Zanimivosti

FOTO in VIDEO: Ste sposobni zmazati 30-centimetrskega dunajca?

Dunaj, 14. 09. 2012 06.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Jure Rejec/Mateja Klavs
Komentarji
111

Avstrijska prestolnica se ponaša s kar nekaj kulinaričnimi dobrotami. Če je med glavnimi jedmi slavo Dunaju v svet ponesel dunajski zrezek, pa je med slaščicami kraljca torta Sacher. In prav zaradi nje so se bile prave sodne bitke.

Avstrijska prestolnica Dunaj ni znana le po valčku, zboru pojočih dečkov in najstarejšem živalskem vrtu na svetu, ampak tudi po znamenitih dunajskih zrezkih. Recept za njihovo pripravo so nam razkrili v restavraciji Figlmüller, kjer jih strežejo že vse od leta 1905.

''V Avstriji je to nacionalna jed že več kot 100 let,'' je pojasnil Hans Figlmüller, lastnik restavracij z istim imenom. Njegov prednik Johann Figlmüller je prvo restavracijo odprl blizu katedrale svetega Štefana, kjer stoji še danes.

Originalni dunajski zrezek se pripravi iz telečjega mesa. Kadar uporabijo svinjino, bo na meniju pisalo "Wiener Schnitzel vom Schwein" (svinjski dunajski zrezek).

V restavracijah Figlmuller za dunajske zrezke uporabljajo svinjino, in sicer file. Za en zrezek zadostuje 250 gramov mesa, ki ga oblikujejo do ustrezne oblike in debeline. Sledi priprava zrezka na cvrtje: soljenje, nanos moke, mešanice jajc in mleka ter drobtin iz avstrijskih kajzeric, ki jih pečejo prav za ta namen.

Pri cvrtju uporabljajo tri različne ponve s tremi različnimi temperaturami. ''Zakaj imamo tri ponve? Ko damo zrezek v prvo ponev, temperatura olja pade in zrezek se ne ocvre dobro,'' je pojasnil Harald Prochazka, upravnik restavracij Figlmüller. ''Prestavimo ga v drugo in nato tretjo ponev z bolj vročim oljem, zato dobimo zelo hrustljav in okusen zrezek.'' Ker so zrezki zelo tanki, so v olju vsega skupaj le pol minute.

Po pravilu je zrezek večji od krožnika, v premeru pa meri nekaj čez 30 centimetrov. Ali ga gostje uspejo pojesti? ''Rekel bi, da ga dve tretjini ljudi poje, tretjina pa ga ne more,'' je zaključil Hans Figlmüller.

Vsako leto slaščičarji Hotela Sacher spečejo in prodajo skoraj 400.000 tort Sacher, zanje pa letno porabijo več kot milijon jajc, skoraj 100 ton sladkorja in čokolade, v tonah pa gre tudi poraba moke, masla in marelične marmelade. Tort ne pečejo v samem hotelu, saj je povpraševanje preveliko in imajo zato ustrezno veliko pekarno na obrobju Dunaja. Največje povpraševanje po tortah je v božičnem času, na dan pa jih prodajo tudi do 3000.

Ker se v želodcu vedno najde prostor še za sladico ...

In tako kot dunajski zrezek slovi po celem svetu kot glavni obrok, med sladicami Dunaj predstavlja torta Sacher. In pravi sladokusci jo med obiskom Dunaja absolutno morajo poskusiti. Sploh ljubitelji čokolade. Čeprav originalni recept že skoraj 200 let skrbno skrivajo, so osnovne sestavine znane: torta je sestavljena iz čokoladnega biskvita, premazana z marelično marmelado in prelita z najboljšo temno čokolado, ki da torti tisti pravi okus.

