Zanimivosti

Bi staro majico predelali v lepo torbo? Obiščite Ekokaravano!

Postojna, 10. 02. 2012 09.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Vas zanima, kako lahko iz odpadnega materiala zgradimo pravo ptičjo hišico? Bi radi iz stare majice izdelali privlačno torbo ali pa z nekom izmenjali oblačila? Obiščite Ekokaravano, ki je tokrat v Postojni!

Ekokomiki v Izoli - 2
Ekokomiki v Izoli - 2 FOTO: Ekokomiki

Ekokaravana , ki bo med 1. februarjem in 21. marcem obiskala 10 slovenskih mest, se bo po prvem postanku v Izoli danes ustavila v Postojni. Med 13. in 18. uro se bodo lahko v večnamenski dvorani OŠ Antona Globočnika obiskovalci, ki jim ni vseeno za naše okolje, naučili veliko praktičnih stvari.

Bi radi iz stare majice naredili čudovito torbico? V Postojni lahko danes obiščite delavnico Ekokaravane, kjer vam bodo pri tem pomagali.
Bi radi iz stare majice naredili čudovito torbico? V Postojni lahko danes obiščite delavnico Ekokaravane, kjer vam bodo pri tem pomagali. FOTO: Blaž Garbajs

Osnovnošolci bodo iz odpadnega materiala izdelovali ptičje hišice in plastične okrasne rožice vseh vrst in barv, sporočajo predstavniki Ekokaravane. Sledila bo ustvarjalna delavnica, na kateri bodo vsi, ki znajo šivati in bodo s seboj prinesli rabljeno majico, izdelovali torbe in vrečke. Ob 16.30 bo na vrsti pravljica za otroke, sledila pa bo priljubljena izmenjava oblek in igrač. Slednja poteka po načelu prinesi 5 in odnesi 5. "Če vam ni do izmenjave, lahko prinesete oblačila, ki ste se jih naveličali ali jih ne potrebujete več, na zbirno mesto Ekokaravane med 13. in 18. uro,“ še pravijo. Udeleženci bodo lahko ves dan sodelovali tudi v nagradni igri Zadeni koš, zbirali rabljene mobilne telefone, si ogledali zanimive okoljevarstvene filme ter se na koncu tudi prijavili na akcijo Očistimo Slovenijo 2012.

Zaradi omejenega števila udeležencev je obvezna prijava na vse delavnice in pravljico na mail: anita.novak@ocistimo.si in prijave@boreo.si.

Kaj je Ekokaravana?

Ekokaravana je projekt, ki skozi zabavo na interaktiven način spodbuja ustvarjalnost in nas ozavešča o tem, kako preprost in zabaven je v resnici pojem trajnosti. Namen Ekokaravane je seveda tudi približati projekt Očistimo Slovenijo 2012 čim večjemu številu prebivalcev Slovenije.

Ekokomiki sicer v Postojni ne bodo nastopali, jih pa že nestrpno pričakujejo v Mariboru, kjer bodo nastopili 24. februarja.
Ekokomiki sicer v Postojni ne bodo nastopali, jih pa že nestrpno pričakujejo v Mariboru, kjer bodo nastopili 24. februarja. FOTO: Ekokomiki

Na Ekokaravanah prikazujejo dobre prakse na področju ekologije in okoljskega ozaveščanja, organizirajo in vodijo ustvarjalne delavnice za otroke, izmenjavo oblačil in mnoge druge dejavnosti. Po vseh večjih slovenskih mestih pa za nasmeh do ušes skrbijo ekokomiki. Njihov prvi nastop je potekal v Izoli, nekaj odlomkov pa si lahko ogledate v zgornjem videu.

Na Ekokomike se lahko prijavite tudi vi, če svoje skeče iz stand-up komedije ali improvizacije objavite na Facebooku, kjer bodo uporabniki s klikom na gumb "všeč mi je" izbrali najboljše. Organizatorji vas bodo nato povabili, da predstavite ekohumor tudi na pravem igralskem odru, zmagovalec pa bo za nagrado dobil potovanje za dve osebi v Prago.

'Državljani imamo moč'

Še 43 dni nas loči od dneva, ko bomo čistili Slovenijo in začeli polletno čistilno akcijo planeta. V Sloveniji zaenkrat poteka vse po planih, prijavljenih je približno 55.000 prostovoljcev, organizacija akcije pa poteka v 170 občinah. Trenutno je v registru divjih odlagališč 14.000 lokacij. O napredku sistemskega reševanja na tem področju od leta 2010 se bodo organizatorji projekta z vsemi deležniki na tem področju pogovarjali 14. februarja na posvetu na Brdu. Za odločnejše ukrepanje in pospešitev dela inšpektorjev pa so se odločili sami.

"Državljane pozivamo, naj nam pošiljajo fotografije ali video gradivo divjega odlaganja. Mi bomo prejeto gradivo datirali, anonimno objavili na naši spletni strani ter še isti dan prijavili inšpekciji in omogočili spremljanje procesa reševanja posameznih primerov širši javnosti. Ekologi brez meja

"V preteklih vikendih nam je vreme omogočalo več gibanja na prostem in nekateri sprehajalci so naleteli na zanimive pripetljaje. Na nas se je obrnilo precej občanov z vprašanjem, kaj lahko storijo, če imajo fotografijo nekoga, ki v naravo odlaga smeti, kaj lahko storijo z registrsko oznako avtomobila, ki so si jo zapomnili, nimajo pa fotografije, in podobno,“ pravijo. Za nasvet so povprašali informacijsko pooblaščenko, ki jim je dejala, da morajo verjeti v pravno državo ter tovrstna dejanja prijaviti inšpektoratu. "Tudi pri Ekologih brez meja se strinjamo, da je treba najprej izkoristiti vse pravne poti – a te, kot se kaže do sedaj, niso učinkovite,“ je tedaj dejal Janez Matos in svoje trditve podkrepil s podatkom, da je lansko leto inšpekcija kaznovala le dve fizični osebi s kaznijo 500 evrov in eno pravno osebo s kaznijo v višini 10 tisoč evrov. To je sicer najmanjša možna kazen, pravi in dodaja, da je treba razbiti idejo, da se odlaganje smeti v naravo splača.

Ekokaravana, Ekokomiki in nagradna igra Ne smetim – dobim so začeli popotovanja po Sloveniji, na Smetovno povabilo prihajajo prva povabila, 15. februarja pa se pričenja tudi oglaševalska kampanja. Ambasadorji se pridno soočajo z drugim izzivom, v katerem 14 dni ne smejo vzeti nove plastične vrečke, Vlado Kreslin pa že snema videospot za himno projekta.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.