Zanimivosti

Človek, ki namesto vas čaka v koloni

Wuhan, 09. 01. 2011 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kitajski vozniki lahko po novem najamejo človeka, ki v prometnem zamašku namesto njih počaka v avtomobilu, nato pa vozilo odpelje na cilj.

Včasih se na kitajskih cestah naredi takšna gneča, da se ji ne morejo izogniti niti motoristi (fotografija je simbolična).
Včasih se na kitajskih cestah naredi takšna gneča, da se ji ne morejo izogniti niti motoristi (fotografija je simbolična). FOTO: Reuters

Država, ki naj bi imela kar 1,3 milijarde prebivalcev, se sooča z velikim povpraševanjem po avtomobilih, zaradi tega pa je na cestah tudi vse več prometa – in kolon, ki jezijo številne Kitajce.
V nekem podjetju, ki deluje v mestu Wuhan, so za prometne težave našli zanimivo rešitev. Voznik v koloni lahko naroči človeka, ki namesto njega počaka v avtomobilu, da se promet sprosti, nato pa vozilo odpelje, kamor mu je pač naročeno. Storitev opravljajo z motocikli, na katerem se pripeljeta dva človeka. Motorist tako pripelje ''nadomestnega voznika'', naprej pa se odpelje s stranko.

Vsakodnevni prizor v Pekingu (fotografija je simbolična).
Vsakodnevni prizor v Pekingu (fotografija je simbolična). FOTO: Reuters

Kot so sporočili iz podjetja, je njihova storitev namenjena predvsem tistim, ''ki morajo nujno ujeti določen časovni rok, imajo pomemben sestanek ali pa se morajo vkrcati na letalo'', je v izjavi za javnost zapisal direktor podjetja Huang Xizhong, ki ponuja storitev za okrog 400 juanov (okrog 47 evrov).

Nadomestni vozniki so na voljo tudi v mestu Jinan, ne pa v Pekingu, saj je na tamkajšnjih avtocestah promet z motocikli prepovedan.

100 kilometrov dolga kolona
Kitajska je v povezavi s prometnimi zamaški prišla lani na naslovnice svetovnih medijev, saj se je na neki vpadnici proti Pekingu naredila kar preko 100 kilometrov dolga kolona, ki se ni sprostila kar nekaj tednov.

Še ena zanimivost: če želijo prebivalci Pekinga letos registrirati svoj novi avtomobil, morajo biti izžrebani! Oblasti so se namreč odločile, da bodo omejile njihovo število. Iznašli so loterijo, ki bo 240.000 srečnežem omogočila registracijo njihovega novega jeklenega konjička.

Leta 2010 so sicer v Pekingu registrirali skoraj tri četrt milijona novih avtomobilov.

Kako motorist najde stranko, iz podjetja niso sporočili (fotografija je simbolična).
Kako motorist najde stranko, iz podjetja niso sporočili (fotografija je simbolična). FOTO: Reuters
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bitnabit
09. 01. 2011 15.06
raje bi kupo moped
Ramzess
09. 01. 2011 11.51
"V nekem podjetju, ki deluje v mestu Wuhan, so za prometne težave našli zanimivo rešitev. Voznik v koloni lahko naroči človeka, ki namesto njega počaka v avtomobilu, da se promet sprosti, nato pa vozilo odpelje, kamor mu je pač naročeno. Storitev opravljajo z motocikli, na katerem se pripeljeta dva človeka. Motorist tako pripelje ''nadomestnega voznika'', naprej pa se odpelje s stranko." Fino, potem pa avta od nikoder, ... kraja, recimo da je tako podjetje lažno. Samo čudno ne omenja zanimive rešitve, ker mora voznik itak dati podatke o avtu, da lahko dispečer pošlje ustreznega voznika, vsi pač ne znajo vsega, niso vajeni vseh tipov, čeprav bi ti naj bili, bi lahko imel del voznikov na zložljivih manjših motociklih, ki ga pospravi v prtljažnik avta, če ugotovi da je ustrezen, prepelje avto na cilj, da motocikl ven, in se pelje nazaj. Tako lahko privarčuje pri enem vozniku, in gorivu, in še čem. "Pekingu naredila kar preko 100 kilometrov dolga kolona, ki se ni sprostila kar nekaj tednov." Saj ne morem verjet, in zakaj s ni ves ta čas. Se pravi organizacija je čisti polom. "Še ena zanimivost: če želijo prebivalci Pekinga letos registrirati svoj novi avtomobil, morajo biti izžrebani! Oblasti so se namreč odločile, da bodo omejile njihovo število. Iznašli so loterijo, ki bo 240.000 srečnežem omogočila registracijo njihovega novega jeklenega konjička." Zanimivo a slaba rešitev, bolje bi bilo omejitev števila avtov na družino, sicer se lahko zgodi da kak par ali družina ostanejo praktično brez avta, pa še nič ne morejo. "Kako motorist najde stranko, iz podjetja niso sporočili." Kako neki, po podatkih o okolici, avtu, registerski, sledi sistemu navigacije, če ga avto ima, ali telefonu, isto. Na enak način vas (lahko) najdejo tudi reševalci, ... ter da policija (oblasti).
tomazbodner
09. 01. 2011 11.46
Na zadnji sliki je Bangalore.
Prekmurje Slovenija
09. 01. 2011 11.43
HAhaha pravico vožnje z avtom moraš dobiti na loteriji
przelmuding
09. 01. 2011 11.19
Zakaj bi sploh imel avtomobil če ne moreš nikamor priti.
proofreader
09. 01. 2011 09.49
Vsaj nekaj. Dopisali so "fotografija je simbolična".
laba_laba
09. 01. 2011 09.38
Ne vem za ostale slike, za prvo pa lahko rečem, da ni iz Indije, ampak iz Indonezije, natančneje je na sliki prometni zamašek v Džakarti. Modri taksi na sliki je Toyota Avensis taksi družbe Blue Bird, ki je zraven Gamye glavna taksi korporacija v glavnem mestu. Druga značilnost pa so trume motoristov, ki so v svojem prerivanju tako uspešni, da jih na koncu pred semaforjem stoji okrog 300 v treh vrstah, šele potem pa pridejo pri speljevanju na vrsto vsi ostali. Tako da 24ur, lepo vas prosim, da raje objavite članek brez slik kot pa, da širite krivo vero po spletu. Ko pa boste objavljali kaj o Indoneziji pa me lahko kontaktirate in vam bom jaz posredovala fotografije, pri katerih ne boste rabili v oklepaj napisati, da so simbolične.
dajno
09. 01. 2011 09.12
Bi rekel da so slike iz Indije....
perlhelp
09. 01. 2011 08.47
Tudi toliko niso da bi po številnih kritikah popravili članek...
Jozi Kolar
09. 01. 2011 08.43
seveda če mu zaupaš avto
proofreader
09. 01. 2011 08.43
Glede na število prebivalcev Pekinga (22 milijonov) je stanje novih registracij podobno kot pri nas.
N001
09. 01. 2011 08.36
Pri nas ti avtomobil odpeljejo brezplačno, sam iskat ga moraš v Črno Goro!.
rudra1
09. 01. 2011 08.14
haha slika pa iz Indije
daj-daj
09. 01. 2011 08.00
Tudi reklamni napisi niso v Kitajsščini, pa registrske tudi ne. Morda bi se morali bolj potruditi in k članku dodati pravo fotografijo.
rodar1
09. 01. 2011 07.52
Na zadnji sliki ne najdem nobenega Kitajca. Je to slučajno, ali so slike in celotna novica iz kakšne druge države?