In da Dunajčani svojo torto še kako resno jemljejo, dokazuje tudi "tortna vojna". Danes velja za "tisto pravo sacherco" torta, ki jo strežejo v hotelu in kavarni Sacher. A obstaja še ena slaščičarna, ki ima svoj recept, svoj način priprave, in ki je v začetku trdila, da prav tako izdeluje originalno torto Sacher – to je slaščičarna Demel.

Strani pa se nista prepirali le o tem, kdo ima originalen recept, pač pa tudi o tem, kako se torta pravilno pripravi. Je marmelada na sredini med dvema ploskvama biskvita ali na vrhu torte? Se pri pripravi uporablja maslo ali margarina? To so za Dunajčane resna vprašanja. Spor je trajal več let in na koncu je ime "originalna" obdržal Hotel Sacher, medtem ko je Demel torto lahko prodajal pod imenom Eduard Sachertorte oziroma danes Demel's Sachertorte.

Priprava torte Sacher v slaščičarni Demel.
Priprava torte Sacher v slaščičarni Demel. FOTO: Reuters

Bitka zaradi torte

In kako se je vse začelo? Zgodba se sliši skoraj neverjetno in kot dobra marketinška poteza, a kot nam je ob obisku kavarne Sacher na Dunaju zagotovila njihova predstavnica, je povsem resnična. Zasluge za prvi recept si lasti takrat 16-letni slaščičarski vajenec Franz Sacher, ki je moral zaradi odsotnosti glavnega slaščičarja vskočiti in za princa Metternicha izumiti novo slaščico. Avstrijski dvor in pozneje celo cesarstvo je bilo navdušeno. Recept je še izpopolnil Franzev sin Eduard, ki je kot slaščičar začel delati v Demlu. Pozneje je odprl svoj hotel Sacher in začel prodajati torto tam.

Torto Sacher tradicionalno postrežejo s stepeno smetano in skodelico dunajske kave z mlekom "Wiener Melange".

Problem je nastal, ko je gospod bankrotiral, moral prodati hotel, njegov sin pa se je kot slaščičar vrnil k Demlu in mu tudi prodal ekskluzivne pravice za Eduardovo torto Sacher. Takrat se je začela bitka za pravice, za katero večina sladkosnedcev, ki na Dunaj pridejo pokušat torto Sacher, sploh ne ve. Hotel Sacher torto trži kot originalno, a to ne pomeni, da je tudi boljša. Okusi so seveda različni in tudi največji oboževalci torte se ne morejo zediniti, katera je okusnejša. Vsekakor med njima obstaja kar nekaj razlik – originalna ima dve plati in med njima marmelado, medtem ko ima Demlova le en biskvit in marmelado pomazano le na vrhu. Obe sta preliti s čokolado, spet pa se razlikujejo njuni pečati na vrhu torte. Originalna ima okroglega z napisom Hotel Sacher, Demlova pa trikotnega.

Originalna torta Sacher je le ena. Sestavljena je iz dveh plasti biskvita, vmes je marelična marmelada, prelita pa je s čokolado.
Originalna torta Sacher je le ena. Sestavljena je iz dveh plasti biskvita, vmes je marelična marmelada, prelita pa je s čokolado. FOTO: Mateja Klavs

Kot pravijo v Hotelu Sacher, je najbolj pomembna prava kombinacija sestavin za biskvit, dodatek marmelade, ki vsebuje več sadnega deleža kot običajna marmelada, in čokoladni preliv čez torto, ki je zmešan iz treh vrst čokolade, ki jih pripravljajo prav za Hotel Sacher. Bistveno k dobremu okusu prispeva tudi dejstvo, da torte še vedno pripravljajo ročno in iz organsko pridelanih sestavin. Je pa treba tudi priznati, da torta ni ravno po okusu vsakogar. Številni se pritožujejo, da je premalo sočna, premalo rahla in preveč čokoladna, a prava torta Sacher je pač takšna.

V kavarni se sladkajo predvsem turisti

Torta Sacher je prišla tudi v Guinnessovo knjigo rekordov. Leta 1998 so namreč slaščičarji Hotela Sacher na Dunaju spekli torto velikanko, ki je imela premera dva metra in pol.

