Zanimivosti

Einsteinovi zapiski na internetu

Jeruzalem, 16. 03. 2011 16.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Arhiv slovitega znanstvenika Alberta Einsteina bodo v Jeruzalemu v celoti digitalizirali, prihodnje leto pa bo že dostopen na javnih internetnih straneh.

Hebrejska univerza v Jeruzalemu
Hebrejska univerza v Jeruzalemu FOTO:

Znanstvenik judovskega rodu Albert Einstein je po svoji smrti leta 1955 za sabo pustil več kot 80 tisoč najrazličnejših dokumentov, ki jih hrani Hebrejska univerza v Jeruzalemu.

Ravnatelj te ustanove Roni Grosz je povedal: "Gre za najbolj obsežno zbirko Einsteinovih dokumentov, izjemno pomembno za zgodovino 20. stoletja."

S Hebrejske univerze se sporočili, da hranijo Einsteinove znanstvene beležke, korespondenco s kolegi ter razna besedila, ki jih je utemeljitelj sodobne fizike napisal o znanstvenih, filozofskih in političnih temah. Načrtujejo, da bodo v roku enega leta celotno zbirko digitalizirali in jo v celoti objavili na spletnih straneh.

Zapiski švicarsko-ameriškega fizika in matematika nemškega rodu bodo za marsikoga izjemno zanimivi.
Zapiski švicarsko-ameriškega fizika in matematika nemškega rodu bodo za marsikoga izjemno zanimivi. FOTO: Reuters


 

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PowRider
18. 03. 2011 00.10
No naj še nekaj dodam, in sicer, iz Maxwellovih enačb se ne pride takoj do ugotovitve da je polje B vrtinčno, kajti to je skrito globoko v enačbah, se pa vrtinčnost polja B najhitreje vidi iz Amperove magnetne sile ali pa iz Biot-Savartovega zakona, kateri pa pride direktno iz Amperove magnetne sile...
PowRider
17. 03. 2011 18.48
Eye-of-Horus 17.03.2011, 10:57 Drugače se je pa izmenični tok uporabljal že pred Nikolom Teslo, on ga je hotel le uporabiti za napajanje gospodinjstev in vsega zaradi indukcije, katero je odkril Michael Faraday. In sicer na principu njegovega odkritja delujejo transformatorji, elektromotorji, kar je potem razvil Tesla. Potem elektromagnetno valovanje in prenos energije skozi prazen prostor je odkril Heinrich Hertz, tesla je uporabil njegova odkritja in je uspel poslati določene podatke na daljavo. Potem magnetno polje je vrtinčno, kar se takoj vidi iz vektorskega produkta iz Maxwellovih enačb, katere so mimogrede že pred hertzom NAPOVEDOVALE elektromagnetno valovanje, ter da potuje s svetlobno hitrostjo, kar se je že Michael Farraday trudil da bi dokazal vendar je imel premalo matematičnega znanja. Težko je kar govoriti da je tesla car, kajti ob tem pozabite na vse predhodnike, ki so zame še veliko večji carji, saj so morali odkriti čisto osnovne stvari in jih tudi matematično dokazati, kar pa je bila v tistem času zelo huda znanost. Da me ne boste slučajno napadli, tudi Tesla je car in nam je zapustil ogromno naprav katere srečujemo na vsakem koraku!
PowRider
17. 03. 2011 18.24
VirusSlo 17.03.2011, 09:09 Imaš popolnoma prav! Če bi le eden izmed njih manjkal po vsej verjetnosti danes nebi bili tako razviti kot smo. In pa zakaj tako poveličujete Teslo? Da ne bo pomote, je zelo veliko naredil na področju elektrotehnike, vendar ni pa najpomembnejši. Drugače pa vsaka mu čast saj je uspel odkritja drugih znanstvenikov uporabiti in iz njih narediti naprave katere je! Če nebi bilo predhodnikov tudi Tesla nebi toliko naredil kot je.
_tilia_
17. 03. 2011 13.23
Hmm, kaj pa Einsteinov E = mc2 ? In atomska energija? Prekletstvo in blagoslov človeštva hkrati. Tesla je car, itak.
VirusSlo
17. 03. 2011 13.12
Ja pa saj ni nihče nič slabega napisal o Tesli. Tudi njegov doprinos k moderni znanosti je neprecenjiv. Jaz sem samo povedal, da je neposredna primerjava Tesle in Einsteina neumesna. Tesla je bil pač bolj praktik, Einstein pa bolj teoretik in so potem drugi izumitelji na podlagi teh teorij razvijali nove naprave. Ampak zato te teorije niso nič manj vredne.
VirusSlo
17. 03. 2011 09.09
Z vsem spoštovanjem do Tesle, ki je tudi bil izjemen znanstvenik, ne govorite neumnosti. Tesla je bil izumitelj in inženir, zato so bile rezultat njegovega dela večinoma konkretne naprave. Lahko bi rekli da je bil neke vrste old-school znanstvenik. Einstein se je pa bolj ukvarjal s teorijami, zato on osebno kaj dosti otipljivega nima za pokazat, a vendar brez njegovega dela danes ne bi imeli celega kupa naprav (od laserskih tiskalnikov do GPS naprav itd...).
Yugos
16. 03. 2011 23.50
Zanimivo je kako je največji znanstvenik, kaj pa praktična znanost, čemu je on pripomogel? Ko jso Tesla in njegovi čudeži zaprti v strogo zaupnih datotekah in je prispeval več, medtem Einsteina visok in zelo številčen židovski krog ščiti pred ostalimi znanstveniki in povzdiguje v nebo...
paragraf
16. 03. 2011 21.43
Tesla je absolutno največji car!
gepl
16. 03. 2011 18.23
tudi brez njega bi svet obstajal ;) še vedno mi je Tesla zakon ;)
Ramzess
16. 03. 2011 17.46
Glih bodo vse dali gor, del njegovega se skriva kot le kaj pred svetom.