije.

Apostol Jakob je na območju današnje Španije in Portugalske živel več let, 2. januarja leta 40 pa naj bi se mu prikazala Marija in mu naročila, naj se vrne v Judejo, kjer je tudi umrl. Po smrti so bile njegove relikvije čudežno prenešene v Španijo in so se pojavile na kraju, kjer danes stoji Santiago de Compostela (Santiago sicer pomeni Sveti Jakob).
Apostol Jakob je na območju današnje Španije in Portugalske živel več let, 2. januarja leta 40 pa naj bi se mu prikazala Marija in mu naročila, naj se vrne v Judejo, kjer je tudi umrl. Po smrti so bile njegove relikvije čudežno prenešene v Španijo in so se pojavile na kraju, kjer danes stoji Santiago de Compostela (Santiago sicer pomeni Sveti Jakob). FOTO: Reuters

SORODNI ČLANKI

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

uporabnica991
08. 07. 2011 08.56
Sam nekateri so bili pa res daaaaaleč pred rajo... turistični vodič v 12. stoletju. Marketing - kapo dol.
pittbul1
08. 07. 2011 01.50
Krimsky: blagoslova ne dnarja pa full ,koga pa danes boli kita za blagoslov danes je denar tisti blagoslov ki ga rabimo blagoslov si kr naj imajo
Krimsky
07. 07. 2011 19.09
Kakšnega posebnega blagoslova mu tale kraja ravno ne bo prinesla ...