Zanimivosti

FOTO: Ljubezen ali poslovni dogovori?

Ljubljana, 27. 04. 2011 06.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 17 min

Rainier III. naj bi Grace Kelly zasnubil, da bi rešil kneževino pred Francozi. Kralj Harald si je z ultimatom priboril 'dekle iz ljudstva', njegov sin pa je šel še korak dlje. V času, ko svet pričakuje britansko poroko stoletja, smo se spomnili nekaterih evropskih.

Kraljevo poroko princa Williama in Kate Middleton boste V ŽIVO v petek, 29. aprila, lahko spremljali tudi na POP BRIO in naši spletni strani 24ur.com.

Če si princesa, je najbolj pravljični dan v življenju resnično pravljičen. Razkošna in izjemno draga bela obleka – po možnosti  mojstrovina najboljših modnih oblikovalcev – je le začetek. Dodati je treba večnadstropno torto, veličastne bankete, pregrešno draga darila in včasih tudi vožnjo v čisto pravi zlati kočiji. Si predstavljate, da vam za poroko podarijo jahto in rolls roycea?

Seveda pa ni vse tako zelo pravljično. Poroka v kraljevo družino nujno pomeni slovo od zasebnosti, prav nič spodbudno pa ni niti dejstvo, da je treba ponekod iskati celo privoljenje politikov.

MONAKO

Grace Kelly in Rainier III.

Rainier III. naj bi šel na potovanje v ZDA z namenom, da tam najde ženo. In jo je.
Rainier III. naj bi šel na potovanje v ZDA z namenom, da tam najde ženo. In jo je. FOTO:
Rainier III. naj bi za svojo nevesto zahteval bogato doto. Z družino naj bi se po dolgih pogajanjih dogovoril za dva milijona dolarjev, ki naj bi jih nato Grace odšteli od dediščine. Starši naj bi se bali, da bodo brat in sestri v nasprotnem primeru prikrajšani.

Morda najbolj odmevna poroka na evropskih dvorih – britanskega smo izvzeli – se je zgodila leta 1956. Vzela sta se filmska zvezda Grace Kelly in monaški knez Rainier III. Civilna poroka je bila 18. aprila, obred pa je močno podaljšalo branje kar 142 uradnih naslovov, ki jih je pridobila nevesta. Dan pozneje sta zvezo potrdila še v cerkvi. Nekdanja igralka, takrat že princesa, je pozneje priznala, da je sovražila vsak trenutek obreda. Par se namreč ves čas ni niti pogledal, ampak sta, kot so ju poučili cerkveni dostojanstveniki, strmela naravnost v oltar. Še bolj neprijetno je bilo dejstvo, da so ju ves čas spremljale kamere iz studiev MGM in da so zato nanju vsepovsod sijale moteče luči. To je bil poslovni dogovor, s katerim so Monačani 'odkupili' princeso, ki bi jo pogodba sicer še sedem let vezala na Hollywood.

Sicer pa je poskušal knez Rainier hollywoodsko epizodo življenja svoje novopečene soproge hitro pozabiti. Takoj po poroki je zato v svoji žepni državici prepovedal predvajanje njenih filmov. Prepoved še vedno velja.

Do vratu zapeta obleka, darilo MGM, ki jo je Grace Kelly nosila na poroki, je nedvoumno sporočala, da se zanjo začenja novo življenje, v katerem veljajo veliko strožja pravila obnašanja. Sešita je bila iz več kot 20 metrov svile in 90 metrov tila, vlečka je bila posuta s tisoči drobnih biserov. Ženin je svojo 'napoleonsko' uniformo kreiral sam. Po poroki je par pripravil vrtno zabavo za vse prebivalce Monaka. In darila? Naj omenimo samo 45-metrsko jahto in rolls roycea.

