Zanimivosti

FOTO in VIDEO: Rojstvo vulkanskega otočka

Tokio, 21. 11. 2013 12.05 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Japonci se veselijo. Po izbruhu vulkana v bližini otoka Nišinošima je nastal majhen otok. Ali bo otoček obstal, bo pokazal čas. Vodni tokovi in erozija mu namreč niso naklonjeni, kar pa Japoncem ni pokvarilo razloga za slavje.

V japonski otoški verigi Ogasavara je po izbruhu podvodnega ognjenika nastal nov otok. Gre za zelo majhen otoček, ki ima le okoli 200 metrov premera. Iz otoka se še vedno kadi, prvi posnetki pa so navdušili številne Japonce, ki so na seznam japonskega ozemlja dodali nov otok.

Prve posnetke mladega otoka je naredila japonska obalna straža. Ob izbruhu ognjenika sta se vulkanski prah in vodna para dvignila kar 600 metrov visoko v zrak, so sporočili.

Mali otoček, dolg 200 metrov, se morda ne bo obdržal dolgo, če pa bo na površino prišlo dovolj lave in se bo ta strdila, bi ga lahko Tokio vrisal na zemljevide.
Mali otoček, dolg 200 metrov, se morda ne bo obdržal dolgo, če pa bo na površino prišlo dovolj lave in se bo ta strdila, bi ga lahko Tokio vrisal na zemljevide. FOTO: Reuters

Visok predstavnik japonske vlade Jošihide Suga se je danes pošalil, da bi otoček lahko pomenil širitev japonskega morskega ozemlja, pri čemer je imel v mislih diplomatski spor s Kitajsko in Južno Korejo glede lastništva nad drugimi otoki, ki so sicer daleč stran od novega otočka.

Rojstvu novega otoka je bil septembra priča tudi Pakistan. 20 metrov visoko in 90 metrov široko gmoto blata in kamenja je ustvaril močan potres, ki je udaril jugozahod države. Ta fenomen na obali blizu pristanišča Gvadar je poskrbel za veliko začudenje, a strokovnjaki so tako kot na Japonskem dali vedeti, da ni veliko možnosti, da se bo obdržal.

Japonska ima evidentiranih okoli 6000 otokov. Nazadnje je na tak način nastal nov otok leta 1973, in sicer otok Nišinošima. To je novo nastalemu otoku najbližji otok in je prav zaradi svoje geološke mladosti in pestre vulkanske dejavnosti še nenaseljen.

Izbruh podvodnega vulkana na tem vulkansko zelo aktivnem območju ni nič posebnega. Se pa zelo redko zgodi, da bi bilo izbruhanega materiala (pepela in kamenja) toliko, da bi seglo vse do površja. Obstoj otoka je zelo vprašljiv. Sipek material bi lahko vodna erozija kaj hitro začela odnašati. O poimenovanju otoka japonske oblasti tako še ne razmišljajo, saj bo najprej treba počakati, ali se bo otoček obdržal.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

InnerSoul
21. 11. 2013 13.11
+2
Japonci naj najprej poskrbijo za katastrofo imenovano Fukušima,ki še danes ni stabilizirana,potem pa naj praznujejo. Ker ko bo naslednji veliki potres ne bojo mel kaj več praznovat...
CRNALUKNJA
21. 11. 2013 13.18
-9
ti se brigaj za sebe a ne za japonsko in japonce...
gram.
21. 11. 2013 13.22
+11
crnaluknja, fukušima se tiče tudi tebe. če ne danes, pa jutri.
znesek123
21. 11. 2013 13.09
+4
kaj pa tist otok ki je pred kratkim nastal tudi v pakistanu še obstaja ? drugače pa zelo zanimivo .