Zanimivosti

FOTO: Pekoče, še bolj pekoče, najbolj pekoče … čili

Ljubljana, 20. 09. 2015 11.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Branka Resnik
Komentarji
35

Čili, feferon, pekoča paprika, kajenski poper ... zelenjava, ki je zadnja leta obsedla svet. Počasi pa si utira pot tudi v Slovenijo, kjer že ima lepo bazo oboževalcev te zanimive pekoče zelenjave. To so pokazali tudi na čisto prvem čili festivalu.

Gojitelj, ki v Sloveniji goji najbolj pekoče čilije že štiri leta, je dejal, da so v tej košarici milijoni v skovilih. V žargonu čili ljubiteljev torej sami "nuklearci".
Gojitelj, ki v Sloveniji goji najbolj pekoče čilije že štiri leta, je dejal, da so v tej košarici milijoni v skovilih. V žargonu čili ljubiteljev torej sami "nuklearci". FOTO: Branka Resnik
Najbolj pekoča čilija na festivalu. Carolina reaper in trinidad scorpion moruga caramel.
Najbolj pekoča čilija na festivalu. Carolina reaper in trinidad scorpion moruga caramel. FOTO: Branka Resnik
Čiliji so pekoča, čedalje bolj priljubljena zelenjava, za katere je kriv Krištof Kolumb. V lovu za novo pomorsko pot v Indijo in njene začimbe je pristal v Ameriki in med raziskovanjem te takrat nenavadne dežele je s seboj odnesel tudi čilije oziroma pekoče paprike. Na poti v Evropo so se posušili, pekoč okus pa je spominjal na poper, od tu tudi skovanke imena (pepper, paprika, sweet pepper, bell pepper, feferoni, papričice, chilli, ljute paprike, peperoncini, peperone, chile, chili …). Vrst čilijev je ogromno, od takih, ki skoraj nič ne pečejo, do takšnih, ki jih poskusijo le najbolj pogumni. Moč čilija merimo v skovilih, Američan Wilbur L. Scoville je namreč pred sto leti z redčenjem čilijevega izvlečka poskušal najti razmerje, ko kapsaicin (snov, ki povzroči pekoč občutek) izgubi svojo ostrino. Najmanj pekoči čiliji dosegajo 100 do 500 skovilov, najostrejši pa tudi več kot milijon. Zmagovalec je bil trinidad moruga scorpion z več kot 1.2 milijoni skovili, nato pa mu je prestol prevzel carolina reaper, ki v povprečju vsebuje celo 1.569 300 skovilov.
Dimljeni čevapčiči s čilijem pečeni v posebni inovativni peči, kjer se hrana peče v dimu.
Dimljeni čevapčiči s čilijem pečeni v posebni inovativni peči, kjer se hrana peče v dimu. FOTO: Branka Resnik
Ljudje po vsem svetu zadnja leta tekmujejo, kdo bo vzgojil čim bolj pekoč čili ter seveda, kdo bo pojedel najbolj pekoč čili. Ljubezen do te zanimive in zelo zdrave zelenjave pa se je razširila tudi v Slovenijo, kjer so posamezniki začeli gojiti in kuhati s čiliji. "Pri meni se je ljubezen do čilijev začela kako desetletje nazaj, ko sem hodil na obiske k prijatelju na morju, kjer jih je gojil v lončkih in nato dodajal jedem. Takrat se nikjer ni dobilo svežih, le mlete ... kasneje sem spoznal še nekaj ljudi, ki so gojili čilije in tako sem začel še sam. Poskusil sem že trinidad moruga scorpion red in carolino reaper. Osebno je meni najljubši hot pepper lantern, krvavo rdeče barve, debele kože, optimalne pekočine, ki udari po ustnicah, pusti jezik pri miru in se grla niti ne dotakne … popolnoma zanemarjena vrsta čilija v Sloveniji, ker internet o njej ne govori. Zame je carica med čiliji, če poslušaš kaj ima za povedati, toda prihajajo tudi drugi, vrst je res ogromno. Osebno se zdaj pripravljam oziroma lahko rečem treniram, da bom skupaj pojedel trinidad moruga scorpion in carolina reaper ... za vsak obrok pojem čilije, ki so vedno bolj pekoči, da bom s tem razvil toleranco. Potem pa sta na vrsti kralja med čiliji. A posnel bom samo zase, na yutube ne bo šlo." Je svoje navdušenje nad čiliji povzel Van Den Brudi, ki svojo ljubezen do čilijev združuje tudi s peko mesa in rib v dimni pečici, ki jo je skoval njegov prijatelj.
Ponudba omak je bila velika, takole kreativno so nekateri ustvarili tudi "gorsko sapico", ki pa ni bila ravno nedolžna.
Ponudba omak je bila velika, takole kreativno so nekateri ustvarili tudi "gorsko sapico", ki pa ni bila ravno nedolžna. FOTO: Branka Resnik
Dobrodelno društvo Petka za nasmeh so bili tudi povabljeni, za otroke iz socialno ogroženih družin so zbirali prostovoljne prispevke za šolsko prehrano.
Dobrodelno društvo Petka za nasmeh so bili tudi povabljeni, za otroke iz socialno ogroženih družin so zbirali prostovoljne prispevke za šolsko prehrano. FOTO: Branka Resnik
In tako smo zdaj dobili tudi čisto pravi čili festival. V Ljubljani smo si lahko ogledali razstavo čilijev, pokusili pekoče omake, jedi, sladice in pijače ter si z drugimi gojitelji izmenjali semena in plodove. Ljubitelji in profesionalci pa so lahko tekmovali tako z omakami kot kuhanim čilijem z mesom (chili con carne). Organizator o festivalu: "Ideja je čisto preprosta, če želiš, da se nekaj "prodaja", potem je treba nekaj organizirati, nekakšen dogodek ... Pobrskali smo po internetu, videli, da je po svetu ogromno festivalov, pri nas pa tega še ni, torej je bil skrajni čas". Častni gost festivala je bil Jason Nickels, ljubitelj čilijev, ki se je poklicno ukvarjal z njihovo pridelavo in kuhanjem, sedaj pa piše knjige o njih. "Poskusil sem vse omake na festivalu in moram reči, da so zelo dobre, vsi so zelo profesionalni, imajo pravo opremo, recepte ... presenečen sem nad kakovostjo. Osebno imam rad, da čili ni preveč pekoč, habanero mi je krasen, pekoč, s sadnim okusom. Ker imam zelo rad ribe, ga vedno dodam zraven, super za k ribi je tudi južnoameriški čili aji, ki ima limonast okus." In kaj priporoča začetnikom? "Za samo gojenje je zelo primeren kakšen nežno pekoč čili, kajti hitreje zorijo, kakšen jalapeno ali habanero. Jalapeno je super, če ugrizneš v svežega te zapeče, toda pri kuhanju izgubi nekaj pekočine, tako da ni kakega neprijetnega presenečenja."
Gost festivala Jason Nickels pravi, da je za začetnike zelo primeren čili jalapeno.
Gost festivala Jason Nickels pravi, da je za začetnike zelo primeren čili jalapeno. FOTO: Branka Resnik