Nevestino poročno obleko je kreirala z oskarjem nagrajena kostumografinja. Več kot 30 šivilj je za njeno izdelovalo porabilo kar šest tednov.
Nevestino poročno obleko je kreirala z oskarjem nagrajena kostumografinja. Več kot 30 šivilj je za njeno izdelovalo porabilo kar šest tednov. FOTO:

Razkošje je bilo tudi sicer skupni imenovalec na hitro dogovorjene poroke. Dva tedna pred poroko se je Grace Kelly skupaj z družino, prijatelji, svojim kodrom in 80 kosi prtljage v New Yorku vkrcala na ladjo. Osem dni pozneje so pripluli v monaško pristanišče, kjer jih je pričakalo kar 20 tisoč ljudi. Vselila se je v monaško palačo, kjer so zanjo prepleskali in preuredili vseh 235 sob.

Prekletstvo Grimaldijev

Legenda pravi, da monaška vladajoča družina nikoli ne bo našla sreče v ljubezni. Krivo naj bi bilo prekletstvo, ki naj bi ga v 13. stoletju izreklo neko dekle, potem ko naj bi jo princ Rainier I. posilil. O tem so na veliko govorili po tragični smrti kneginje Grace, pa tudi, ko se je ubil soprog njene hčere.

Princ in igralka sta se spoznala na filmskem festivalu v Cannesu in skupaj preživela le en dan, naslednjič pa sta se srečala, ko je Rainier potoval po Združenih državah. Mediji so ugibali, da ima njegov obisk en sam cilj – najti ženo. Na vprašanje o tem je sicer odgovoril z odločnim 'ne', a se je postavil na laž že nekaj dni kasneje, ko je Hitchcockovo divo zaprosil za roko.

Razlogi za hitenje naj bi bili politični. Če Rainier ne bi imel potomcev, bi to pomenilo konec rodbine Grimaldi, 700 let stara kneževina pa bi pripadla Franciji. Mediji so tudi poročali, da je morala bodoča nevesta opraviti test plodnosti in podpisati predporočno pogodbo, s katero se je v primeru ločitve odrekla otrokom.

Natanko devet mesecev in štiri dni po poroki je 21 strelov oznanilo, da se je paru rodil prvi otrok, princesa Caroline. Razglasili so dela prost dan, ustavili rulete in povsod delili šampanjec. Leto dni pozneje so Monačani slišali 101 strel. Rodil se je sin, princ Albert. Njun tretji otrok je princesa Stephanie.

Charlène Wittstock in Albert II.

Monako se pripravlja na novo poroko.
Monako se pripravlja na novo poroko. FOTO: Reuters
Pric Albert II. ima dva otroka z dvema različnima ženskama.

Ponovitev bi lahko Monačani dočakali že v prvih dneh letošnjega julija. Sedanji monaški monarh Albert II. se bo pri svojih 52 letih končno odrekel samskemu stanu. Nevesta bo njegova dolgoletna spremljevalka, južnoafriška plavalka Charlène Wittstock.

Civilni obred bo potekal 1. julija v prestolni sobi monaške palače, zvečer pa bosta mladoporočenca vse prebivalce in obiskovalce povabila na koncert v pristanišče. Nastopal bo Jean-Michel Jarre. Naslednji dan bo lahko 3500 ljudi v živo spremljalo cerkveno poroko, ki jo bodo pripravili kar na dvorišču pred prinčevo palačo. Sledila bosta večerja in gala ples, obljubljajo pa tudi razkošen ognjemet.

Princesa Caroline in Phillipe Junot

Ostajamo v Monaku, vračamo pa se v preteklost. Konec junija 1978 so tam s poroko okronali zvezo, ki so ji vsi napovedovali propad. Vzela sta se komaj 21-letna princesa Caroline (najstarejša hči princese Grace in kneza Rainierja) in 17 let starejši poslovnež in lahkoživec Phillip Junot. Čeprav so nevestini starši poroko poskušali preprečiti, so, potem ko so se vdali, poskrbeli, da je bila razkošna. Povabili so 600 ljudi, med njimi igralca Gregoryja Pecka in pevca Franka Sinatro, ni pa bilo pretiranega razkazovanja, zaradi kakršnega njena mama še leto po svoji cerkveni poroki ni želela govoriti o njej.