Ljudje smo vizualna bitja in sta nam pri hrani poleg okusa pomembna tudi videz hrane in ambient, v katerem razvajamo brbončice. Obisk kavarne Sacher je tudi po tej plati edinstvena izkušnja. Sobane, opremljene v elegantnem, značilno dunajskem imperialno kavarniškem stilu, tapicirane stene, stekleni lestenci, stare slike, uglajeni natakarji in natakarice ... vse to goste popelje v neko drugo obdobje.

Tudi zato je kavarna med turisti zelo priljubljena. Kot nam je povedala njihova predstavnica Christine Koza, jih obiščejo različni gostje. "Obisk je povezan predvsem z opernimi predstavami, saj stoji nasproti hotela državna opera. In ljudje, ki si pridejo ogledat katero od predstav, se pogosto ustavijo tudi na tortici in kavi," pojasnjuje Christine Koza. Tako je v času predstav več evropskih in ameriških gostov, medtem ko poleti zadnja leta opažajo veliko gostov z Bližnjega vzhoda. Res je, da zna biti v kavarni pogosto tudi precejšnja gneča in je težko dobiti mizo, a vsi, ki so že bili tam, se strinjajo, da je to izkušnja, ki je ne smete zamuditi. Pa tudi denarnica po obisku ne bo ravno presušena – tortica in dunajski kapučino vas bosta stala manj kot 10 evrov.

Natakarji in natakarice v kavarni Sacher so uglajeni in ustrežljivi, tako kot se za tak ambient tudi spodobi.
Natakarji in natakarice v kavarni Sacher so uglajeni in ustrežljivi, tako kot se za tak ambient tudi spodobi. FOTO: Mateja Klavs

Če bi radi pričarali Dunaj doma ali so se vam preprosto pocedile sline, si lahko torto Sacher pripravite tudi sami!

Torta Sacher je sicer najbolj znana dunajska sladica, ni pa tudi edina. Vsem dobro znani je avstrijski jabolčni zavitek, ki ga lahko dobite praktično v vsaki kavarni in pekarni na Dunaju. A tudi pri zavitku so Dunajčani našli jabolko spora: je pravi tisti z drobtinami ali brez njih? V Hotelu Sacher ga pripravljajo z, a če boste vprašali dunajske gospodinje, boste verjetno dobili od vsake drugačen odgovor. Vsekakor pa so glavne sestavine testo, jabolka, rozine, sladkor, jajca, moka in ščepec cimeta. Je pa še ena sladica, ki je doma na Dunaju – cesarski praženec. Podoben je palačinkam, le da je testo debelejše, zmesi pa dodajo še rozine in rum. Torej, če se boste podali na Dunaj, lačni zagotovo ne boste ostali!

