Zanimivosti

Išče se jezero

Santiago de Chile, 21. 06. 2007 19.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Znanstveniki poskušajo ugotoviti, kam je izginilo čilsko jezero, ki je bilo še marca veliko za deset nogometnih igrišč

V gorah Patagonije na jugu Čila je bilo še marca precej veliko jezero. Danes ga ni več. Kam je izginilo, se sprašujejo tako domačini kot znanstveniki. Odgovora nima nihče.

Zemlja se je odprla in pogoltnila vso vodo, so prepričani Čilenci, ki ne morejo verjeti, da je za deset nogometnih igrišč veliko jezero preprosto izginilo
Zemlja se je odprla in pogoltnila vso vodo, so prepričani Čilenci, ki ne morejo verjeti, da je za deset nogometnih igrišč veliko jezero preprosto izginilo FOTO: Reuters

"Skrbniki narodnega parka so bili tam marca, aprila niso mogli priti do tja, maja pa so ugotovili, da je jezero prazno, reka pa je skoraj izginila in od nje je ostala le luža,“ je povedal regionalni direktor čilske naravovarstvene organizacije CONAF Juan Jose Romero. Njegovi sodelavci še ugotavljajo, kaj se je zgodilo, medtem ko se je med ljudmi prijela zgodba, da se je Zemlja razprla in pogoltnila jezero, ki je vodo dobivalo iz ledenikov.

Strokovnjaki CONAF se sprehajajo po dnu jezera
Strokovnjaki CONAF se sprehajajo po dnu jezera FOTO: Reuters

To bi lahko bilo tudi res, menijo znanstveniki. Ugibajo namreč, da je po enem od potresov – samo letos so jih na območju zabeležili več tisoč – na tleh nastala razpoka, skozi katero je odtekla voda. Ostali so le kosi ledu in velike razpoke, je še dodal Romero.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ramzess
22. 06. 2007 16.03
Ma kakšni znanstveniki pa so to, da ne morejo ugotoviti, kje so luknje ali luknja v tleh. Z obstoječo tehnologijo pa bi ja šlo. Možno pa je, da potres odprl prelomnico ali povezavo do nje in je jezero steklo vanj. Nevem ali so to ugotovili v zadnjem tednu ali ne. Jezero vseeno ni bilo tako veliko, da ne bi moglo celo izteči v kratkem času po reki, če ni bilo več ledenikov, ki bi polnili jezero in s tem reko. Morda pa so prišli vesoljčki in izčrpali relativno čisto vodo jezera, mimogrede pa pobrali vse ribe, ki bodo v bližnji prihodnosti deževale na eno od bližnjih čilskih mestec. Čudno da ni omembe kaj z življenjem v jezeru, poleg tega da so ga morda pobrali okoliški prebivalci ali druge živali.
keinhouse
22. 06. 2007 11.22
music.petra, ko boš malce zrasla, pa vpihnila 14 svečk na torti, se boš, če boš pridna, v šoli učila pri slovenščini, kaj je to "trpnik". To je sila huda stvar, tako, da vse to raje prepustimo času.
music.petra@email.si
22. 06. 2007 07.50
Kako pa lahko jezero išče samo sebe? Jezero verjetno ve kje je. Iščejo ga po mojem drugi.
Acid
22. 06. 2007 03.21
zala72 ..samo hotel sem reči da naj ne posplošujemo vsega in naj se ne bičamo po hrbtu za vsako takšno stvar. Verjamem da če jutri pade komet na zemljo, in zbriše polovico populacije, se bodo najdli posamezniki ki bodo za to krivil človeški razvoj....morda se bo v končni fazi izkazalo da je globalno segrevanje le del planetarne evolucije, ki se je začela odvijati naključno takrat, ko smo začeli bolj podrobno raziskovati podnebne razmere, in jih povezovat z emisijami in ostalo svinarijo, ki jo spuščamo v zrak....tudi to je možna teorija....seveda le ena od mnogih
zala72
21. 06. 2007 22.00
Acid... sej kul. Sej se vidi, da veš o čem govoriš (tud js sem podkovana v tej tematiki), toda zaenkrat je mogoče dobro pustiti vsakemu svoje mnenje. Seveda je najverjetnejša razlaga, da je to posledica tektonskih premikov, toda če še znanstveniki niso čisto sigurni, potem je mogoče bolje, da tudi ti tega ne trdiš s takšno gotovostjo... Drugače pa seveda, če malo bolje pomislimo... Vsak dan se naučimo kaj novega in glede na to, da si ljudje, ki so verjeli, da pa le ne onesnažujemo tako hudo, počasi "prihajajo gor", da smo sami krivi za večino katastrof, ki se nam dogajajo, je čisto možno, da smo za ta potres tudi DELNO krivi mi. Za orkane si že upam trdit, da smo jih posledično sprožili sami. Pa ne bom preveč o tem, ker bi lahko napisala roman.
Acid
21. 06. 2007 21.28
kr...ena... če še ne veš smo ljudje tudi del narave...ampak dobr, to je za v 5 razred OŠ. Kar se tiče izginjanja jezer-...cerkniško jezero izgine vsako leto po enkrat, ampak ker vemo da je to nenavaden naravni pojav nas ne pesti slaba vest da je naš napredek kriv za ta dogodek. Klimatske spremembne ne povzročajo tako nenadnih (kar čez noč) sprememb na zemlji. To kar se je zgodilo v Čilu je (kot piše) le posledica zemljine tektonske aktivnosti - na katero človeška roka zaenkrat še ne vpliva.
kr...ena...
21. 06. 2007 21.01
kam je zginlo jezero? halooo??? glede na to kaj delamo z zemljo, ni čudno, da nam narava tak vrača - najprej počasi s toplenjem ledenikov, zdaj pa bodo udarcičedalje močnejši in dogajalo se bo to, da bodo zginjale reke, jezera, hribi .... LJUDJE: ZAMISLIMO SE KAJ DELAMO!!!