Caroline, sicer prava lepotica in ljubljenka množic, je z obleko razočarala. Izbrala je preprost kroj, v laseh je imela rože. Zlobneži so trdili, da je še najbolj spominjala na priceso Leio iz Vojne zvezd. Zakon je trajal le dobri dve leti.

Princesa Caroline in Stefano Casiraghi

Princesa Caroline in Stefano Casiraghi s prvorojencema
Princesa Caroline in Stefano Casiraghi s prvorojencema FOTO: Reuters
Otroci princese Caroline in Stefana Casiraghija nosijo očetov priimek. Toda v primeru, da njihov stric ne bi imel potomca, bi Andrea prevzel priimek Grimaldi in sedel na monaški prestol.

29. decembra 1983 je princesa Caroline drugič dahnila usodni da. Poročila se je s tri leta mlajšim italijanskim poslovnežem Stefanom Casiraghijem, človekom, za katerega danes številni trdijo, da je bil edina prava ljubezen njenega življenja, tik pred poroko pa so ugibali, da ni dorasel novi nalogi. Poročni obred v družbi le 50 družinskih članov in najboljših prijateljev je trajal vsega 15 minut. Razloga sta dva: princesa je bila v cerkvenih očeh še vedno gospa Junot, poleg tega pa je takrat ravno minilo enoletno žalovanje za tragično preminulo kneginjo Grace.

V naslednjih štirih letih so se paru rodili trije otroci, Andrea, Charlotte in Pierre. A dočakala nista niti sedme obletnice poroke. Tri mesece, preden bi jo praznovala, je Stefano Casiraghi umrl v nesreči na dirki s katamaranom.

Princesa Caroline in Ernst August

V tretjem poskusu se je princesa, ki je istega dne praznovala 42. rojstni dan, vendarle poročila z nekom, katerega rod je ustrezal njenemu. Ženin je bil princ Ernst Hanverski, poročni obred pa tudi tokrat zadržan. Da ni prostora za rakošje, je princesa sporočala tudi z izbiro obleke. Bila je v sivem kostimu, ki ga je nosila že pred tem. Že naslednje poletje se je paru rodila hči Alexandra. Ernst in Caroline sta zaradi prinčevih sorodstvenih vezi za poroko potrebovala soglasje britanske kraljice.

Poroke princese Stephanie

Najmlajša in najbolj divja hči kneza Rainierja, Stephanie, je bila nepredvidljiva tudi v svojih zvezah. Poročila se je dvakrat, prvič s telesnim stražarjem Danielom Ducruetom, drugič pa s cirkuškim akrobatom Adansom Lopezom Peresom, in se obakrat že po letu dni ločila. Princesa ima tri otroke, Louisa, Pauline in Camille. Prva dva sta se rodila v zvezi z Ducruetom, vendar še pred poroko, kdo je oče danes skoraj 13-letne Camille, pa uradno ni nikoli razkrila.

ŠPANIJA

Kralj Juan Carlos in kraljica Sofia

V Španiji, največji evropski monarhiji, morda ne poznajo afer, kakršne pretresajo veliko manjši Monako, imajo pa 'žilico' za organiziranje veličastnih porok. In med njimi je na prvem mestu poroka grške princese Sofie in bodočega španskega kralja Juana Carlosa 14. maja 1962.

Kralj Juan Carlos in kraljica Sofia sta morala počakati na smrt diktatorja generala Franca, preden sta lahko sedla na španski prestol.
Kralj Juan Carlos in kraljica Sofia sta morala počakati na smrt diktatorja generala Franca, preden sta lahko sedla na španski prestol. FOTO: Reuters
Kraljica Sofia ja najstarejša hči grškega kralja.