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (111)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Afra Radin
13. 11. 2014 09.32
-1
Zakaj moramo Slovenci vse popljuvati ? Pa ima večina vseeno rada "dunajca". No, ta zrezek me spominja na gostilno v Stožcah, kamor smo v prejšnjih dobrih časih hodili na najboljše dunajske zrezke, ki so viseli čez velike krožnike. Ja v cm so res imeli cca 30-35 premera.
setisfekšn
29. 09. 2012 18.31
+1
Ta avstrijski dunajc je pri njih kup droptin in rtazpotegnjenega po površini in ne po globini mesa!tako da jeste samo zelo škodljive drobtine na petkrat prežganem olju!!
pingvinislo5
29. 09. 2012 18.26
+2
še zmer ga ni čez 700 gramski stejk medium zapečen :D
on39
28. 09. 2012 08.45
+1
pridite v Gorico v restavracijo,da Gianni in boste vidli,da ta zrezek 30 cm ne bi pršu niti do polfinala pri njemu ,ljubljanski se prične tam pri 35cm pa še ene pol kile krompirja zraven
Jaka Blažon
26. 09. 2012 19.56
Kaj jokate kle a je telečji/ svinski bla bla bla. Oni pač take delajo in če ti ne sede greš drugam. Pač so se znajdl da zrezek raztovčejo in je večji temu se reče dobra poteza za privabljanje strank.
seba81
12. 10. 2012 00.31
+2
Dunajaski je v originalu telečji.. isto kot če bi prodajali Sacher torto z vaniljevo kremo..
srbin333
26. 09. 2012 18.39
+2
še večji so v srbskoj republiki u Banja luki v restoranu Vrbas 100% hihihi
ramone8644
23. 09. 2012 19.13
+5
U lepinjo in dober tek!
seba81
21. 09. 2012 20.36
+4
Pravi dunajski zrezek je samo iz teletine. Vse ostalo je svinjski, puranji.... zrezek po dunajsko. Precej pod nivojem je prodajati svinjsko mesto, je pa res cenejše in lažje dobavljivo, sploh pri taki masi dnevnoocvrtih zrezkov.
Teekanne
20. 09. 2012 19.17
+9
Ni ga tiča čez prašiča...
pedritsegonita
22. 09. 2012 02.48
+1
FeelsGoodMan
19. 09. 2012 18.22
+2
Tole na sliki ni dunajc, ampak olje z dunajcm.
Misterious1203
27. 09. 2012 13.21
+1
hpcolor
16. 09. 2012 17.15
+12
sej v špar restavraciji maš tut na izbiro xl zrezek....oz. sta dva zrezka po 180g...po želji s prilogo...okusen,poceni...pa poješ brez problema ampak moreš biti res lačen...vsaj js
JoC13
16. 09. 2012 12.58
+6
"dunajski zrezki so tanJki"...
edin.zn
16. 09. 2012 12.52
+1
Zakaj svinjina?
Sperminator007
16. 09. 2012 09.48
+21
Bil na Dunaju v tej restavracij in ga zmazal kot za šalo :) Vrhunsko hrustljav! Se splača it probat.
anon.si
15. 09. 2012 21.27
+8
Zakaj je zgoraj povezava z imenom DUNAJSKI ZREZEK NEDOKONČANO? Kdaj ga bodo pa dokončali?
tomazevic007
15. 09. 2012 18.19
+6
Ljubljanski zrezek je najboljši! :P
Tone 12345
15. 09. 2012 17.20
+11
Ja mesa za 2 mm ostalo pa cvrtje!To pa bo!Če ga prepogneš 4x boš dobil normalen zrezek v loveniji 10 x 10 cm!1
Tone 12345
15. 09. 2012 17.21
+1
Zo je vse skupaj kapitalističen nateg v videzu!!!
Tone 12345
15. 09. 2012 17.22
+6
Tone 12345
15. 09. 2012 17.24
+1
Drgač je pato sicer okusna ampak življensko ogrožujoča hrana!!!
KakovostenSmeh
15. 09. 2012 17.17
+2
Za salo use...
KakovostenSmeh
15. 09. 2012 17.19
+5
*** fileji so TANJKI in ostanejo v cvrcecem olju le pol minute...
killer1971
15. 09. 2012 16.32
+5
pri volk v kamniku je približno tolk velik,je pa vsekakor debelejši
jankolino
14. 09. 2012 15.57
+8
Meso zmlateno na 2 mm debeline vsega skupaj pa je cca 15 dag, kar pa dobis ze v vsaki slovenski gostilni za malico
anon.si
15. 09. 2012 21.30
-7
Smešno mi je ko nekateri rečejo "malica" obroku, ki stane toliko kot normalen človek v trgovini s poštenimi cenami zapravi za nahraniti 4 člansko družino. To bi moralo biti imenovano svečana večerja za posebne priložnosti. Še prevelike minimalne plače so, naj jih dajo na pol da se boste nehali afnat po gostilnah.