Britanci praznujejo. Njihova kraljica Elizabeta II. je namreč z današnjim dnem postala britanska monarhinja z najdaljšim stažem vladanja. Prej je ta rekord (63 let in 216 dni) imela njena pra prababica kraljica Viktorija.
Monarhinji sicer razen tega, da sta najdlje časa vladali svojemu ljudstvu, nimata veliko skupnega. Sedanja kraljica ima ob sebi že 68 let svojega soproga princa Filipa, medtem ko je kraljica Viktorija svojega soproga princa Alberta izgubila, ko sta bila poročena šele 21 let. Po smrti Alberta, ki mu je bila zelo predana, je Viktorija do svoje smrti nosila le črnino.
Različni pa sta si tudi v drugih pogledih. Čeprav Britanci vsako leto pripravijo veliko parado za svojo kraljico, se je Viktorija parade za svoj rojstni dan udeležila le enkrat, medtem ko Elizabeta svoje ni zamudila nikoli.
Viktorije prav tako niso nikoli videli, da bi na veliki četrtek upokojencem delila priložnostne kovance, medtem ko Elizabeta ni le opazovala ta običaj, ampak je bila tudi prva monarhinja, ki ga je vpeljala v vse katedrale po državi.
Viktorija je po smrti svojega soproga v parlament vstopila le šestkrat, sicer pa se je rada vmešavala v politične zadeve. Velikokrat je razjezila svoje ministre in osebne sekretarje s svojim odporom ne narediti nič, zaradi česar so jo označili za neprijetno. Kraljica Elizabeta je tako kot Viktorija vladala skozi 20. stoletje, in zdaj v 21. stoletju, pri tem pa bila priča novim tehnološkim dosežkom in zamenjavi različnih političnih prepričanj v britanski vladi. Ko je Elizabeta prišla na prestol, je bil njen prvi premier Winston Churchil, moški, ki je služil v vojski njene pra prababice, kraljice Viktorije.
Kraljica Elizabeta je tudi prva vladajoča monarhinja, ki je letela s helikopterjem ter prva britanska monarhinja, ki je kdaj koli poslala elektronsko sporočilo. Poslala je tudi sporočilo na Luno ter gostila javni koncert na svojem vrtu.
V turkiznem plašču odprla železniško progo na Škotskem
Ob današnji priložnosti je kraljica Elizabeta II. odprla novo železniško progo na Škotskem. Ob prihodu na železniško postajo v Edinburghu so jo pozdravili navdušena množica in častna garda. Tam se je vkrcala na parni vlak, ki je zapeljal po novi progi.
Ob odprtju proge je dejala, da današnji jubilej ni nekaj, za kar bi si kadarkoli prizadevala. "Dolgo življenje gre neizogibno mimo mnogih mejnikov. Moje ni izjema," je sporočila zbranim v množici, ki so mahali z britanskimi in škotskimi zastavicami. "Zahvaljujem se vsem in mnogim drugim doma in v tujini za ganljiva sporočila," je dejala.
Tudi tokrat je bila oblečena v eno svojih značilnih barvitih oprav - turkizen plašč in moder klobuk. Na plašču je imela pripeto broško, okrašeno z diamanti, ki je nekoč pripadala kraljici Viktoriji.
Britanski premier David Cameron se je kraljici poklonil v parlamentu, kjer je njeno vladavino označil za "zlato nit, ki teče skozi tri povojne rodove". "Ona je naša kraljica in ne bi mogli biti bolj ponosni nanjo," je dejal. "Tej državi služi z nezgrešljivo milino, dostojanstvom in spodobnostjo in naj bo tako še dolgo," je še dodal.
V njeno čast se je po reki Temzi spustila flotilja ladij, odjeknile so salve in zadoneli zvonovi v westminstrski opatiji.
Kakšne prednosti ima britanska kraljica?
Prednosti, ki jih ima britanska kraljica pred navadnimi smrtniki, so številne. Med njimi je ta, da kraljica ne potrebuje vozniškega dovoljenja in je tako edina oseba v Veliki Britaniji, ki lahko vozi brez njega. To pa ne pomeni, da ne zna voziti. Med drugo svetovno vojno je namreč vozila kombi nujne medicinske pomoči.
Kraljica lahko po svetu potuje brez potnega lista, ker je izdan v njenem imenu in bi bilo smešno, če bi si ga izdala sama.
Kraljica je tudi upravičena do dveh praznovanj rojstnega dne. Medtem ko je njen dejanski rojstni dan 21. aprila, pa uradni rojstni dan praznuje v juniju.
Navadni smrtniki moramo iti od doma do bankomata, če želimo dvigniti denar, kraljica Elizabeta pa ima bankomat kar v kleti Buckinghamske palače. Prav tako ji ni treba plačevati davkov, čeprav jih prostovoljno plačuje že od leta 1992.
Prav tako je zaščitena pred kazenskim pregonom, in je ni mogoče prisiliti k pričanju na sodišču, saj se vsi pregoni izvajajo v imenu vladarja.
Sicer pa je kraljica Elizabeta najbolj znana monarhinja na svetu. O njeni družini, ki šteje štiri otroke, osem vnukov in pet pravnukov, pišejo vsi svetovni mediji. Z rojstvom princa Georgea so sedaj prvič po vladanju Viktorije istočasno žive štiri generacije trenutnih in bodočih vladarjev. 66-letni princ Charles je poleg tega tudi sam nosilec svojevrstnega rekorda - pred tremi leti je spričo dolgega vladanja svoje matere postal britanski prestolonaslednik, ki na prestol čaka najdlje.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.