Par, ki je večkrat v sorodu, si je večni da zašepetal v Atenah. Povabljenih je bilo več kot 150 članov evropskih kraljevih družin, zbor, kakršnega je Evropa zadnjič videla pred začetkom prve svetovne vojne. Grška prestolnica je bila praznično okrašena, z obcestnih svetilk in balkonov so plapolale grške in španske zastave, na ulicah so ljudje pozdravljali poročni sprevod.

Ob osmih zjutraj je pet topovskih strelov naznanilo začetek dogajanja. Poročni sprevod se je iz palače odpravil skoraj uro in pol zatem. V dolgi vrsti limuzin so sedele kronane glave iz vse Evrope, še več pa je bilo princev, knezov in drugih, ki so svoje prestole že izgubili. Šele ko so bili vsak na svojem mestu v katedrali, so začeli prihajati člani nevestine in ženinove družine. Bodočega španskega kralja je spremljala njegova mati. Medtem je množica pred cerkvijo ponorela, v bogato okrašeni zlati kočiji se je pripeljala nevesta. Na glavi je nosila z dragulji okrašeno tiaro, vlečka je bila dolga kar pet metrov.

Po poroki je kočija, v katero je bilo vpreženih šest konjev, par odpeljala v palačo, kjer sta si privoščila počitek. Bil je kratek, saj sta se morala že kmalu odpeljati v s 35 tisoč vrtnicami okrašeno pravoslavno cerkev, kjer so po katoliškem opravili še pravoslavni obred. Temu je sledila še civilna poroka, njej pa razkošen banket.

Iz Aten sta se mladoporočenca odpravila na Krf, od tam pa na štirimesečno poročno potovanje okoli sveta. Poroko so takratni kronisti opisovali kot najpomembnejšo v 20. stoletju. 13 let pozneje je par spet zasedel španski prestol. Postala sta kralj Juan Carlos in kraljica Sofia. Španski kraljevi par ima tri otroke, princa Felipeja, infantinji Eleno in Cristino.

Princ Felipe in Letizia Ortiz Rocasolano

Španski prestolonaslednik in novinarka sta se spoznala na večerni zabavi leta 2001, dokončno pa ju je leto pozneje združil prestiž. Pravzaprav Prestige, tanker, ki je ob obali Galicije povzročil najhujšo naravno katastrofo v španski zgodovini. Princ je odpotoval na prizorišče, da bi tamkajšnjim prebivalcem in številnim prostovoljcem izrazil svojo podporo, Letizia pa je s terena poročala o dogodku.

Poroka španskega prestolonaslednika princa Felipeja in njegove izbranke, nekdanje novinarke Letizie Ortiz Rocasolano.
Poroka španskega prestolonaslednika princa Felipeja in njegove izbranke, nekdanje novinarke Letizie Ortiz Rocasolano. FOTO: Reuters
Za Špance, ki so na poroko prestolonaslednika na svojih tleh čakali skoraj sto let, je bil dogodek izjemnega pomena.

Zaročila sta se leto dni po tem srečanju, poročila pa 22. maja 2004 v Madridu. V mestu so pred veselim dogodkom posadili kar milijon rdečih in rumenih rož, prestolnico pa so okrasili tudi z 10 tisoč zastavami in barikade, ki so množice – na ulicah se je zbralo kar milijon ljudi – ločile od 1400 povabljencev, polepšali s 35 tisoč metri blaga.

Z blagom niso skoparili niti oblikovalci nevestine obleke, ki so izbrali klasično belo barvo. Letiziin obraz je zakrivala svilena tančica, imela je štiri metre in pol dolgo vlečko z vtkanimi grbi in na glavi tiaro, darilo kraljica Sofie, ki se v družini prenaša iz roda v rod. Za šopek je izbrala preprosto cvetje, bele solzice.