Na festivalu smo srečali tudi Katjo, ki je tudi velika navdušenka na čiliji: "Zame je to ena krasna začimba, kot da imaš nekaj med rožo in zelenjavo – so vizualno zelo lepi in imajo zelo uporabne plodove. Da ne govorim, kako zdrava zelenjava je to, za prebavo, vitamin C … Ujemajo se s skoraj vsako jedjo. Letos sem imela osem različnih vrst, drugo leto bom zagotovo imela še kakšno novo, upam tudi, da bo tega pri nas še več. Vsa semena sem dobila brezplačno, preko družbenih omrežij, prijateljev, izmenjave … tudi sama jih potem dam naprej, mi je logično, če sem jih že jaz dobila brezplačno."

Čiliji pa so tudi zelo primerna zelenjava za na balkone, je dejal Jason Nickels: "Ena, dve rastlini in si oskrbljen s čiliji za celo sezono. Ne vzame veliko prostora, gojenje ni tako zelo težko ... "
Čiliji pa so tudi zelo primerna zelenjava za na balkone, je dejal Jason Nickels: "Ena, dve rastlini in si oskrbljen s čiliji za celo sezono. Ne vzame veliko prostora, gojenje ni tako zelo težko ... " FOTO: Branka Resnik

In res je, čiliji naj bi delovali proti migreni, glavobolu, pri črevesnih boleznih, zniževanju visokega krvnega tlaka, zaviranju raka, pomagali naj bi celo pri hujšanju. Povprečen svež čili pa vsebuje veliko več vitamina C kot pomaranča. Če drugega ne, pa nam prečisti sinuse, s potenjem pa izločamo nekoristne in zdravju škodljive snovi iz telesa ter vzdržujemo čisto in mehko kožo. Nenazadnje pa nas spravi v smeh, kajti po youtube kanalih je nešteto posnetkov, ko pogumni fantje in dekleta tekmujejo v tem, kdo poje največ pekočih čilijev.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (35)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.