V Postojnski jami se je zgodil čudež, so sporočili iz te priljubljene turistične destinacije. Namreč, te dni so v Postojnski jami opazili še en svetovni presežek. Prvič v zgodovini se je zgodilo, da so bili v turistični jami priča izjemnemu dogodku, in sicer izleganju jajčec človeške ribice, ki velja za najbolj zapleteno in skrivnostno bitje podzemlja.
V akvariju Postojnske jame, je ena od človeških ribic 10. avgusta začela izlegati jajčeca. "Gre za pravi čudež narave, za nas pa dokaz, da za jamo in življenje v njej skrbimo, kot ji pritiče," so s ponosom sporočili na današnji izredni novinarski konferenci.
Akvarij v Postojnski jami so zatemnili in zavarovali, da bi ribici omogočili mirno in nestresno okolje. Znotraj akvarija je tudi pregrada, ki jo fizično ločuje od drugih ribic, da ne bi ogrozile jajčec. Dogajanje je pod strokovnim vodstvom Slavka Polaka in Gregorja Aljančiča posnel Ciril Mlinar, ki ima doslej edini posnetke breje človeške ribice v naravnem okolju.
"Čudež porajanja je povzročil razburjenje v strokovni javnosti, saj gre za edinstven dogodek v svetovnem merilu, med zaposlenimi pa pravcato razneženje, saj tako lepega dogodka še niso nikoli doživeli. Vsi napeto spremljamo dogajanje v naši 'jamski porodnišnici' in o vsem vas bomo sproti obveščali," so še sporočili.
Predsednik uprave Postojnske jame Marjan Batagelj je pojasnil, da so morali po odkritju prvih jajčec takoj ukrepati, saj je obstajalo veliko nevarnosti. Ena od teh so druge človeške ribice, ki hočejo jajca pojesti, drugo nevarnost pa predstavljajo tudi gostje v jami, ki bi lahko ribico vznemirjali.
Nekaj podrobnosti o razmnoževanju človeške ribice
Znanstveniki so za zdaj lahko opazovali le razmnoževanje človeških ribic v ujetništvu v jamskih laboratorijih v Tularju pri Kranju in v Moulisu v Franciji. Reprodukcijski ciklus glede na dognanja iz jame Tular traja od 7 do 8 let. Samica z manjšimi prekinitvami postopno približno tri tedne odlaga jajčeca (do 70) v premeru približno 12 mm. Prileplja jih posamič na spodnjo stran ploščatih skal. Mrestišče meri v premeru od 15 do 30 cm. Predvidevajo, da se samica zadržuje ob jajčecih tako dolgo, dokler se po treh do štirih mesecih iz njih ne izležejo do 2 cm velike ličinke. Še dober mesec po tem ličinke živijo od rumenjaka, shranjenega in dobro vidnega v celicah prosojne črevesne stene. Ličinke imajo debelo, oblo glavico, oči so dobro vidne. Po hrbtu so precej pigmentirane. Kratke sprednje nožice imajo že tri prstke, zadnje so le štrclji. Po približno treh mesecih postanejo paglavci, podobni odraslim človeškim ribicam. Človeška ribica spolno dozori v podobi ličinke (tej posebnosti strokovno pravimo neotenija) po 14 letih. Živi do 100 let.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.