Letizia, ki je že bila civilno poročena in ločena, je po poroki prejela naziv 'njena kraljeva visokost' in je prva predstavnica 'navadnih' ljudi v vrsti za španski prestol. Zadnji dan oktobra 2005 se je paru rodil prvi otrok, infantinja Leonor. V vrsti za prestol je prehitela teti in je takoj za očetom. Njena sestra, infantinja Sofia je leto in pol mlajša.

Infantinja Elena in Jaime de Marichalar y Sáenz de Tejada

Infantinja Elena se je s svojim izvoljencem, sinom grofa Ripaldskega, poročila pred 16 leti, nekaj dni pred začetkom pomladi. Vzela sta se v sevilljski katedrali pred 1300 gosti, med katerimi so bili člani kar 38 kraljevih družin. Prvič po 89 letih se je nekdo iz španske kraljeve družine poročil na španskih tleh, zaradi česar je bilo slavje še toliko večje. Rodila sta se jim dva otroka. Starejši Felipe ima danes 12, mlajša  Victoria pa 10 let. Par se je po več letih ločenega življenja lani tudi uradno razšel.

Infantinja Cristina in Inaki Urdangarín

Infantinja Cristina in Inaki Urdangarín sta se poročila v Barceloni, kjer še vedno domujeta.
Infantinja Cristina in Inaki Urdangarín sta se poročila v Barceloni, kjer še vedno domujeta. FOTO: Reuters

Najmlajša hči španskega kraljevega para je, podobno kot njen brat, vzela človeka, ki ni plemiške krvi. Z rokometašem Inakijem Urdangarinom sta se srečala med olimpijskimi igrami v Atlanti leta 1996 in se maja naslednje leto zaročila. Za poroko sta izbrala jesenski čas, mesec oktober, usodni da pa sta dahnila v Barceloni, kjer še vedno živita. Na poroki je bilo 1500 svatov, ki so lako prisluhnili kar trem zborom. Eden je pel v španskem, eden v katalonskem, eden pa v baskovskem jeziku, s čimer so želeli poudariti enotnost države. Par ima štiri otroke, Juana Valentina (11), Pabla Nicolasa (10), Miguela (9) in Irene (5).

ŠVEDSKA

Kralj Carl Gustav in kraljica Silvia

Kralj Carl Gustav in kraljica Silvia danes
Kralj Carl Gustav in kraljica Silvia danes FOTO: Reuters

19. junij 1976 je bil za Švede izjemno pomemben dan. Njihov kralj je dobil ženo, oni pa po 11 letih kraljico. Carl Gustav je svojo izbranko Silvio Sommerlath popeljal pred oltar 19. junija 1976, ko je že vladal Švedski, kar se je zgodilo prvič po letu 1797. Razlog je preprost: če bi se vzela, ko je kraljeval njegov dedek Gustav VI. Adolf, ne bi nikoli sedel na švedski prestol. Stari mož, prepričan, da se morajo plemiči poročati s plemiči, bi mu namreč odvzel nasledstvene pravice. Tako pa je Silvia takoj, ko je izrekla usodni da, postala kraljica. V istem trenutku je nacionalna televizija sporočila: "Ura je 12:21 in Švedska ima kraljico!" Za državo je bilo to izjemnega pomena. Vse od leta 1965, ko je umrla kraljica Louise, babica kralja Carla Gustava, so vlogo prve švedske dame opravljale princese. Njegova mama ni nikoli sedla na prestol.

Kraljica Silvia, sicer potomka portugalskega kralja Alfonsa III. in njegove konkubine Marie Peres de Enxara, je bila rojena v Nemčiji, deset let pa je živela v Braziliji. S takrat še švedskim princem sta se spoznala na olimpijskih igrah v Münchnu. Poročila sta se pred 1200 povabljenci v osrednji katedrali v Stockholmu.

Silvia si je zaželela preprosto obleko, zato pa je tiara, ki jo je nosila, eden najbolj cenjenih in najpomembnejših kosov v kraljevi zbirki draguljev. Prenaša se iz roda v rod.

