Bolezen obraznega tumorja je številčnost populacije od leta 1996, ko so bolezen prvič odkrili, zmanjšala za 70 odstotkov. ''Populacija v divjini je okužena z nalezljivo vrsto raka. Njihovo število se je s četrt milijona zmanjšalo na 25.000. Zaradi teh številk se zdi, da je izumrtje neizbežno,'' je povedal Andrew Pottage, oskrbnik v posebni vzrejni farmi Devil Ark v Novem južnem Walesu.
Bolezen se sicer prenaša z ugrizi, ki si jih te črne napadalne živali zadajo med parjenjem ali med boji za hrano. Na obrazu se jim razvijejo tumorji, zaradi katerih se vragi počasi ne morejo več hraniti in poginejo od lakote. Večina jih pogine v prvih šestih mesecih po okužbi.
Na farmi, kjer se je lani skotilo 26 mladičev, si želijo, da bi tasmanske vrage vrnili nazaj v njihovo naravno okolje na Tasmanijo takoj, ko bo bolezen izginila po naravni poti.
Zanimivosti
FOTO in VIDEO: Tasmanski vragci nemočni proti raku
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
J.R.
Komentarji
4
Ogrožena vrsta tasmanskih vragov si je vsaj nekoliko opomogla, potem ko se je v Avstraliji rodilo 40 mladičkov. V njihovi domovini na otoku Tasmanija namreč te živali množično zbolevajo za vrsto raka, ki jih je pripeljal na rob izumrtja.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.