Čeprav je pokristjanjevanje Slovencev v osmem stoletju precej zabrisalo staroslovanska verovanja, mite in legende, pa so se v določenih oblikah ta verovanja vseeno ohranila. Pust, tako imenovana noč čarovnic, dan mrtvih in še mnogi drugi običaji so povezani s starimi poganskimi verovanji.
Slovanska mitologija je tudi polna duhov, nekateri so dobri in drugi slabi. In zanimiva je zgodba o duhovih, ki prebivajo v lesu. Iz te legende se je tudi rodilo trkanje po vratih. Namen trkanja namreč ni ta, da bi priklicali gospodarja ali gospodarico, temveč da bi priklicali nekaj bolj nadnaravnega. Stari Slovenci so verjeli, da v drevesih prebivajo dobri duhovi. Ko drevo posekajo, ti duhovi ne umrejo, temveč prebivajo v izdelkih, ki se iz lesa pač naredijo in v mnogih primerih so to bila vrata. Trkanje po lesu prikliče te dobre duhove in nam, ter gospodarju, prinesejo srečo in zdravje. Iz tega prepričanja izhaja vraževerna gesta, ko moramo potrkati po lesu, da potrdimo neko napoved.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.