Švedski kralj in kraljica imata tri otroke. Najstarejša je danes 33-letna princesa Victoria, sledi princ Carl Philip, ki bo v kratkem praznoval 32. rojstni dan, najmlajša, princesa Madeleine, pa ima 28 let.

Princesa Victoria in Daniel Westling

Razigrane princese dež ni motil.
Razigrane princese dež ni motil. FOTO: Reuters
Isto tiaro kot švedska kraljica Silvia so na svoj poročni dan nosile tudi danska kraljica Ingrid, ki je bila rojena kot švedska princesa, kraljeva mama princesa Sybilla, njegove sestre in njegova hči, princesa Victoria.

Švedska prestolonaslednica je poskrbela za dogodek lanskega leta v svoji domovini, ko se je poročila z nekdanjim trenerjem fitnesa Danielom Westlingom. Pred oltar sta stopila 19. junija, na dan, ko sta njena starša praznovala 34. obletnico poroke.

Zaroko so razglasili 16 mesecev prej, potem je svoje dovoljenje najprej dal kralj, za njim pa še vlada. Tako je zapisano v švedski ustavi, princ ali princesa, ki tega ne spoštuje, pa izgubi pravico do prestola. Par za zdaj še nima otrok, če jih bosta imela, pa bodo v vrsti za prestol takoj za svojo mamo.

Priljubljenost monarhije je po poroki močno narasla. Raziskava je pokazala, da jo podpira kar 70 odstotkov Švedov in le 16 odstotkov bi jo razpustilo.

DANSKA

Princ Frederik in Mary Donaldson

Poroka prestolonaslednika najstarejše evropske monarhije in svetovalke za trženje z daljne Tasmanije je doslej medijsko najbolj odmeven dogodek na Danskem. Neposredni prenos obreda je spremljalo kar 180 milijonov gledalcev,

Danski prestolonaslednik Frederik je po nevesto odšel na Tasmanijo.
Danski prestolonaslednik Frederik je po nevesto odšel na Tasmanijo. FOTO: Reuters

Princ Frederik in Mary Dolandson sta se vzela 14. maja 2004 v Koebenhavnu. Nevesto je pred oltar pospremil njen oče, učitelj matematike. Sicer pa je to še en par, ki se je spoznal na olimpijskih igrah. Usodne so bile tiste v Sydneyju leta 2000.

Skoraj natanko leto in pol po poroki sta dobila prvega sina. Tradicija veleva, da je lahko danskemu kralju ime ali Frederik ali Christian, zato prav velike izbire pri imenih nista imela. Odločila sta se za drugo. Leto in pol pozneje je dobil sestrico, princeso Isabelle, prve dni januarja pa sta se jima pridružila dvojčka, princ Vincent in princesa Josephine.

Princ Joachim in Alexandra Christina Manley

Frederika je mlajši brat s poroko prehitel za skoraj deset let. Novembra 1995 je pred oltar popeljal v Hongkongu rojeno Alexandro Christino Manley, ki ima britanske, kitajske, češke in avstrijske prednike, ne pa tudi danskih. Kljub temu se je Dancem takoj prikupila. V izjemno kratkem času se je naučila njihovega jezika, zaradi človekoljubnega udejstvovanja in smisla za modo pa so ji nadeli vzdevek Diana severa. Zakon je trajal slabih deset let, nato sta se ločila. Princ Joachim je bil po 160 letih prvi član danske kraljeve družine, ki se je odločil za ta korak. Par je še vedno v prijateljskih odnosih, saj skupaj skrbita za svoja otroka, princa Nikolaia in Felixa, stara 11 in osem let.

Princ Joachim in Marie Cavalier

Joachim je po 160 letih prvi danski princ, ki se je ločil. V samskem stanu pa ni zdržal dolgo.
Joachim je po 160 letih prvi danski princ, ki se je ločil. V samskem stanu pa ni zdržal dolgo. FOTO: Reuters

Pred tremi leti se je princ Joachim poročil drugič, spet s tujko. Izbral je Francozinjo Marie Chevalier, za svoji priči pa je izbral kar sinova. Dečkoma se je naslednjo leto pridružil še en otrok, princ Henrik.

