Zanimivosti

Inovativna harmonika

Ljubljana, 25. 09. 2008 16.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Eden najboljših slovenskih harmonikarjev, Miha Debevec, je razširil in nadgradil ljudsko glasbilo. Nad veliko inovacijo je izjemno ponosen.

Ko se je Miha Debevec, večkratni absolutni zmagovalec nekaterih najprestižnejših tekmovanj na svetu v igranju na diatonično harmoniko in ''pionir igranja novih glasbenih zvrsti'' na ta inštrument, pred leti začel intenzivno ukvarjati z izpopolnjevanjem igranja na ta ljudski inštrument in začel preigravati najrazličnejše glasbene zvrsti, je kaj hitro ugotovil, da bo moral to glasbilo tudi v tehničnem smislu precej nadgraditi.

Diatonična harmonika, kakršno smo poznali do danes, namreč ne omogoča, da bi se nanjo popolnoma pravilno in v celoti igralo tako različne in zahtevne glasbene zvrsti, ki jih preigrava Miha, ki nanjo izvaja vse od klasike, tanga pa vse tja do popularne in etno glasbe z različnih koncev sveta.

Miha je razširil ljudsko glasbilo.
Miha je razširil ljudsko glasbilo. FOTO:

Za tako velik izziv, kot je nadgradnja glasbila, je bilo potrebno veliko izkušenj in znanja, zato je bil pravi naslov, ki mu je Miha zaupal tovrsten podvig, Valentin Zupan, svetovno priznani izdelovalec harmonik in večkrat nagrajeni inovator. Ko sta začela z Mihom sodelovati, sta ugotovila, da je pred leti že  Zupan sam poskusil z neke vrste nadgradnjo basov na diatonični harmoniki, saj je že leta 1999 patentiral model diatonične harmonike Jubileum, ki je imel kar štiri vrste basov, vendar ni nikoli resnično zaživel v praksi.

Osnovni različici basov (2 vrsti), ki sta značilni za diatonično harmoniko, sta bili dodani še dve vrsti basov, kar je bil, predvem za tiste čase, zaradi različnih tehničnih omejitev tega glasbila, zelo velik dosežek, isto leto pa je bil patentiran tudi tip klavirske harmonike s 24 helikoni, kar je prav tako inovacijski dosežek mojstra Zupana. Slednji je meseca maja letos, skupaj z Mihom, razvil nov tip diatonične harmonike s tremi vrstami basov, pri kateri so bile uporabljene nekatere lastnosti obeh omenjenih glasbil, ki jih je Zupan v preteklosti že patentiral in so zadostile zahtevnim Mihovim potrebam, svoje pa so prav gotovo dodale tudi bogate glasbene izkušnje Mihe Debevca v igranju na to glasbilo.

Miha je harmoniko že dodobra preizkusil, saj je vsaka inovacija zelo tvegana in jo je potrebno v praksi najprej dobro preizkusiti. Po njegovem mnenju je to prva diatonična harmonika, katere dodatni basi so resnično zaživeli v praksi in dobili pravo funkcijo, vse do sedaj so bili to večinoma le poizkusi.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.