Zanimivosti

FOTO: V Mariboru letijo krožniki

Maribor, 01. 08. 2011 14.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Sandi Sadar Šoba
Komentarji
4

Okoli 1500 igralcev se v Mariboru bori za zmago v atraktivni ekipni igri s frizbijem. Ne boste verjeli – če ne bi bilo pit, tudi frizbijev ne bi bilo.

Leteči krožniki, plastični diski, premera od 20 do 25 centimetrov, so že leta popolna stalnica na plažah in na domačih dvoriščih tako na tej, še bolj pa na drugi strani oceana. Igra je z leti prerasla v povsem resen šport.

Vse do nedelje, 7. avgusta, poteka v Športnem parku Tabor evropsko prvenstvo v frizbiju. V športu, ki združuje prvine košarke, ameriškega nogometa in nogometa, se bo pomerilo do 1500 športnikov iz celotne Evrope, organizatorji pa ocenjujejo, da bodo v štajerski prestolnici gostili okoli 70 reprezentanc iz 12 držav, ki se bodo pomerile v štirih divizijah: open, woman, coed/mix in masters. Tekme se bodo odvijale na nogometnih igriščih pod Pohorjem in na nogometnih igriščih športnega parka Tabor.

Pa se vrnimo k tako razvpitemu in generičnemu pojmu samega frizbija ali v izvirniku 'frisbeeja'. Izraz opisuje in druži različne oblike letečih diskov, sam izraz 'frisbee' pa je registrirana tržna znamka podjetja Wham-O. Pa se zgodba letečih krožnikov tam tudi dejansko začne in kdo je bil dejansko prvi, ki je izumil to tako preprosto, a učinkovito igračo, ki je več od tega?

Predhodnik današnjih frizbijev je prvotno služil tudi kot podstavek za pite.
Predhodnik današnjih frizbijev je prvotno služil tudi kot podstavek za pite. FOTO:


Začetke je možno iskati v podjetju Frisbie Baking Company iz Bridgeporta, ki se je od davnega leta 1871 ukvarjalo s peko pit. Pakirane v pločevinastih posodah so bile priljubljena poslastica na šolah, študentje in dijaki so kmalu ugotovili, da so lahko izpraznjene embalaže zelo priročne za krajšanje prostih trenutkov med predavanji, saj jih je bilo povsem enostavno metati in loviti med letom. Številne univerze so si prisvajale zasluge za novi šport. Na Yaleu so se celo pravdali za ime, saj naj bi leta 1820 univerzo obiskoval študent Elihu Frisbie, ki naj bi pograbil pokrov smetnjaka in ga zalučal v kampus. Tako naj bi bil resnični iznajditelj frizbija, Yale pa naj bi si s tem prislužil lovoriko kraja, kjer se je leteča revolucija tudi začela.

Leta 1948 sta v Los Angelesu gradbeni inšpektor Walter Frederick Morrison in njegov partner Warren Franscioni izumila ter patentirala plastično različico frizbija, ki je bil v svojem letu natančnejši in boljši od pločevinastih podstavkov za pite. Nesrečni splet okoliščin je prispeval k temu, da sta se s Franscionijem sprla in razšla, še preden je izdelek požel pravi uspeh. Morrison je začel proizvajati frizbije z imenom Pluto Platter in za tržno nišo izbral vse večje navdušenje Amerike nad NLP-ji. Prav Pluto Platter je ponudil osnovno zasnovo za vse nadaljnje različice frizbijev.

Naslednji korak v evoluciji frizbija predstavlja Morrison Slope. Rich Knerr in A.K. 'Spud' Melin, lastnika podjetja z igračami Wham-O sta patent prevzela in začela s proizvodnjo, poleg omenjenega pa se na trgu kmalu najdejo še modeli Hula-Hoop, Super Ball in Water Wiggle. S Pluto Platterjem se seznanita leta 1955, navdušena nad preprosto zasnovo pa Morrisona pregovorita, da jima proda pravice za dizajn. Množična proizvodnja steče tako že januarja 1957. Le leto zatem zapre vrata pekarna Frisbie Baking Company, kot po naključju pa prejme Fred Morrison nagrado za patent letečega krožnika in za svoj izum prejme milijon dolarjev.

Frizbi igrajo v kar 83 državah sveta.
Frizbi igrajo v kar 83 državah sveta. FOTO: Reuters

Ker so v podjetju Wham-O stremeli, da bi izdelek tržili s kar se da všečnim imenom, se Rich Knerr odloči za ime Frisbee. Ime, ki spominja na izvorni Frisbie, in s tem povezano "frisbie-ing", izstreli leteče krožnike med zvezde, podjetje pa izdelek bolj kot igračo začne tržiti kot športni pripomoček.

Leta 1964 ugleda luč sveta prvi profesionalni model, moderno oblikovanje frizbija z aerodinamičnimi žlebički in grebeni pa patentira Ed Headrick. Frizbi tako poleti še dlje in mirneje kot Pluto Platter. Le tri leta zatem dijaki maplewoodske srednje šole kot šport izumijo Ultimate Frisbee. Šport, ki je križanec med nogometom, ameriškim nogometom in košarko, postane vsesvetovni hit, ki ga danes igrajo v 83 državah.

V Slovenijo je iz Amerike leta 2003 ta šport prinesel Damijan Marin, študent Fakultete za šport, ki je še vedno aktiven igralec. Že leta 2005 je bilo ustanovljeno prvo društvo – Športno društvo Frizmi. V dobrih petih letih je Slovenija ustanovila štiri društva, ki se ukvarjajo z Ultimate frizbijem. Največji dosežek pa je dosegla ljubljanska ekipa Frizmi na svetovnem klubskem prvenstvu lani v Pragi. Osvojila je 29. mesto od 40. Letos pa bo slovenska reprezentanca pokazala svoje znanje še na evropskem prvenstvu v rodni Sloveniji.

SORODNI ČLANKI

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

rko
02. 08. 2011 09.02
keri invalidi
Uporabnik 269
01. 08. 2011 16.29
Hehe zanimivo,da je tekmovanje v "frizbijih" pod rubriko ekskluziv medtem,ko je poker pod sport o_O.
kosez
01. 08. 2011 16.11
To je Kangler zrihto hahah :D
tikataka12
01. 08. 2011 15.57
Celo 6 slik:)