NORVEŠKA

Kralj Harald in kraljica Sonja

Par, ki na skupni poti vztraja skoraj 43 let, je moral pokazati veliko odločnosti in tudi trme, da je nanjo sploh lahko stopil. Takrat še princ Harald in Sonja Haraldsen sta se poročila 29. avgusta 1968 po desetih letih ljubezenske zveze in po dolgem prepričevanju njegovega očeta kralja Olava, naj jima poroko dovoli. Nazadnje naj bi se sin zatekel k izsiljevanju: ali Sonja ali nobena. Šele takrat naj bi kralj, v strahu, da bo družina ostala brez potomca, kar bi lahko pomenilo tudi konec kraljevine, končno pristal. Rodila sta se jima dva otroka, princ Haakon in princesa Martha Louise, imata tudi kar šest vnukov.

Princ Haakon in Mette-Marit Tjessem Høiby

Princ Haakon in Mette-Marit Tjessem Høiby - 4
Princ Haakon in Mette-Marit Tjessem Høiby - 4 FOTO: Reuters

Njun najstarejši sin je šel v upiranju tradiciji še korak dlje. Poročil se je z materjo samohranilko, ki so ji očitali tudi kar nekaj grehov iz preteklosti. Udeleževala naj bi se zabav, kjer ni manjkalo heroina, in oče otroka je bil obsojen zaradi prekrškov, povezanih z drogo. Da bi utišal kritike, je princ Haakon sklical tiskovno konferenco in podanikom pojasnil, da "je bilo mladostno uporništvo njegove bodoče soproge morda izrazitejše kot pri drugih“, da pa se ji kljub temu ne bo odpovedal. In tako je bila 25. avgusta 2001 v katedrali v Oslu poroka.

Med 750 svati so bili štirje kralji, pet kraljic in 21 princev in princes. Tako kot pri izbiri neveste se princ tudi pri poročnem obredu ni držal tradicije. Izbranko je namreč pred oltar pospremil kar sam.

NIZOZEMSKA

Kraljica Beatrix in Claus von Amsberg

Ena najbolj kontroverznih kraljevih porok minulega stoletja je bila tista, ki je združila nizozemski kraljevi par, kraljico Beatrix in princa Clausa. Bilo je v Amsterdamu, 10. marca 1966, obred pa je vodil župan mesta.

Nizozemci nad zvezo svoje bodoče kraljice in nemškega aristokrata, ki je kot diplomat delal za nemško zunanje ministrstvo, niso bili navdušeni. Zamerili so mu njegovo preteklost, v kateri je služil v Hitlerjevi vojski. To je izzvalo množične proteste, med katerimi so vzklikali gesla proti soprogu svoje bodoče kraljice. Na poročni sprevod je nekdo celo vrgel dimno bombo, sledil je spopad med policisti in protestniki. Z leti so ljudje na to pozabili, princ Claus pa se jim je močno prikupil. Ko je leta 2002 umrl, je za njim žalovala celotna država.

Princ Willem-Alexander in Maxima Zorreguieta

Princ Willem Alexander in Maxima - 4
Princ Willem Alexander in Maxima - 4 FOTO: Reuters

Poroka nizozemskega prestolonaslednika z argentinsko svetlolasko Maximo Zorreguieto je bila še ena, ob kateri so ljudje dvigovali obrvi. Motila jih je preteklost njenega očeta, saj je bil v 70. letih minister v vladi generala Videla, ki je bil odgovoren za umore in izginotja političnih nasprotnikov. Z vprašanjem, ali je njegova hči lahko bodoča nizozemska kraljica, se je ukvarjal celo parlament. Nekateri poslanci so celo namigovali, da bi se moral Willem-Alexander v primeru poroke z njo odpovedati prestolu in on jim je dal vedeti, da je to pripravljen storiti. Nazadnje so našli salomonsko rešitev: princ se je lahko poročil in lahko bo postal kralj, tast pa ni smel priti na poroko. Poročila sta se 2. 2. 2002.

