Zanimivosti

Baterije 'na zrak'?

Washington, 01. 01. 2011 09.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški računalniški velikan IBM je pred kratkim – tako kot vsako leto – objavil seznam petih inovacij, za katere pričakuje, da jih bomo dočakali v prihodnjih petih letih. Med njimi so tudi baterije, ki naj bi z izrabo zraka omogočale občutno daljše delovanje.

Generelni direktor IBM Sam Palmisano obljublja kup inovacij ...
Generelni direktor IBM Sam Palmisano obljublja kup inovacij ... FOTO: Reuters
Znanstveniki koncerna IBM napovedujejo, da bo napredek na področju tranzistorjev in baterijskih tehnologij omogočil tudi do desetkrat daljše delovanje naprav, ki energijo črpajo iz baterij.
Bodo litij-ionske baterije kmalu stvar preteklosti?
Bodo litij-ionske baterije kmalu stvar preteklosti? FOTO:

Današnje litij-ionske baterije naj bi zamenjale baterije, ki naj bi navaden zrak izrabile za reakcijo s posebno vgrajeno kovino in tako omogočile bistveno daljše avtonomno delovanje baterije.

Če bo ta inovacija dejansko ugledala luč sveta, bo to privedlo do razvoja lahkih, zmogljivih baterij, ki jih bo mogoče večkrat napolniti in bodo poganjale vse od električnih vozil do potrošniških elektronskih naprav.

Nekatere manjše naprave pa naj ne bi več potrebovale baterij, in sicer na račun napredka na področju energijske porabe tranzistorjev ter tehnike tako imenovanega energijskega pometanja.

Tovrstno tehniko že danes uporabljajo nekatere ročne ure, ki se polnijo z izkoristkom energije gibanja uporabnikove roke. Isti koncept izrabe kinetične energije bi lahko uporabili pri polnjenju denimo mobilnih telefonov.

Poleg tega se obetajo tudi mobilni telefoni z vgrajenimi 3D-holografskimi kamerami, ki bodo omogočali videoklice s 3D-hologrami prijatelja na drugi strani v realnem času. Znanstveniki v IBM napovedujejo tudi vse večjo razširjenost raznovrstnih senzorjev, vgrajenih denimo v mobilnike, avtomobile, katerih podatke se bo lahko uporabilo za varovanje okolja.

Poleg tega se obetajo tehnologije za boljšo izrabo toplote, ki jo oddajajo podatkovni centri, na primer za ogrevanje in hlajenje stavb, in prilagodljivi prometni sistemi, ki se bodo intuitivno naučili potnikovih vzorcev obnašanja in mu posledično zagotovili karseda prilagojeno varnost potovanja in informacije o poti.
 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nx56rt28kk290056
01. 01. 2011 17.18
Tehnologija cink-zrak je že stara zadeva 50 let?. Za praznilni cikel ne rečem nič. Problemov s polnjenjem in izkoristki pa še niso rešili in jih verjetno ne bodo nikoli. Vsaj z enostavnimi rešitvami tukaj ne bo nič. Da bi pa mehansko polnili je korak nazaj od sveta "shranjevanja energije" in racionalne uporabe. Sicer pa dopuščam da ravno s tem nisem kdove kaj seznanjen.
Dzukela
01. 01. 2011 14.02
To je cink-zrak baterija, Izraelci jo že dolgo uporabljajo, gre le za vprašanje izkoristka in izboljšave.....
nx56rt28kk290056
01. 01. 2011 12.58
Najprej voščim eno SREČNO 2011 ;). Kot drugo pa je vse lepo in prav, vendar pa se mi dozdeva, da bo tudi cena baterije vsaj 20x višja kot je sedaj. Načeloma so tudi gorivne celice odlične, vendar pa se vse ustavi pri zelo redkih, ali pa zelo dragih kovinah. In nič drugače ne more biti tudi v tem primeru. Imamo veliko inovacij in stvari ki delujejo, vendar pa so neprimerne za množično uporabo, kar pa svet dejansko potrebuje. Butične inovacije lahko predstavljajo uporabnost samo v primeru uporabe v vojaške namene. Pred 10 leti so mi obljubljali baterijo za telefon s polnili na alkohol. In po 10 letih ni ne "alkohola" in ne baterije. Sedaj mi v petih obljubljajo baterijo na zrak, se pravi, da mi bodo čez 2,5 leti obljubljali mano z neba namesto kruha. IBM bo tako kot Bill Gates pogruntal, da je lepo imeti vizijo, da pa večina ljudi hodi po tleh in ne po zraku. Bill bo tako moral v njegovih OS požret tipkovnico v taki ali drugačni obliki, vendar pa tipkovnico,.. IBM pa alkoholno in zračno baterijo. Neglede na vse bodo mujofoni še vedno z enim polnjenjem zdržali veliko več kot prvi telefoni s svinčenim akumulatorjem, ki so imeli okrog 10 kg. One step at a time!
ochi
01. 01. 2011 11.54
jaz ne bi porabljal vode in zraka za nič drugega kot življenje. enih surovin pač ne sme zmanjkat.
saintjozef
01. 01. 2011 10.43
G-i-z-m-o -vedno desetkrat več. Če boš napajal desetkrat močnejšo napravo z navado baterijo, bi ta delovala desetkrat manj časa. Sicer pa bomo videli in sprobali.
G-i-z-m-o
01. 01. 2011 09.57
vprašanje za avtorja članka kolk dolgo bo zdržala 10x močnejša baterija, če bo poraba naprave 10x večja? tudi naprave se namreč razvijajo, omogočajo vedno več in so bolj zahtevne pri rabi energije
Boštjan Bizjak 1
01. 01. 2011 09.49
slišati je hudo dobro!