Zgodovina se je na nek način ponavljala, saj so imeli Nizozemci podobne pomisleke tudi glede njegovega očeta. In tako kot jim je k srcu prirasel princ Claus, je njihova ljubljenka postala tudi princesa Maxima.

BELGIJA

Princ Phillipe in Mathilde d'Udekem d'Acoz

Princ Phillipe je podanike navdušil z izbiro neveste. Prvič v zgodovini bodo namreč imeli belgijsko kraljico.
Princ Phillipe je podanike navdušil z izbiro neveste. Prvič v zgodovini bodo namreč imeli belgijsko kraljico. FOTO: Reuters

Poroka belgijskega prestolonaslednika princa Phillipa je bila zgodovinska, toda ne zaradi njega, ampak zaradi njegove neveste, Mathilde d'Udekem d'Acoz. Nekoč bo namreč postala prva v Belgiji rojena belgijska kraljica. Pozornost naroda v državi, ki je ves čas na robu razkola, je bila zato nedeljeno usmerjena nanju. Kljub temu je bila na dan poroke v Bruslju manjša gneča, kot so pričakovali. K temu je po eni strani prispeval strupen mraz – poroka je bila v začetku decembra 1999 – po drugi pa brezplačen javni prevoz, darilo Belgijcem ob veselem dogodku. Poročni obred so opravili v vseh treh uradno priznanih jezikih – nizozemskem, francoskem in nemškem. Par ima danes štiri otroke, prestolonaslednico princeso Elisabeth, princa Gabriela, princa Emmanuela in najmlajšo, princeso Eléonore.

LUKSEMBURG

Nadvojvoda Henri in María Teresa Mestre y Batista-Falla

Nadvojvoda Henri in María Teresa Mestre y Batista-Falla
Nadvojvoda Henri in María Teresa Mestre y Batista-Falla FOTO: Cour Grand Ducale Archives

Henri Albert Gabriel Félix Marie Guillaume Luksemburški in María Teresa Mestre y Batista-Falla, luksemburški nadvojvodski par, sta letos na valentinovo praznovala 30. obletnico poroke.

Par ima pet otrok, a le štirje še imajo nasledstvene pravice. Najmlajši, princ Louis, se jim je namreč odpovedal, da bi se lahko poročil s prijateljico neplemiškega rodu Tessy Antony. Poročila sta se konec septembra 2009, ko sta bila stara komaj 20 let. Takrat sta že imela šestmesečnega sina Gabriela.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

martalanc
29. 04. 2011 18.49
+1
je treba delat , ne pa se kralje igrat
Martian
27. 04. 2011 12.31
+1
c.m.27.04.2011, 08:107 že ime samo pove, pravljična bitja so za v pravljice ---- dopovej ti to našim levakom
kotletix
27. 04. 2011 12.08
+1
Pijavke na hrbtu družbe.
lucija19
27. 04. 2011 10.39
+1
bababu
27. 04. 2011 10.24
+3
Koncno se je na 24ur pojavil nekdo, ki pise konkretne clanke....predlagam, da se ga angazira tudi na drugih podrocjih, da bomo tisti ki beremo zato, da kaj izvemo, tudi tam imeli kaj prebrat!
Pinellka003
27. 04. 2011 10.00
+0
S R E D N J I V E K ! ! ! !
billie_jean
27. 04. 2011 08.16
+2
Zelo zanimivo branje! Lepo, da se ohranja tradicija monarhov, ki se nehotnehote tudi "posodabljajo".
terra luna
27. 04. 2011 08.10
-1
že ime samo pove, pravljična bitja so za v pravljice